Fehmi Koru’nun “Ergenekon dosyası” açıldı

Sözcü gazetesi patronu Burak Akbay’ın öğrencilik yıllarını cemaat evlerinde geçirdiğini öne süren Fehmi Koru’nun “Ergenekon dosyası” açıldı.

Sözcü gazetesi, Burak Akbay’ın cemaat evlerinde kaldığını öne süren Fehmi Koru’ya fotoğraf ve belgeyle yanıt vererek iddiasının “doğru” olmadığını ortaya koymuştu.

Habertürk gazetesi yazarı Oray Eğin ise “Operasyonel gazeteci” başlıklı bugünkü yazısında, Fehmi Koru’nun “Ergenekon dosyası”nı açtı.

Oray Eğin şunları yazdı:

“Ergenekon kumpasının henüz ilk adımlarının atıldığı, kimsenin tam olarak ne olduğunu anlamadığı günler. Küçük bir gazetedeki odasında meslektaşıyla sohbet eden gazeteci, bir yandan yeni başlayan operasyonları değerlendiriyor, diğer yandan da gaza gelip kendisinin konuya ne kadar hâkim olduğunu kanıtlamaya çalışıyordu. Aynı gazetede yazan meslektaşı söylediklerine kuşkuyla yaklaşınca bu sefer doğrudan ileride gözaltına alınacak isimleri saymaya başladı.”

“İLHAN SELÇUK’U YAZDIĞI GÜN İLHAN SELÇUK GÖZALTINA ALINDI”

“O gün, Tuncay Özkan ve Vedat Yenerer’in gözaltına alınacağını iddia etti. Bir süre sonra ikisi de Ergenekon’dan tutuklandı” diyen Oray Eğin, isim vermeden Fehmi Koru’nun arşivini yazmayı şöyle sürdürdü:

“Köşesinde İlhan Selçuk’u yazdığı gün, İlhan Selçuk gözaltına alındı. İlginçtir, ilk kez polis ifadesinde ortaya çıkan ve henüz gazetelere yansımayan gelişmeleri bile önceden köşesinde yazar olmuştu. Bir seferinde, satır arasında İlhan Selçuk’a suikast planı yapıldığını ima etmişti. Ne ilginç ki o yazdıktan sonra Cumhuriyet’e bomba atma iddiasıyla tutuklanan Bedirhan Şinal, polisteki ifadesinde 20 bin TL karşılığında İlhan Selçuk’un öldürüleceğini söyledi.”

“TESADÜF OLMADIĞI KESİN, PEKİ NE?”

Oray Eğin, “Bu kadarı tesadüf müydü? Bir süre sonra bilgiler ona değil, başka isimlere akmaya başladı” diyerek Fehmi Koru’nun Sözcü iddialarını şöyle işaret etti:

“Tam unutulduğunu düşünürken, geçen hafta Sözcü’ye yapılan operasyonun altından da o çıktı. Sözcü’nün sahibinin FETÖ’nün ışık evlerinde yetiştiği iddiasını yıllar önce satır arasında o yazmıştı; gazete defalarca yargıya başvurmasına rağmen bu iddiaların yayılmasını engelleyemedi. Bir-iki kere imayla satır arasında aynı iddiayı tekrarladı gazete. Geçen hafta Sözcü’nün yayın yönetmeni, yaptığı basın toplantısında o gazetecinin bizzat bu iddia yüzünden savcılığa ifade verdiğini açıkladı.

Tesadüf olmadığı kesin, peki ne?”

Son Haberler