Pazartesi / 26 Ekim 2020

Galatasaray’dan Suada’yı isteyen Osmanlı torununa cevap

205,067BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Galatasaray Kulübü’nün hukuk işlerinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Doç. Dr. Ural Aküzüm, Sultan II. Abdülhamit’in torunu Nilhan Osmanoğlu’nun Galatasaray Adası’nda hak iddia etmesine tepki gösterdi.

Ural Aküzüm, yaptığı açıklamada, “Spekülasyona gerek yok. Galatasaray Adası 60 yıldır tapulu malımızdır ve bizimdir” dedi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Buranın tarihine baktığımızda Sultan Abdülaziz tarafından 1872 yılında Başmimar Sarkis Balyan’a mülkiyet olarak devrediliyor ve kendisinin bu adanın üstüne bir köşk inşa ettiğini görüyoruz. Hatta dünyaca ünlü ressam Ayvazovski, 1874 yılında burada konaklıyor ve Osmanlı için resimler yapıyor. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Şirket-i Hayriye vapur işletmesine kiraya verilmiş ve kömür deposu olarak kullanılmış. Adanın tapusunu 1957 yılında o dönemki başkanımız Sadık Giz, 150 bin lira karşılığı ücret ödeyip, kulübümüz namına devralmıştır.

Bu bir gayrimenkul satışıdır. Galatasaray adası 60 yıldır tapu sicil kayıtlarına göre Galatasaray Spor Kulübünündür. Detayları hem devletin kayıtlarında hem de kulübümüzün tarihçesinde var. Su sporları için 21 Nisan 1957’de adaya sporcular geldiğinde, sarı-kırmızı bayrağımız asılıyor. 5 Temmuz 1957’de adanın tapusu Galatasaray Spor Kulübü üzerine çıkarılıyor. Ada, tapu siciline tescilli bir gayrimenkuldür. Sportif ve sosyal fonksiyonları bulunan bir mülkümüzdür. Bunun hukuki, kadastral ve gayrimenkul mevzuatı yönünden tartışmaya açık en ufak bir yönü de yoktur.”

Nilhan Osmanoğlu’nun adayı geri alabilmek için hukuki süreç başlatacağı yönündeki sözlerinin bir anlamı bulunmadığına vurgu yapan Ural Aküzüm, “Kadastro kanunu ve tapu kayıtlarına baktığınızda, en ufak bir ihtimal dahi yok. Rahmetli başkanımız Sadık Giz ile o dönemdeki yönetim, son derece açık ve net bir hukuki işlem, ücreti mukabilinde gayrimenkul satın alması yapmışlar. Sadece Türk gayrimenkul hukukundaki hak düşürücü süreler ve zaman aşımı hususlarını bilmek dahi yeter” değerlendirmesinde bulundu.

İŞLETMECİYLE YAŞANAN SORUNLAR

Ural Aküzüm, Galatasaray Adası’nın işletmecisiyle yaşanan ve yargıya taşınan sorunların ortadan kalkması için çaba sarf ettiklerini anlattı.

Galatasaray Adası’nın tapulu mülkleri olduğunu bir kez daha vurgu yapan Aküzüm, sözlerini şöyle tamamladı:

“Halen işletmeciyle kira ve işletmeye ilişkin ihtilaflardan doğan bazı hukuki süreçler, mahkemelerde devam etmektedir. Bildiğiniz gibi mevcut yönetim olarak söz verdiğimiz için sadece Galatasaray Adası gündemiyle bir genel kurul yaptık. Öncesinde başkanımız oradan çıkacak sonuca tamamen uyacağımızı beyan etti. Genel kurul, adanın sosyal tesis olması gerektiği yönünde bir karar aldı. Bu karar gereğince biz yönetim kurulu olarak ciddiyetle gerekli işlemlerin yapılması ve hukuki prosedürlerin takip edilmesini sağlıyoruz. Hukuken sağlam ancak en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı sağlamakla mükellefiz. Halihazırda davalar devam etmekte ve kulübün avukatları ve üyelerimiz nezaretinde en iyi ve seri şekilde takip edilmektedir.”

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

“Berat Albayrak elini değil tüm bedenini taşın altına soktu”

Güneş gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, dünkü köşesinde yine Berat Albayrak'a övgüler dizerek "elini değil tüm bedenini taşın altına soktu" değerlendirmesini yaptı.

Gürsel Tekin’den Sarıgül iddiası: Cumhur İttifakı’na katılacak

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Mustafa Sarıgül’ün kuracağı partinin büyük bir olasılıkla AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nda yer alacağını söyledi.

Suudi Arabistan Türk mallarını boykot ederken, Türkiye ithalat rekoru kırmış!

Suudi Arabistan'da iş insanları ve perakendecilerin Türk mallarının yasaklanması çağrısına karşın, Suudi Arabistan'ın Türkiye'den ithalatının Ağustos ayında, bir önceki aya kıyasla arttığı açıklandı.

Prof. Dr. Taner Timur yazdı… Erdoğan ve AKP’nin fikri iktidarı?

Prof. Dr. Taner Timur yazdı...

Skandal mahkeme kararı: CHP’ye sansür!

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP'nin hazırladığı ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından oluşan '21 soruda FETÖ'nün siyasi ayağı' kitapçığına sansür uygulandığını açıkladı.