Evren Devrim Zelyut; ‘2001 krizinden çok daha beteri geliyor’

Türk lirasının erimesi ve doların tarihi zirve yaparak 7,70 seviyesine çıkmasının yankıları devam ediyor. Avrasya Yatırım Stratejisti Evren Devrim Zelyut, doların 7,70 bandına çıkmasının ardından “2001 krizinden çok daha beteri geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

YouTube kanalından dolardaki son durumu değerlendiren Evren Devrim Zelyut, şunları aktardı:

“Bu kış 2001 krizinden çok daha beteri geliyor. Dolar 7,70 bandına çıktı. Küresel manada doların da yukarı yönlü hareketlenmesi burada kurun ateşinin artmasına sebebiyet veriyor.

7.70 dolar seviyesi oyuncak değil. Türk imalat sanayinin bu kur seviyesini tolere etme imkanı artık kalmamıştır. Bu seviye Türk imalat sanayini çok derin sıkıntılara sokacak. 2018’de Brunson şokunu yaşadık, kur 7,20’lere gitti, daha sonra aşağılara doğru düştü, 5,30 ve 6,00’lara doğru geldi. O iki yıllık sürede imalat sektörü kendisini 6,00-6,30 seviyeye ayarladı. Bu da bizi çok büyük durgunluğa soktu. Türk imalat sanayi 7,70’i tolere edemez. Bunların ürettiği ürünler de çok büyük enflasyon yaratacak. Bu enflasyon dalgası da bir, iki ay sonra bizi çok daha şiddetli halde vurmaya başlayacak. Hepimizi çok büyük bir enflasyon bekliyor.

Bu hepimizin fakirleşmesi ve refah seviyesinin düşmesi demek. Şirketlerin küçülmesi ve kapanması işsizliği artıracak. Bu da yeni bir krizi tetikleyecek. 7,70 kur seviyesi Moody’s raporunda da belirtildiği gibi şirketlerin yükümlülüklerini karşılama noktasında çok büyük handikaplar çıkaracak. Temerrüt riskleri artacak. Kriz daha yüksek momentum kazanmadı. Bu krize daha yeni giriyor Türkiye. İşsizlik 10 milyon civarında. 2001 krizinin katbekat üstündeyiz.”

Son Haberler