Cuma / 7 Ağustos 2020

Facebook’un sahibi Zuckerberg, ‘hırsızlık’ suçlamasıyla mahkemeye çıkıyor

Sosyal medya devi Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg, teknolojik hırsızlık suçlamasıyla bugün mahkemeye çıkacak.

206,497BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et

BBC Türkçe’nin haberine göre Zenimax Media, sanal gerçeklik teknolojisindeki buluşlarının Facebook’un 2014’te satın aldığı Oculus’un kendi sanal gerçeklik cihazı Rift’te yasadışı yollardan kopyalandığını öne sürüyor.

Bu nedenle de Zenimax, Facebook’a 2 milyar dolarlık telif hakları davası açmıştı.

Zuckerberg, Facebook’u dava eden Zenimax’ın sanal gerçeklik teknolojisinin potansiyelini ‘geç anladığını’ ve söz konusu teknolojiyi bugünkü değerine Oculus’un kavuşturduğunu savunuyor.

Doom’un tasarımcısı hedefte

Zenimax, Doom ve Quake gibi efsanevi oyunların tasarımcısı John Carmack’ın Zenimax’ın sahibi id Software’de çalışırken fikri mülkiyet hakları kendilerine ait teknolojiyi Oculus’la paylaştığını, şirketten ayrıldığında teknolojiyi Oculus’a götürdüğünü iddia ediyor.

Carmack, hem id Software hem de Oculus için çalışmış; Kasım 2013’te id Software’den tamamen ayrılmıştı.

Carmack, 2014’te USA Today gazetesine yaptığı açıklamada, “id Software’de sanal gerçeklik üzerine hiçbir çalışma fırsatı olmayacağı açıkça görüldüğünde, sözleşmemi yenilememeye karar verdim” demişti.

‘Nafile girişim’

Oculus’un sözcüsü ise mahkemede savunma yapmayı sabırsızlıkla beklediklerini belirterek şunları söyledi: “Oculus ve kurucuları sanal gerçekliğe çok fazla para ve zaman yatırdı. İnsanların etkileşim ve iletişimini kökünden değiştireceğine inanıyoruz. Bu teknolojiyi inşa etmek için gereken vizyon, uzmanlık ve sabra sahip olmayan başka bir şirketin bu nafile girişimini üzüntüyle karşılıyoruz.”

Balbay’dan CHP’ye İnce tepkisi: Hele konuşsun, ağzının payını veririz

Düne kadar, “Ben bu partiye 15 yaşında girdim. Her kademesinde görev yaptım” diyen İnce neden bu noktaya geldi?

Cemal Enginyurt’tan tarihi Meral Akşener itirafı!

MHP’den ihraç edilen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP’de Meral Akşener’in kazandığı kongreyi kendisinin iptal ettirdiğini söyleyerek, hem Devlet Bahçeli’yi, hem de Semih Yalçın’ı topa tuttu.

Reuters, Ankara’daki Covid-19 belgesine ulaştı: Her gün 1000 yeni vaka

Uluslararası haber ajansı Reuters, bu hafta günlük vaka sayısının 1000'in üzerine çıktığı Türkiye'de hastanelere bazı talepler gittiğini ve "Covid-19 yüzünden yoğum bakım ünitesindeki yatakları boşaltın" ifadesinin yer aldığını yazdı.

Cindoruk: AKP’nin 18 yılı tartışmaya açılmalı

"Milli irade, devlet yönetme yetkisi ve görevi verir. AKP, bu yetkiyi, milleti yönetme ve yönlendirme, devlet rejimini değiştirme biçiminde kullandı."

Muharrem İnce’nin Ankara’da ofis açacağı iddiası

Kendi partisini kuracağı iddia edilen Muharrem İnce'nin Ankara'da ofis açtığı iddia edildi.
206,497BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et