Salı / 20 Ekim 2020

Facebook Trump’ın o mesajını sildi!

Facebook ve Twitter, ABD Başkanı Donald Trump'ın Covid-19'un 'gripten daha az ölümcül' olduğunu iddia ettiği paylaşımını engelledi. Facebook mesajı silerken, Twitter paylaşımı 'gizledi'.

205,340BeğenenlerBeğen
8,582TakipçilerTakip Et

Facebook ve Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın Covid-19’un ‘gripten daha az ölümcül’ olduğunu iddia ettiği paylaşımını engelledi. Facebook mesajı silerken, Twitter paylaşımı ‘gizledi’.

Trump, koronavirüs tedavisi gördüğü hastaneden çıktıktan sonraki mesajında “Grip mevsimi geliyor. Her yıl birçok insan; bazen 100 binin üzerinde insan aşıya rağmen gripten ölüyor. Bunun için ülkemizi kapatacak mıyız? Hayır, bununla yaşamayı öğrendik. Tıpkı Covid’le yaşamayı öğrendiğimiz gibi. Birçok topluluk için Covid gripten daha az ölümcül” dedi.

Twitter Trump’ın bu mesajına “Bu tweet, Covid 19’la ilgili yanıltıcı ve potansiyel olarak zararlı bilgilerin yayılmasına ilişkin Twitter kurallarını ihlal etmektedir. Bununla birlikte Twitter, mesajın erişilebilir olmasının, kamuoyunun çıkarına olabileceğine karar vermiştir” uyarısı koydu.

Facebook, ikinci kez Trump’ın mesajını siliyor

Trump’ın paylaşımına bu uyarıya tıkladıktan sonra ulaşılabiliyor.

Facebook da mesajın kaldırılmasıyla ilgili olarak “Covid 19’un ciddiyetiyle ilgili yanlış bilgileri kaldırıyoruz” açıklamasını yaptı. Facebook ikinci kez Trump’ın bir mesajını siliyor. Twitter ise daha önce birçok kez Trump’ın mesajlarına uyarı koydu.

Trump, mesajının engellenmesine “230’u kaldırın’ diye başka bir paylaşımla karşılık verdi.

Donald Trump’ın göndermede bulunduğu bu yasa maddesinde sosyal ağların, kullanıcılarının paylaşımlarının içeriğinden sorumlu olmadığı belirtiliyor. Yasa bu platformlara sakıncalı gördükleri içeriğe müdahale hakkı veriyor.

Bu yasa kaldırılırsa, sosyal medya şirketlerine, içeriklere yönelik müdahale ya da değişiklikleri için dava açılabilecek.

‘Covid-19, 10 kat daha tehlikeli’

Covid-19’dan ölüm oranı tam olarak bilinmiyor. Ama Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre hastalık, birçok grip türünden daha – belki de 10 kat ya da daha fazla- tehlikeli.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci de Kongre’ye ifade verirken Covid-19’un 10 kata kadar daha ölümcül olabileceğini söylemişti.

2010 yılından bu yana ABD’de her yıl, gripten 12.000 ile 61.000 kişi hayatını kaybediyor. ABD tarihinde bir yıl içinde 100 bin ölüm nadir görüldü.

Son Haberler

AP’de Türkiye için kritik oturum: Üyelik müzakerelerinin durdurulması isteniyor

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz başkanlığında düzenlenen ve Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin geleceğinin tartışıldığı oturumda iki büyük grup müzakerelerin durdurulmasını talep etti. Devam eden...

İran’dan ABD’ye tehdit

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları uzatma kararını değerlendirdi. Hamaney, "ABD'nin İran'a yaptırımları 10 yıl için uzatması nükleer anlaşmanın ihlali olabilir. Tahran kesinlikle misillemede bulunacaktır" dedi.

Merkel’den Türkiye için ‘kaygılıyız’ açıklaması: Alarm veriyor

Alman Federal Meclisi'ndeki bütçe görüşmelerine 'Türkiye' damgasını vurdu. Başbakan Merkel, Türkiye'deki gelişmelerin kaygı verici olduğunu, bazı değerlerin alarm verdiğini söyledi. Merkel, Türkiye ile görüşmelerin kesilmesinden yana olmadığını da belirterek, olumsuzlukları dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Eski İtalya Başbakanı Berlusconi’den Türkiye uyarısı

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye ile ilişkilerini kesmesi halinde, bu ülkede bulunan 2 milyon 400 bin sığınmacının Avrupa’ya gönderilebileceğini söyledi. İtalyan devlet kanalı RAİ 1’de dün gece yayınlanan “Porta a Porta” adlı programa konuk olan Forza Italia (Haydi İtalya) partisi lideri Silvio Berlusconi, sığınmacı krizine de değindi.

Trump: CNN’den nefret ediyorum

ABD medyası, müstakbel başkan Donald Trump'ın medya temsilcileriyle pazartesi günü yaptığı toplantıda yayın kuruluşlarına ağır suçlamalar yönelttiğini yazdı. Buna göre Trump toplantıda "CNN'den nefret ediyorum" dedi.

Gündem

Muammer Işıklı AKP’den ihraç edildi!

AKP Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, alınan AKP Genel Merkez Disiplin Kurulu kararı ile Düzağaç Belde Belediye Başkanı Muammer Işıklı’nın partiden ihraç edildiğini belirtti.

İYİ Parti’de Meral Akşener’i zora sokacak talep! Ümit Özdağ için ihraç istemi!

İYİ Parti'de FETÖ tartışmasının fitilini ateşleyen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın partiden ihracı için ilk adım atıldı.

Ümit Özdağ’dan Koray Aydın’a: Partide eşbaşkanlık inşaa ediyor

İYİ Parti'li Özdağ, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında İYİ Parti'de yaşanan Koray Aydın krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

”Muhalefet, 2023 seçimlerini “Erdoğan gitsin” seçimleri olarak ilan etmiş durumda”

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, 2023'te cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin olarak, "Muhalefet, 2023 seçimlerini 'Erdoğan gitsin' seçimleri olarak ilan etmiş durumda; yeni ittifak modeli hazırlanıyor" görüşünü savundu.

İYİ Partili Ümit Özdağ’ın açıklamalarının ardından Hüseyin Evren Kavas istifa etti

CNN Türk'te Ahmet Hakan'a açıklamalarda bulunan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'yu da FETÖ terör...