Frankfurt Tunç Soyer’i ağırladı

Frankfurt Belediyesi’nin davetiyle Almanya’ya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, beraberindeki heyetle birlikte iki günlük ziyarette çok sayıda etkinliğe ve toplantılara katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, davetlisi olduğu Frankfurt’ta, kentin “Altın Defteri”ni imzalayıp mevkidaşı Peter Feldmann’la birlikte Türk Film Festivali’ni açtı.

Soyer ve beraberindeki heyetin Frankfurt’a iki günlük ziyareti yoğun geçti. Önce Frankfurt Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden, Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann, Frankfurt İl Genel Meclisi Başkanı Hilime Arslaner ve diğer yetkililerle bir araya gelen Soyer, belediyenin tarihi “İmparatorlar Salonu”nda gerçekleştirilen Frankfurt Türk Film Festivali’nin açılış galasına da onur konuğu olarak katıldı.

Dünya Kenti İzmir Derneği’nin (DİDER) Frankfurt ofisindeki buluşma ise İzmir’in çeşitli kentleriyle kurmaya başladığı stratejik ortaklıklara ilişkin yurtdışında gerçekleştirilen ilk toplantı oldu.

“İzmir ile benzerlikler gördüm”

Tunç Soyer  Frankfurt Belediyesi’nin ‘İmparatorlar Salonu’nda bulunan şehrin ‘Altın Defteri’ni imzalarken beraberindeki heyet de, belediye, Sanayi ve Ticaret Odası, Zanaatkarlar Odası, kentin Ekonomi Destek Dairesi yetkilileriyle görüştü. İmza töreninde Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, Frankfurt Belediye Meclisi Başkanı Hilime Arslaner ile Hessen Bilim ve Sanat Bakanlığı Müsteşarı Ayşe Asar ile  İzmir Dünya Kenti Derneği (Dider) Frankfurt Başkanı Arif Arslaner de  hazır bulundular.

Soyer, F Kenndy ile İngiltere Kraliçesi Elizabeth ve Fransa eski Cumhurbaşkanı Mitterand’ın da yer aldığı ‘Altın Defteri’ne “İlk kez geldiğim Frankfurt’ta zenginlik ve güzelliğinden etkilendim. Bu zenginlik ve güzelliği yapan aynı doğayı güzel yapan biyoçeşitlilik gibi çok  kültürlülükten ve çok kültürlülüğe verilen değer ve saygıdan kaynaklandığını anladım. İzmir gibi bir liman kenti olarak özellikleri ve büyük benzerlikleri gördüğüm Frankfurt’ta çok güçlü kurma potansiyelini taşıdığının farkında olarak ortak geleceğimize büyük bir heyecan duyuyorum. Sayın Başkan gösterdiğiniz sıcak ev sahipliği ve ilham veren dostluğunuz için çok teşekkür ediyor ve ilk fırsatta İzmir’e bekliyorum” ifadelerini yazdı.

Feldmann: Yakınlaşma başladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann, Frankfurt’un 23 Nisan 2013’ten beri Eskişehir’in kardeş kenti olduğuna dikkat çekerek, kentlerin geleceğin belirleyicisi ve sorunları çözmesi gereken adresler olduğunu söyledi.

Feldmann, kardeş kent olmanın yeni yakınlaşmalara engel teşkil etmediğini de vurguladı. Frankfurt’un yalnızca Almanya’nın en büyük gökdelenlerinin, Avrupa ve Almanya Merkez Bankasının bulunduğu kent olmadığını kaydeden Feldmann, “Burada 200 dil konuşuluyor, 180 ülkeden insan yer alıyor. Bir çeşit Birleşmiş Milletler olmasının en güzel sonucu toplumsal barıştır. Bizi yansıtansa belediye başkanının korumasız dolaşabilmesi, diplomatlarımızın özel korumalı mahallelerde yaşamamalarıdır. Frankfurt’ta Türkler, Faslılar evleri, mahalleleri yok. Bu da bizi New York, Paris, Londra gibi  dünyanın diğer büyük kentlerinden ayıran bir özellik. Ancak bu bizim yönetimimizin veya belediye başkanının başarısı değil, öteden beri böyleydi. Frankfurt’ta muhafazakar olmak kentin uluslararası özelliğini korumaktır” dedi.

İzmir ve Frankfurt’un yakınlaşmasının başladığını kaydeden Peter Feldmann, “Umarım bir gün bir meydanımıza da İzmir adını veririz. Benim büro şefim orada doğdu aile

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir

En çok okunanlar