Perşembe / 26 Kasım 2020

Faruk Bildirici’den Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet’e: Aktardıkları ‘bilgi’ değil, okuru yanıltıyor

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, kaleme aldığı bugünkü yazısında eleştirdiği Yeni Şafak Yazarı Mehmet Acet’in kendisine verdiği yanıtı değerlendirdi. Acet’in, “İsminin gizli tutulması kaydıyla konuşan kaynak, bilgi de verir, yorum da yapar” sözlerine karşılık, “Aktardıkları ‘bilgi’ değil, pekala bunu biliyor ve Akar’ın ‘demeci’ni ‘bilgi’ diye yazarak okuru yanıltıyor” diyen Bildirici, “Hulusi Akar gibi bir siyasetçinin adını […]

204,567BeğenenlerBeğen
8,583TakipçilerTakip Et

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, kaleme aldığı bugünkü yazısında eleştirdiği Yeni Şafak Yazarı Mehmet Acet’in kendisine verdiği yanıtı değerlendirdi. Acet’in, “İsminin gizli tutulması kaydıyla konuşan kaynak, bilgi de verir, yorum da yapar” sözlerine karşılık, “Aktardıkları ‘bilgi’ değil, pekala bunu biliyor ve Akar’ın ‘demeci’ni ‘bilgi’ diye yazarak okuru yanıltıyor” diyen Bildirici, “Hulusi Akar gibi bir siyasetçinin adını gizleyerek demecini yazmak sözcülük değilse Mehmet Acet’in o yazısının başlığı ‘Perde arkası demeç’ olmalıydı” dedi.

T24’de yer alan habere göre; Faruk Bildirici önceki yazısında Hürriyet, Yeni Şafak, Akşam ve Takvim’de yer alan aynı içerikli gizli kaynaklı S-400’lerle ilgili haberi değerlendirmiş; söz konusu haberi yayımlayan gazeteci ve yazarları sözcülük yapmakla eleştirmişti.

Bildirici bugünkü yazısında ise kendisine yanıt evren Acet’e yanıt verdi. Acet’in Hulusi Akar’ın sözcülüğünü yaptığına dair suçlamasına yanıt verdiğini, diğerlerini görmezden geldiğini belirten Bildirici, kendisini niyet okumakla eleştiren Acet’in niyet okuduğunu söyledi.

“Elbette gazetecilikte ismi gizli tutularak haber/yazı yayımlanabilir. Ancak bilgi ve demeç aktarmak arasında fark vardır” diyen Bildirici, bu konuya şöyle açıklık getirdi:

“Bilgi, kaynağın kimliği açıklanmadan da kendi başına haber değeri taşır. Bilgi kontrol edilebilir, o nedenle gizli kaynağa dayanarak yayımlanabilir. Demeç ise kişiseldir, aktarılan görüşler konuşan kişinin ismiyle anlam kazanır. O nedenle de gazeteci bir kişinin görüşlerini onun adını gizleyerek yazmaz; yazarsa da onun sözcülüğünü yapmış olur.”

İsmi gizlenen Hulusi Akar’ın gazeteciler tarafından korunmaya ihtiyacı olmadığını ifade eden Bildirici, Acet’e ilişkin olarak, “Aktardıkları ‘bilgi’ değil, pekala bunu biliyor ve Akar’ın ‘demeci’ni ‘bilgi’ diye yazarak okuru yanıltıyor. Hulusi Akar gibi bir siyasetçinin adını gizleyerek demecini yazmak sözcülük değilse Mehmet Acet’in o yazısının başlığı ‘Perde arkası demeç’ olmalıydı” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Acet’in “Gazetecilik faaliyetlerinin doğal bir parçası olarak görülen bir yöntemle o yazıyı yazdığım halde, üç ayrı meslektaşımızla birlikte gazetecilik kurallarını çiğnemekle suçlanıyordum” ifadelerini hatırlatan Bildirici, “Teşekkür ederim. Hulusi Akar ile görüştüklerini doğrulamış” dedi.

 

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

CHP’li Eren Erdem: Verileri saklayıp virüsün hızla yayılmasına neden olan Bakan istifa etmelidir

''İlgililer istifalarıyla gereğini yapmak zorundadır...''

Benzin ve motorinde yeni zamlı fiyatlar

Benzinin litre fiyatına 37 kuruşluk zam uygulanırken, motorine ise yarından itibaren geçerli olmak üzere 33 kuruş zam yapılacak.

Erdoğan ile Bahçeli ters düştü… Ünlü anket şirketi başkanı İbrahim Uslu sebebini açıkladı

Bir dönem ANAR'ın başkanlığını da yürüten İbrahim Uslu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın MHP ile kaybedeceğini gördüğünü söyledi. İbrahim Uslu ayrıca Erdoğan ile Bahçeli'nin ters düştüğü konuyu açıkladı.

‘AKP’nin iktidardaki payı azalıyor’

Karar yazarı Mustafa Karaalioğlu, "AK Parti’nin iktidardaki payı azalıyor, Erdoğan’ın en yakın arkadaşları veya yıllardır savunduğu fikirler tasfiye oluyor" diye yazdı.

Maradona’nın ölüm nedeni belli oldu

Arjantin'de dün hayatını kaybeden efsane futbolcu Diego Armando Maradona'ya yapılan otopsinin ardından Maradona'nın ölüm nedeni belli oldu.