Pazar / 22 Kasım 2020

Financial Times: Erdoğan, çevresini saran dalkavuklar nedeniyle tutarlı politika yürütme yeteneğini kaybediyor

Financial Times: Erdoğan, çevresini saran dalkavuklar nedeniyle tutarlı politika yürütme yeteneğini kaybediyor

204,609BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Britanya’nın önde gelen ekonomi yayınlarından Financial Times’ın yazarı David Gardner, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çevresinin dalkavuklarla dolu olduğunu ve bu yüzden de tutarlı politika yürütme yeteneğini kaybetmeye başladığını gösterdiğini belirtti.

Financial Times makalesinde Albayrak’ın istifasının “şok etkisi” yarattığını ifade eden Gardner, “Erdoğan’ın üzerine düştüğü damadı kendisine düşman ettiği birçok yetkili ve iş insanı tarafından bile dokunulmaz görülüyordu” yazdı.

Albayrak’ın istifasında sağlık gerekçelerinden bahsedildiğini ifade eden Gardner, “Bazı kişiler Merkez Bankası’nın başına getirilen Naci Ağbal’ın Erdoğan’ı ekonomiyi zor duruma kötü politikaların soktuğu konusunda ikna ettiğine inanıyor” aktarımında bulundu.

“Erdoğan’ın rakiplerine karşı aklını zehirleyen ve onu eleştirilerden izole eden tek kişinin Albayrak olmadığını” yazan Gardner, “Erdoğan uzun süredir kendi Ankara’daki neo- Osmanlı sarayında mühürlemiş, kendini istekli olarak bilgi akışı ve muhalefetten kesmiş durumda” değerlendirmesinde bulundu. Gardner yazısının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bu durum hep böyle değildi. 2002’nin Ekim ayında seçimleri kazanmadan önce AKP 22 aylık bir sürede 42 bin seçmen ile görüşmüştü. Bunu yaparak Erdoğan ve arkadaşları gerçek bir kitle hareketi yarattı. Ancak iktidarda geçen bir dekattan sonra dalkavuklar serbest bilgi ve fikir akışını engellemeyi başarabildi”

Gardner yazısında AKP’nin ilk hükûmetlerindeki Ali Babacan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu gibi isimlerle de bağını kestiğine dikkat çekti.

AKP’yi “modern zamanların en başarılı iktidar partilerinden biri” diye nitelendiren Gardner, partinin içinin boşaltıldığı değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: T24

Son Haberler

AP’de Türkiye için kritik oturum: Üyelik müzakerelerinin durdurulması isteniyor

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz başkanlığında düzenlenen ve Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin geleceğinin tartışıldığı oturumda iki büyük grup müzakerelerin durdurulmasını talep etti. Devam eden...

İran’dan ABD’ye tehdit

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları uzatma kararını değerlendirdi. Hamaney, "ABD'nin İran'a yaptırımları 10 yıl için uzatması nükleer anlaşmanın ihlali olabilir. Tahran kesinlikle misillemede bulunacaktır" dedi.

Merkel’den Türkiye için ‘kaygılıyız’ açıklaması: Alarm veriyor

Alman Federal Meclisi'ndeki bütçe görüşmelerine 'Türkiye' damgasını vurdu. Başbakan Merkel, Türkiye'deki gelişmelerin kaygı verici olduğunu, bazı değerlerin alarm verdiğini söyledi. Merkel, Türkiye ile görüşmelerin kesilmesinden yana olmadığını da belirterek, olumsuzlukları dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Eski İtalya Başbakanı Berlusconi’den Türkiye uyarısı

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye ile ilişkilerini kesmesi halinde, bu ülkede bulunan 2 milyon 400 bin sığınmacının Avrupa’ya gönderilebileceğini söyledi. İtalyan devlet kanalı RAİ 1’de dün gece yayınlanan “Porta a Porta” adlı programa konuk olan Forza Italia (Haydi İtalya) partisi lideri Silvio Berlusconi, sığınmacı krizine de değindi.

Trump: CNN’den nefret ediyorum

ABD medyası, müstakbel başkan Donald Trump'ın medya temsilcileriyle pazartesi günü yaptığı toplantıda yayın kuruluşlarına ağır suçlamalar yönelttiğini yazdı. Buna göre Trump toplantıda "CNN'den nefret ediyorum" dedi.

Gündem

Sözcü yazarı Öztürk:İmamoğlu hakkında yakın bir gelecekte yeni soruşturmalar gelecek…

''Yakın bir gelecekte yeni soruşturmalar gelecek. Buna şimdiden hazır olsun."

Yılmaz Özdil: Salgın kontrolden çıktı…

Yılmaz Özdil, "Ölüm sayılarının, vaka sayılarının gizlendiğini bizzat “şeffaf” denilen sağlık bakanımız itiraf etti. Bitti denilen salgın, kontrolden çıktı." ifadelerini kullandı.

İbrahim Kalın’dan Devlet Bahçeli ve Alaattin Çakıcı hakkında çok konuşulacak sözler…

Alaattin Çakıcı'nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik tehdit ve hakaret içerikli mektubu sorulan İbrahim Kalın, Devlet Bahçeli'ye yönelik, "Kişisel hukuk ile hukukun ortaya koyduğu normlar arasında bir çatışma olmaması gerekir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan ve Selman, Biden’e karşı birleşebilir mi?

Hüsnü Mahalli, ABD'de seçimleri Joe Biden'ın kazanmasının ardından Erdoağan ve Kral Selman'ın olası işbirliğini değerlendirdi.

Avrupalı sosyalistlerden Kılıçdaroğlu’na destek!

PES, Çakıcı'nın, Kılıçdaroğlu'na yönelik tehditlerini kınadıklarına ilişkin bir açıklama yayımladı.