Pazartesi / 6 Temmuz 2020

Financial Times’a ilk kadın genel yayın yönetmeni

Roula Khalaf FT'nin ilk kadın genel yayın yönetmeni oldu. 24 yıldır çalıştığı FT'nin en üst düzey ikinci editörlüğünü yürüten Khalaf, yeni görevine ocakta başlayacak.

207,018BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et

Roula Khalaf, 14 yıldır gazeteyi yöneten Lionel Barber’ın yerine Financial Times’ın yeni genel yayın yönetmeni olarak atandı. Bugün FT çalışanlarına gönderilen bir e-posta ile duyurulan görev değişikliği Ocak 2020 tarihi itibariyle geçerli olacak.

Lübnan asıllı kadın gazeteci Khalaf, 2016’dan bu yana 24 yıldır çalıştığı FT’nin en üst düzey ikinci editörlüğünü yürütüyordu. Haber odasının stratejik planlamasından sorumlu olan Khalaf, gazetenin küresel ticarete odaklanan yeni bir hizmeti olan ‘Trade Secrets’ (Ticaret Sırları) gibi girişimleri başlatan ismi olarak biliniyor. Khalaf 1884’te kurulan gazetenin ilk kadın genel yayın yönetmeni olacak.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre Khalaf, gazetedeki kariyeri süresince FT’nin 100 kişilik yabancı muhabirler ağının yönetimi, 2011’deki Irak savaşı ve Arap Baharı sırasında Ortadoğu kaynaklı haberlerin yönetilmesi gibi görevler üstlendi.

FT’nin sahibi Nikkei’nin Başkanı Tsuneo Kita, Khalaf’ın gazetedeki 24 yıllık kariyeri boyunca “dürüstlüğünü, kararlılığını ve sağlam yargısını” kanıtladığını söyledi. Kita, “Khalaf’ın FT’nin kaliteli gazeteciliği korkusuzca ve kimseye iltimas geçmeden sağlama misyonunu sürdüreceğine güvenim tam” dedi.

Ocak itibariyle koltuğunu devredecek olan 64 yaşındaki Lionel Barber ise görev süresi boyunca FT’nin 100 yıldan fazla bir süredir destekçisi olmuş basılı reklamlardan uzaklaştığı dönemini yönetti. Bu süreçte gazetenin dijital yayıncılık stratejisini oluşturan Barber döneminde, FT 1 milyonun üzerinde abone rakamına ulaştı. 1957 itibariyle Pearson PLC şirketi altında yayın yapan ekonomi gazetesi, 2015’te 844 milyon sterline Japonya’nın en büyük medya kuruluşu olan Nikkei Group’a satılmıştı.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Her cuma bir ayet sallıyorum sözü hafızalardan silinmeyen Egemen Bağış’ın Cuma Namazı pozuna tepki yağdı

“Her Cuma bir ayet sallıyorum, bakara makara” diyerek Kuran ayetleri ile dalga geçen Egemen Bağış'ın son paylaşımı büyük tepki çekti.

AKP’li vekil Erdoğan’ın açılışına katılmadı!

Ardahan'da AKP'nin tek vekili olan Orhan Atalay, Çıldır ilçesinde yapımı tamamlanan Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Köroğlu Barajı ve Kotanlı Hidroelektrik Santrali'nin açılışına katılmadı.

İmamoğlu, Halk Ekmek’in hizmetlerinin önüne geçen Salih Bekaroğlu’nun görevine son verdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem  İmamoğlu'nun Halk Ekmek Genel Müdürü Salih Bekaroğlu'nu görevden aldığı öğrenildi. 

Kılıçdaroğlu, erken seçim için Bahçeli’yi adres gösterdi: ‘Artık destek vermiyorum’ diyebilir

Kemal Kılıçdaroğlu, " 2023 yani Cumhuriyet’in 100'üncü yılında biz bu ülkede halkımıza söz verdik Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandıracağız." dedi.

Erdoğan: Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım

Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan partili AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım” ifadelerini kullandı.
207,018BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et