Perşembe / 21 Ocak 2021

FETÖ sandık sonuçlarına da karıştı mı?

CHP’li Kazım Arslan ,2009'dan bugüne kadar olan seçim sonuçlarına FETÖ'nün olası müdahalesini Meclis gündemine taşıdı. Arslan, ‘’2009 yerel seçimlerinden 1 Kasım seçimlerine kadar tüm sandık sonuçlarında etkili olan, birçok belediyenin kıl payı AKP'ye geçmesinde rol oynamış, seçim kurullarında görev almış hiç mi FETÖ'cü yok?” diye sordu

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, FETÖ ile samimi mücadele için AKP-FETÖ ilişkisinin üzerine daha fazla gidilmesi gerektiğini belirtti ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a 2009’dan bugüne kadarki seçim sonuçlarına FETÖ’nün olası müdahalesini sordu.

Arslan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Yüksek Seçim Kurulu’nda ‘da çalışıp da bugün soruşturmaya tabi olan FETÖ üyeleri varsa açıklanmasını istedi. Arslan, soru önergesinde 2010’daki KPSS sorularının çalınmadığını iddia edenlerin bugün soruların çalındığı kabul ettiğini hatırlatarak, “FETÖ devletin her noktasında yuvalandıysa, AKP-FETÖ seçim ittifakları ne oldu? 2009 yerel seçimlerinden 1 Kasım seçimlerine kadar tüm sandık sonuçlarında etkili olan, birçok belediyenin kıl payı AKP’ye geçmesinde rol oynamış, seçim kurullarında görev almış hiç mi FETÖ’cü yok?” sorularını yöneltti.

FETÖ’nün siyasi ayağıyla mücadele için, geçmişten bugüne tüm seçim sonuçlarına yapılan müdahalelerinin açıklanmasını isteyen Arslan, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinden 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimlerine kadar gerçekleştirilen tüm yerel ve genel seçimlerde, referandumda ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde görev almış İl Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu üyeleri kimlerdir?

Bu üyelerden FETÖ/PDY Soruşturması kapsamında gözaltına alınan, tutuklanan üye var mıdır; varsa kaç kişidir ve isimleri nedir?
Bahse konu üyelerden tutuklanan ya da gözaltına alınanlar var ise, bu üyelerin imza attığı seçimlere ilişkin sonuçlar hakkında yasal ve idari inceleme başlatılacak mıdır? Yargı süreci işletilecek midir?”

Son Haberler