Fatoş Güney’den çarpıcı açıklama: Yılmaz PKK’ya karşıydı

Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney, “Acının içinden geldiği için halkın sorunlarını çok iyi biliyordu. Yılmaz, silahlı mücadelenin kimseye yarar getirmeyeceğini düşündüğü için PKK’ya karşıydı” dedi.

Türk sinemasının unutulmaz yönetmeni Yılmaz Güney’in 81’nci yaşgününde, eşi Fatoş Güney, GÜNAYDIN’dan Tuba Kalçık’a konuştu.

Fatoş Güney röportajda, Yılmaz Güney’in Türkiye’den gidişini, PKK’ya olan bakışını ve son günlerini anlattı.

Yılmaz Güney’in PKK’ya ilk günden beri karşı olduğunu söyleyen Fatoş Güney, “Yılmaz silahlı mücadelenin halka zarar vereceğini düşünüyordu ve bakın PKK en çok Kürtler’e zarar verdi” dedi.

“YILMAZ GÜNEY VAKFI’NI ÇARESİZLİKLER YÜZÜNDEN KAPATMAK ZORUNDA KALDIM”

“-Yılmaz Güney yaşasaydı bugün 81 yaşında olacaktı. Neler hissediyorsunuz onsuz geçen bunca yılın ardından?
Daha bu sabah kalktığımda “İyi ki doğmuşsun ciğerim, iyi ki hayatım oldun” dedim. Kendimi hüzünlü ve kederli hissediyorum aynı zamanda. Sizin aracılığınızla buradan bir kez daha Sayın Cumhurbaşkanı’na sesimi duyurmak istiyorum. Cumhurbaşkanımız, “Eğer Yılmaz Güney’in filmlerine devlet otoriteleri kulak verseydi, Türkiye bugün çok farklı bir yerde olabilirdi” demişti. Erdoğan’ın bu sözlerini çok önemli buluyorum. Yılmaz Güney, ülkesini seven ve bu uğurda hayatını, şanını, şöhretini, servetini ve aile mutluluğunu hiçe sayan, Türkiye’nin gerçek sanatçılarından biridir. Halka dokunan, onların sorunlarını en çıplak haliyle ortaya koyan senaryolar yazdı, filmler çekti. Onu kaybedeli 33 yıl oldu. Aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen onun filmleri hâlâ yayınlanmıyor. 20 yıldır üzerinde çalıştığım Yılmaz Güney projelerine kimse destek vermiyor. Yılmaz Güney Vakfı’nı çaresizlikler yüzünden kapatmak zorunda kaldım. Onun filmlerinin özgürce yayınlanmasını istiyorum. Filmler sanat eserleridir. Filmler toplumu bölmez, aksine birleştirir. Cumhurbaşkanı’ndan da hem filmlerinin yayınlanması, hem de Yılmaz Güney projelerinin hayata geçmesinin önündeki engellerin kaldırılması için ricada bulunuyorum. Umarım sesimi duyar.

-Ölümünün ardından yıllar geçmesine rağmen Yılmaz Güney’i halkın nezdinde bu denli özel kılan nedir?

Yılmaz, her zaman Türkiye’nin gerçeklerini, halkın sorunlarını ele aldı. Hep bir gün ülkedeki koşulların değişeceğini umut ediyordu. Yılmaz, köşklerde yaşayıp Cihangir’de oturup senaryolar kaleme almadı. Anadolu’nun bağrından, Adana’da yoksulluğun içinde doğmuş biri. ‘Boynu Bükükler’ kitabında da yaşadığı zorlukları anlatmıştı. Acıların içinden geldiği için halkın sorunlarını yakından biliyordu. Yokluk içinden gelmiş olmak zaten Yılmaz’a çok farklı bir bakış açısı katıyordu. Halkımız da onu her zaman çok sevdi ve hep gönüllerinde taşıdı.

“KENAN EVREN’E MEKTUP YAZMAK İSTEDİ”

-Yılmaz Güney, 12 Eylül darbesinin mağdur ettiği sanatçıların başında geliyor. AKP döneminde 12 Eylül darbecileri yargı önüne çıktı. Siz neler hissetiniz bu tablo karşısında?
Yılmaz ölmeden önce Kenan Evren’e mektup yazmak istedi. Bana “Kalem kağıt al. Evren’e mektup yazacağım ve ona halk düşmanı olduğunu söyleyeceğim” demişti. Fakat bu cümleleri söyledikten sonra kötüleşti ve yazamadı. Yaşayanlar yargılandı ama 12 Eylül’de yaşanan mağduriyetler, ölen insanlar hâlâ hafızalarda. Çok büyük acılar çekildi, çok insan yitip gitti 12 Eylül’de.

‘PKK’YA İLK GÜNDEN BERİ KARŞIYDI’

– Yılmaz Güney bugün hayatta olsaydı PKK terör örgütünün bölgede yaptıklarına nasıl bir tepki gösterirdi?

Yılmaz son konuşmasında da söylemişti; PKK’ya ilk günden itibaren karşıydı. PKK’nın o zamanlar ilk dönemleriydi. Yılmaz, PKK’ya karşı çok net bir tavır koymuştu. Silahlı mücadelenin halka zarar vereceğini düşünüyordu. Ve bakın PKK, en çok Kürtler’e zarar verdi. Bunu da zaten yaptığı son konuşmasında da belirtmişti. Ben de PKK’nın sadece Kürt halkına, çözüm sürecine değil; HDP’ye de zarar verdiğini düşünüyorum.

SANAT CAMİASI ONU YALNIZ BIRAKTI

– Son dönemlerinde Yılmaz Güney’in, sanat camiasında kırgın olduğu isimler var mıydı?
7’den 70’e kimseyi ayırmadan seven bir insandı. Halkın dışında sanat camiasından önceden tanıdığı insanların hiçbiri -istisnaların dışında- onu arayıp da ‘Yılmaz, bir şeye ihtiyacın var mı?’ diye sormadı. Yılmaz da buna kırıldı. Onun yanında sadece halk vardı; onların sevgisi de Yılmaz’a yetti.

“8 YILLIK EVLİLİĞİMİZİN HER GÜNÜ İÇİN SAHİLDEN TAŞ TOPLAMIŞTI”

– Onunla ilgili sizi en çok etkileyen bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?
Yılmaz’ın benim için İmralı Cezaevi’nin sahilinden taş toplaması hâlâ beni çok etkiler. Düşündükçe hâlâ ağlarım hatta. Kadınlar tektaş pırlanta beklerken benim 8 bin 363 tane, pırlantadan daha değerli, aşkla, tek tek seçilmiş çakıl taşlarım var. Sekiz yıllık evliliğimizin her günü için sahilden taş toplamıştı. Bunu kim yapar bu devirde? Yılmaz benim hayatım, ciğerim, nefesim. Onu kaybedeli 33 yıl oldu ama hayata onunla birlikte bakıyorum. Yılmaz hayata diyalektik bakan biriydi, bana da bu özelliği kazandırdı.

En çok okunan haberler

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Dolar sabaha karşı çıldırdı: 6.39

Asya Piyasalarının açılmasıyla beraber kısa süre içerisinde TL/ dolar paritesinde sert bir oynama meydana geldi. Asya Piyasalarının açılmasıyla lira dolar kuru karşında hızla değer yitirdi. Dolar, Türkiye saatiyle 01.00-1.39 arasında 5.78 seviyesinden 6.39’a çıktı. Bankaların stop-loss'u (zarar durdurma) ile yeniden 5.80 düzeyine geriledi.

Emine Bulut’un katiline ‘kahraman’ diyen başkan için harekete geçildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Boşanmış Mağdur Babalar Derneği Genel Başkanı Muhammet Özen hakkında suç duyurusunda bulunacak

Trabzonspor taraftarları Emine Bulut için yapılan saygı duruşuna uymadı

Trabzonsporlu taraftarlar eski eşi tarafından katledilen Emine Bulut için yapılan saygı duruşu sırasında tezahürat yaparak üçlü çekti.

İdlib’den sorumlu generaller TSK’dan istifa etti

İdlib'den sorumlu tümenin komutan ve komutan yardımcısının da aralarında bulunduğu 5 general YAŞ kararlarını protesto etmek için TSK'ye istifa dilekçesi verdi.

Dolar sabaha karşı çıldırdı: 6.39

Asya Piyasalarının açılmasıyla beraber kısa süre içerisinde TL/ dolar paritesinde sert bir oynama meydana geldi. Asya Piyasalarının açılmasıyla lira dolar kuru karşında hızla değer yitirdi. Dolar, Türkiye saatiyle 01.00-1.39 arasında 5.78 seviyesinden 6.39’a çıktı. Bankaların stop-loss'u (zarar durdurma) ile yeniden 5.80 düzeyine geriledi.

İdlib’den sorumlu generaller TSK’dan istifa etti

İdlib'den sorumlu tümenin komutan ve komutan yardımcısının da aralarında bulunduğu 5 general YAŞ kararlarını protesto etmek için TSK'ye istifa dilekçesi verdi.

Trabzonspor taraftarları Emine Bulut için yapılan saygı duruşuna uymadı

Trabzonsporlu taraftarlar eski eşi tarafından katledilen Emine Bulut için yapılan saygı duruşu sırasında tezahürat yaparak üçlü çekti.

‘Faizden uzak durun’ diyen Diyanet’in faiz geliri arttı!

‘Faizden uzak durun’ çağrısı yapan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın faizden elde ettiği gelir dikkat çekti.

‘İstanbul’un bölücü örgütün temsilcilerine peşkeş çekilmesine mani olacağız’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon'da toplu açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Üniversite hastanesine başhekim olarak veteriner atadılar!

CHP’li eski vekil Çetin Bilgir, Kars Kafkas Hastanesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Yakup Baykaş izne çıkınca yerine atanan vekilin veteriner olduğunu söyledi.

Karşıyaka kadar büyük bir alan yandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi 1 hafta önce Karabağlar ilçesinde başlayan ve 53 saatte kontrol altına alınan yangında yaklaşık 5 bin hektarlık alanın etkilendiğini, yani yaklaşık olarak İzmir'in Karşıyaka ilçesi büyüklüğünde alanın yandığını açıkladı.

CHP milletvekili Ali Şeker ve CHP Parti Meclisi üyesi İlhan Cihaner’den Ahmet Türk’e ziyaret

CHP milletvekili Ali Şeker ve CHP Parti Meclisi üyesi İlhan Cihaner, kayyum darbesi ile görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ü ziyaret etti.