Feyzioğlu: Hâkimin, savcının talimata değil dosyaya göre karar vermesini isteriz

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Kırklareli'ndeki konuşmasında, ''Avukat olarak bir mahkemeye gittiğimizde karşımızdaki hakimin, savcının dosyaya göre karar vermesini isteriz talimata göre değil'' dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, ”Avukat olarak bir mahkemeye gittiğimizde karşımızdaki hakimin, savcının dosyaya göre karar vermesini isteriz talimata göre değil” dedi.

Feyzioğlu, Kırklareli Barosu Başkanı Turgay Hınız’ı makamında ziyaret etti. Baro üyesi avukatlarla görüşen Feyzioğlu, burada yaptığı konuşmada, 16 Nisan’da yapılacak referandumun ülkenin geleceği açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

Bir ülkede adalet sisteminin iktidar partileri tarafından yönetilmesi durumunda mahkemelerde doğru kararların çıkmayacağını kaydeden Feyzioğlu, adaletin çok ciddi bir problemle karşı karşıya kaldığını iddia etti.

Barolar olarak referandumda “Hayır” diyeceklerini anlatan Feyzioğlu, şunları söyledi:

”Avukat olarak bir mahkemeye gittiğimizde karşımızdaki hakimin, savcının dosyaya göre karar vermesini isteriz talimata göre değil. Talimata göre, emre göre karar vermek durumunda olan hakim, avukat olarak ne kadar bilgili ne kadar dosyasına hakim olsak da bizim mesleğimizi işlevsiz kılar. Hakkın karşısına talimat gelir, hakkın karşısına talimat gelirse bizim mesleğimiz icra edilemez hale gelir.”

Son Haberler