Federasyon başkanı vahim durumu gözler önüne serdi: Servisler denetlenemiyor çünkü…

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, ''denetimlerin mümkün olmadığını,'' belirtti.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, ticari araç şoförlerinin karıştığı şuçlarla ilgili bir açıklama yaptı. Apaydın, “Ticari araçlarda şoför olarak çalışanların 12 yıldır hiçbir kuruma kaydı yapılmıyor. Bu nedenle de denetimleri mümkün olmuyor” dedi.

ŞOFÖRLÜK İÇİN ÖZEL EĞİTİM

Fevzi Apaydın, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Gelişmiş ülkelerin tamamında, şoförlük mesleğini yapabilmek için özel bir eğitimden geçmek ve yapılan sınav sonucunda başarılı olarak belge almak gerekiyor. Bizim ülkemizde bu konuda yasal boşluk var. TŞOF olarak tüm şoförlerin mesleki yeterliliklerini tespit eden çalışmaları Mesleki Yeterlilik Kurumu ile işbirliği içerisinde tamamladık ve bu çalışmalar Resmi Gazetedeyayımlandı. Ancak, bu kapsamda olan şoförlerin eğitim alıp sınava girebilmeleri için Kanuni düzenlemeye ihtiyaç var. Bu düzenleme yapılmadan şoförlerin eğitilmesi de denetlenmesi de mümkün değil.”

DENETİMLER ARTIRILMALIDIR

15 Ağustos’ta İzmir’de 3 yaşındaki Alperen Sakin’in kreş servisinde bırakılarak, havasızlıktan hayatını kaybetmesi sonucunda korsan servis tartışmaları gündeme geldi. Apaydın ise, ülke genelinde 60 binin üzerinde servis aracı olduğunu ve büyük şehirlerde yüzlerce korsan servis aracı ve şoförü olduğunu belirterek, “Korsan servisçiliğinin önüne geçmek için mutlaka denetimler artırılmalıdır. Piyasada hiçbir odaya ve kuruma kaydı olmayan denetimden uzak servis araçlarının ve sürücülerinin mutlaka denetim altına alınması şart.” diye konuştu.

Son Haberler