Cumartesi, Eylül 30, 2023

Festival başkanı ‘can güvenliğimiz yok’ dedi, Kanun Hükmü Altın Portakal’dan tekrar çıkarıldı!

Yönetmen Nejla Demirci’nin “Kanun Hükmü” isimli belgeseli, ikinci kez 60. Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarıldı. Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, yeniden geri çekme kararına gerekçe olarak “Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak kabul edilmemiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Kanun Hükmü belgeseli 60. Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarılmış; önce belgesel film jürisi görevlerini bırakmış, daha sonra da 28 film yarışmadan çekilmişti.

Yargıtay Can Atalay’ın cezasını onadı, Erkan Baş’tan çok sert açıklama ve çağrı geldi!

Sinema dünyasından gelen tepki üzerine belgeselin yeniden seçkiye alınmasına karar verildi.

Haluk Levent, Melek Mosso’yu yalnız bırakmadı

Ancak bu defa da Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür” diyerek festivalden çekildi.

Festival başkanı 'can güvenliğimiz yok' dedi, Kanun Hükmü Altın Portakal'dan tekrar çıkarıldı! - Kanun Hükmü belgeseli 60. Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarılmış; önce belgesel film jürisi görevlerini bırakmış, daha sonra da 28 film yarışmadan çekilmişti.

“Benim ve ekibimin can güvenliği ile ilgili tehditler de oldukça yüksek perdeden devam etmektedir”

Bunun üzerine festival yönetimi “Kanun Hükmü” belgeselini yeniden seçkiden çıkardı. Yapılan açıklama şöyle:

Bugün, iki bakanlık tarafından yapılan açıklamalar üzerine, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışmasında yer alan “Kanun Hükmü” adlı filmin festivaldeki varlığı nedeniyle şahsım adına soruşturma açıldığı bilgisi tarafıma ulaşmıştır.

2 meslektaşını kaybeden Goncagül Sunar isyan etti

Bu soruşturmayla birlikte benim ve ekibimin can güvenliği ile ilgili tehditler de oldukça yüksek perdeden devam etmektedir.

Antalya Altın Portakal Film Festivali ekibi tüm tarafların sesine kulak vermek adına ilgili filmi yeniden seçkiye alırken, yine festivalin birliğini ve bütünlüğünü düşünmüştür.

Oysa oldukça yüksek sesle tepkilerini dile getiren sinema sektöründen gereken desteği göremedik.

Geldiğimiz noktada kendini sinema emekçileri adına sorumlu hissederek hareket eden bizler olayın sorumlusu ve suçlusu olarak gösterilmek isteniyoruz. Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmemiz mümkün değildir.

Bu aşamada yeni bir karar alarak “Kanun Hükmü” adlı belgeseli 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarıyoruz.

Saygılarımla,

Ahmet Boyacıoğlu Festival Yönetmeni

Seyhan Soylu’dan Dilan Polat iddiası: Bir kişiyi vurdurdu

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir