Bu fotoğraftan sonra Çankaya Köşkü’nde esrarengiz 7 saat

"Mehmet Dişli, kriz merkezindeki bu yedi saat içinde hangi kararların alınmasına, hangi tedbirlerin geliştirilmesine katkıda bulundu?"

CHP GEnel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kontrollü darbe olabilir” çıkışının ardından başlayan tartışma tam gaz sürüyor.

Hürriyet yazarı Mehmet Yılmaz, bugünkü köşesinde çarpıcı konulara yere verdi, darbeden bir gün sonra 16 Temmuz’da Çankaya Köşkü’ndeki esararengiz 7 saati yazdı.

Hürriyet yazarı şunları dile getirdi:

Fetullahçı çetenin darbe teşebbüsü ile ilgili olarak “esrarını koruyan” konulardan biri de darbe girişimi sırasında tümgeneral rütbesiyle Genelkurmay Karargâhı’nda görevli olan Mehmet Dişli’nin 16 Temmuz günü yaşadıkları.

Kendisi aynı zamanda AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin de biraderidir.

Mehmet Dişli’nin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı ele geçirip, Akıncı Üssü’ne götürdüğünü, Akar’a darbenin lideri olmasını önerdiğini, silahla tehdit ettiğini de biliyoruz.

Ama bildiğimiz bir şey daha var ki bu çok esrarengiz bir durum:

Darbenin bastırılıp Akıncı Üssü’ndeki Genelkurmay Başkanı ve beraberindekiler kurtarılınca, Orgeneral Akar, bir helikopterle Çankaya Köşkü’ne geldi.

Saray yapıldığından beri Çankaya Köşkü, Başbakanlık tarafından kullanılıyor. Burada bir kriz merkezi kurulmuştu ve Başbakan bu merkezden, darbe sonrası ortaya çıkan durumu yönetmişti.

Akar’ı, Çankaya Köşkü’ne getiren helikopterden inen askerlerin arasında Mehmet Dişli de vardı.

Ve Mehmet Dişli, Başbakanlık’taki bu kriz merkezinde yaklaşık yedi saat görev yaptı, kardeşine bilgi verdiği sırada da polisler tarafından gözaltına alındı, mahkeme tarafından tutuklandı.

“Esrar” da zaten bu!

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, bir darbeci olduğunu şahsen bildiği bir asker ile bir helikoptere binip Çankaya’ya geldi ama darbecinin 7 saat süreyle kriz merkezinde çalışmasına da göz yumdu.

1– Diyelim ki Akıncı Üssü’nde kendisini kurtaran polislere güvenip Dişli’yi teslim etmek istemedi ve Mehmet Dişli’nin de helikoptere binmesine ses çıkaramadı. Neden helikopterden iner inmez Mehmet Dişli’nin tutuklanmasını istemedi?

2– Mehmet Dişli’nin, darbe sonrası ortaya çıkan krizi yönetmek için kurulan kriz merkezinde 7 saat süreyle çalışmasına nasıl müsaade etti?

3– Mehmet Dişli, kriz merkezindeki bu yedi saat içinde hangi kararların alınmasına, hangi tedbirlerin geliştirilmesine katkıda bulundu?

4– Mehmet Dişli’nin bu kriz merkezinde tek başına alıp uygulamaya koyduğu kararlar var mıydı?
Bu soruların yanıtlarını bilmiyoruz.

Genelkurmay Başkanı’nın yaşadığı şok nedeniyle basireti mi bağlanmıştı? Yoksa 15 Temmuz öğleden sonrasındaki yaptığı gibi yine değerlendirme hatası mı yapmıştı?

Meclis araştırma komisyonunun AKP’li üyeleri, Genelkurmay Başkanı’nın Meclis’e gelip, “milli iradeye” yanıt vermesini engelledi.

Daha da ilginci Dişli’yi sorgulayan savcı da merak edip Genelkurmay Başkanı’na bu soruları sormadı.

Eminim ki Dişli’nin yargılanması sırasında duruşma savcısı da bu soruyu sormayacak.
Acaba Genelkurmay Başkanı, kendisi açıklamak ister mi bunun nasıl olabildiğini?

Son Haberler