Financial Times’a ilk kadın genel yayın yönetmeni

Roula Khalaf FT'nin ilk kadın genel yayın yönetmeni oldu. 24 yıldır çalıştığı FT'nin en üst düzey ikinci editörlüğünü yürüten Khalaf, yeni görevine ocakta başlayacak.

Roula Khalaf, 14 yıldır gazeteyi yöneten Lionel Barber’ın yerine Financial Times’ın yeni genel yayın yönetmeni olarak atandı. Bugün FT çalışanlarına gönderilen bir e-posta ile duyurulan görev değişikliği Ocak 2020 tarihi itibariyle geçerli olacak.

Lübnan asıllı kadın gazeteci Khalaf, 2016’dan bu yana 24 yıldır çalıştığı FT’nin en üst düzey ikinci editörlüğünü yürütüyordu. Haber odasının stratejik planlamasından sorumlu olan Khalaf, gazetenin küresel ticarete odaklanan yeni bir hizmeti olan ‘Trade Secrets’ (Ticaret Sırları) gibi girişimleri başlatan ismi olarak biliniyor. Khalaf 1884’te kurulan gazetenin ilk kadın genel yayın yönetmeni olacak.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre Khalaf, gazetedeki kariyeri süresince FT’nin 100 kişilik yabancı muhabirler ağının yönetimi, 2011’deki Irak savaşı ve Arap Baharı sırasında Ortadoğu kaynaklı haberlerin yönetilmesi gibi görevler üstlendi.

FT’nin sahibi Nikkei’nin Başkanı Tsuneo Kita, Khalaf’ın gazetedeki 24 yıllık kariyeri boyunca “dürüstlüğünü, kararlılığını ve sağlam yargısını” kanıtladığını söyledi. Kita, “Khalaf’ın FT’nin kaliteli gazeteciliği korkusuzca ve kimseye iltimas geçmeden sağlama misyonunu sürdüreceğine güvenim tam” dedi.

Ocak itibariyle koltuğunu devredecek olan 64 yaşındaki Lionel Barber ise görev süresi boyunca FT’nin 100 yıldan fazla bir süredir destekçisi olmuş basılı reklamlardan uzaklaştığı dönemini yönetti. Bu süreçte gazetenin dijital yayıncılık stratejisini oluşturan Barber döneminde, FT 1 milyonun üzerinde abone rakamına ulaştı. 1957 itibariyle Pearson PLC şirketi altında yayın yapan ekonomi gazetesi, 2015’te 844 milyon sterline Japonya’nın en büyük medya kuruluşu olan Nikkei Group’a satılmıştı.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rahşan Ecevit son yolculuğuna uğurlanıyor

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi ve Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Rahşan Ecevit, Devlet Mezarlığı’nda eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilecek.

Rum medyası, Rahşan Ecevit’in ölüm haberini böyle duyurdu

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında hayatını kaybetmesi, Kıbrıs Rum kesimi medyasında son dakika haberi olarak duyuruldu.

Kanal İstanbul için 92 bin 468 itiraz, 1 yanıt!

Bakan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini ve komisyon çalışmaları ile halkın görüşlerinin dikkate alındığını belirterek dün ÇED olumlu kararını açıkladı. Raporda İstanbulluların rapora yönelik itirazlarına aynı yanıtlar verildi.

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tepki: Nerede kaldı bu süt?

Gayrette Havalimanı Metro Hattı İlk Ray Kaynak Töreni’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefinde yine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu vardı. Erdoğan,”‘Suyu ucuzlatacağız’ dediler, ucuzlattılar mı? ‘Otobüsteki ücretleri düşüreceğiz’ dediler, düşürdüler mi? Ücretsiz süt vereceklerdi, nerede kaldı bu süt? Allah izin versin de yağmurlarımız kesilmesin, sular devam etsin” ifadelerini kullandı.

Mine Kırıkkanat’ın ‘Bahçeli ve evlilik’ paylaşımına MHP’den belden aşağı tepki!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmada söylediği 'Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor.' sözüne bekar olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi hatırlatarak 'Devlet Bahçeli için çok mu geç' mesajı yazdı. Mesaja MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt 'belden aşağı' sözlerle yanıt verdi.
210,002BeğenenlerBeğen
4,675TakipçilerTakip Et