Financial Times’a ilk kadın genel yayın yönetmeni

Roula Khalaf FT'nin ilk kadın genel yayın yönetmeni oldu. 24 yıldır çalıştığı FT'nin en üst düzey ikinci editörlüğünü yürüten Khalaf, yeni görevine ocakta başlayacak.

Roula Khalaf, 14 yıldır gazeteyi yöneten Lionel Barber’ın yerine Financial Times’ın yeni genel yayın yönetmeni olarak atandı. Bugün FT çalışanlarına gönderilen bir e-posta ile duyurulan görev değişikliği Ocak 2020 tarihi itibariyle geçerli olacak.

Lübnan asıllı kadın gazeteci Khalaf, 2016’dan bu yana 24 yıldır çalıştığı FT’nin en üst düzey ikinci editörlüğünü yürütüyordu. Haber odasının stratejik planlamasından sorumlu olan Khalaf, gazetenin küresel ticarete odaklanan yeni bir hizmeti olan ‘Trade Secrets’ (Ticaret Sırları) gibi girişimleri başlatan ismi olarak biliniyor. Khalaf 1884’te kurulan gazetenin ilk kadın genel yayın yönetmeni olacak.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre Khalaf, gazetedeki kariyeri süresince FT’nin 100 kişilik yabancı muhabirler ağının yönetimi, 2011’deki Irak savaşı ve Arap Baharı sırasında Ortadoğu kaynaklı haberlerin yönetilmesi gibi görevler üstlendi.

FT’nin sahibi Nikkei’nin Başkanı Tsuneo Kita, Khalaf’ın gazetedeki 24 yıllık kariyeri boyunca “dürüstlüğünü, kararlılığını ve sağlam yargısını” kanıtladığını söyledi. Kita, “Khalaf’ın FT’nin kaliteli gazeteciliği korkusuzca ve kimseye iltimas geçmeden sağlama misyonunu sürdüreceğine güvenim tam” dedi.

Ocak itibariyle koltuğunu devredecek olan 64 yaşındaki Lionel Barber ise görev süresi boyunca FT’nin 100 yıldan fazla bir süredir destekçisi olmuş basılı reklamlardan uzaklaştığı dönemini yönetti. Bu süreçte gazetenin dijital yayıncılık stratejisini oluşturan Barber döneminde, FT 1 milyonun üzerinde abone rakamına ulaştı. 1957 itibariyle Pearson PLC şirketi altında yayın yapan ekonomi gazetesi, 2015’te 844 milyon sterline Japonya’nın en büyük medya kuruluşu olan Nikkei Group’a satılmıştı.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Meclis’te Alevi önergesi kavgası… MHP’lilerden ‘git’ diyen Tanrıkulu’na ‘it’ saldırısı

TBMM Genel Kurulu’nda, HDP Grubunun Alevilere yönelik gerçekleşen sistematik saldırıların detaylı olarak araştırılması için Meclis başkanlığına verdiği araştırma önergesinin görüşülmesi sırasında tartışma yaşandı.

Ali Babacan cephesinden AKP çıkışı: ‘Hasmı olmayacağız’

Yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren Ali Babacan cephesinden AKP'ye karşı izlenecek tutum hakkında açıklama geldi.

‘Alevilere yönelik saldırılar araştırılsın’ önergesi reddedildi

Alevilere yönelik saldırılar araştırılsın önergesi TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada reddedildi.

Erdoğan – Trump görüşmesine ilişkin Beyaz Saray’dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Donald Trump’la bir araya geldi.

Ceren Özdemir cinayetinin katil zanlısı böyle yakalandı! Linç girişimi…

Ordu'nun Altınordu ilçesinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'in bıçaklı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin bir şüpheli yakalandı.
210,629BeğenenlerBeğen
4,582TakipçilerTakip Et