Eylemlerimiz bile taklit…

201,488BeğenenlerBeğen
8,770TakipçilerTakip Et

Dün akşam saat 21:00’de heyecanla balkonumuza çıktık, Coronavirüs mücadelesi yürüten sağlık emekçilerimizi alkışlarımızla destekledik. 

Bizim aile; neredeyse bir Özel Poliklinik açacak sayıda sağlık emekçine sahip. Hepsi çeşitli branşlarda doktor olan; eşim, yengem, yeğenim ve gelinlerimizle geniş bir sağlık emekçisi kitlemiz var. Hal böyle olunca oğullarımla birlikte heyecanla ve coşkuyla balkona attık kendimizi. 

Ben ıslık çalıyorum, ellerimi kızarıncaya kadar alkışlıyorum. Tabi oğullarım da… 

Eşim mi?

Sanki kendisini alkışlamak ayıpmış (ya da okulda sınıf başkanlığına aday olan öğrencinin kendisine oy vermediği) gibi o da utangaçça balkon kapısından bizi izliyor. 

Allah için bir video ya da resim bile çekmiyor!!!

Bu arada belirtelim ki, bizim mahalle gerçekten duyarlıydı. 

Tıpkı “Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık” eylemleri gibi, ışıklarını açıp kapatan, ıslık çalan ve gür bir şekilde alkışlayan komşularımız vardı. 

Hatırlanacağı gibi, 1997 Şubatında başlayan bu eylem, ilkin her gün saat 21:00’da bir dakika ışıkları söndürmek şeklinde başladı. Daha sonra Türkiye çapında milyonların katıldığı protesto eylemlerine dönüşmüştü. 

Neyse, biz “Eylem yorgunu” olarak içeri girip; Biraz önce, başta sevgili eşim olmak üzere tüm sağlık emekçilerinin, Coronavirüs mücadelesini balkonlarımızdan alkışlarla selamladık. Selam olsun yaşamını tehlikeye atmaktan çekinmeyerek YAŞAM KURTARAN SAĞLIK EMEKÇİLERİMİZE…” diye bir sosyal medya paylaşımı yaptık.

Arka arkaya beğeniler gelmeye başladı…

Fakat bir de ne görelim, yurtdışında yaşayan zeki ve dikkatli bir arkadaşım, bütün “eylem havamızı”(!) kursağımızda bırakıverdi. 

Meğer bazı sosyal medya fenomenleri tarafından “özgün bir eylem” biçimi olarak önerilen ve bizim de hemen benimseyip heyecanla katıldığımız “Balkon Eylemi”nin hiçbir özgünlüğü yokmuş.

Adamlar bizden önce aynı eylemleri yapmaya başlamışlar bile… 

Örneğin; İtalyanlar 14 Mart’ta, Fransızlar 17 Mart’ta, İsrail’liler ise 19 Mart’ta virüse karşı mücadele eden sağlık emekçilerine destek eylemlerini başlatmışlar.  

(https://www.jpost.com/International/Italians-sing-out-from-balconies-during-coronavirus-lockdown-620946),

(https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-france-balconies/locked-down-paris-takes-to-balconies-to-applaud-health-workers-idUSKBN2143VN)

https://www.timesofisrael.com/israelis-take-to-balconies-to-applaud-medical-staff-for-coronavirus-fight/

Linkler izlendiğinde görüleceği üzere biz taklit eylemler yapmışız…

Sosyal medyanın ağır abileri ise hiç bozuntuya vermeden, “çalıntı eylem” önerilerini topluma kabul ettirmiş, sağlık emekçilerini desteklemiş oluyor. Keşke diğer ülkelerdeki eylemlere biz de katılıyoruz deselerdi daha şık olacaktı. 

Sakın yanlış anlaşılmasın, taklit maklit “Balkon Eylemi” yerinde bir eylemdir. 

Sağlık emekçilerimiz; çekinmeden yaşamlarını tehlikeye atarak cansiperane bir şekilde halkımıza hizmet vermekteler. Onlara AKP’giller hükümeti yeterince sahip çıkmadığı gibi, üstüne bir de Coronavirüs ANGARYASINI yıktılar. Onlar, kendileriyle birlikte ailelerinin de risk altında olduğunu düşünmeden mücadele ediyorlar. 

Hoş, açıklanan resmi rakamlara göre vaka sayısı 359. Oysa alınan önlemlere bakılınca tüm ülke karantinaya alındı. Bu sürecin daha da genişleyeceği ve İtalya’dan bile ağır sonuçlarla karşılaşacağımıza dair duyumlar da alıyoruz. Umarım yanlış bilgilerdir. 

Ama ülkenin en tepesindeki koltuğu işgal etmiş olan zatın “önlem paketi”nden ise yaşlılara kolonya ve maske, patronlara kredi ve borçların ötelenmesi, işçi sınıfına ise telafi çalışması çıktı. Yurtiçi uçuşlardaki KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesiyle virüs mücadelesi yapılacakmış, hazretlere göre…

Tüm yaptıkları, patronları ve tefeci-bezirgânları memnun etmek.

Oysa pakette, virüsün doğrudan etki alanında olan sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ve özlük haklarıyla ilgili küçük bir önlem dahi yok

Sonuç olarak; haksız yere saldırıya uğrayan ve bir kısmı canından olan sağlık emekçilerimizin kıymetini bu virüs nedeniyle dahi olsa inşallah öğrenmiş bulunuruz. 

 

Yazarın Diğer Yazıları