Salı / 20 Ekim 2020

Evren Devrim Zelyut; ‘2001 krizinden çok daha beteri geliyor’

Türk lirasının erimesi ve doların tarihi zirve yaparak 7,70 seviyesine çıkmasının yankıları devam ediyor. Avrasya Yatırım Stratejisti Evren Devrim Zelyut, doların 7,70 bandına çıkmasının ardından “2001 krizinden çok daha beteri geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

205,340BeğenenlerBeğen
8,582TakipçilerTakip Et

YouTube kanalından dolardaki son durumu değerlendiren Evren Devrim Zelyut, şunları aktardı:

“Bu kış 2001 krizinden çok daha beteri geliyor. Dolar 7,70 bandına çıktı. Küresel manada doların da yukarı yönlü hareketlenmesi burada kurun ateşinin artmasına sebebiyet veriyor.

7.70 dolar seviyesi oyuncak değil. Türk imalat sanayinin bu kur seviyesini tolere etme imkanı artık kalmamıştır. Bu seviye Türk imalat sanayini çok derin sıkıntılara sokacak. 2018’de Brunson şokunu yaşadık, kur 7,20’lere gitti, daha sonra aşağılara doğru düştü, 5,30 ve 6,00’lara doğru geldi. O iki yıllık sürede imalat sektörü kendisini 6,00-6,30 seviyeye ayarladı. Bu da bizi çok büyük durgunluğa soktu. Türk imalat sanayi 7,70’i tolere edemez. Bunların ürettiği ürünler de çok büyük enflasyon yaratacak. Bu enflasyon dalgası da bir, iki ay sonra bizi çok daha şiddetli halde vurmaya başlayacak. Hepimizi çok büyük bir enflasyon bekliyor.

Bu hepimizin fakirleşmesi ve refah seviyesinin düşmesi demek. Şirketlerin küçülmesi ve kapanması işsizliği artıracak. Bu da yeni bir krizi tetikleyecek. 7,70 kur seviyesi Moody’s raporunda da belirtildiği gibi şirketlerin yükümlülüklerini karşılama noktasında çok büyük handikaplar çıkaracak. Temerrüt riskleri artacak. Kriz daha yüksek momentum kazanmadı. Bu krize daha yeni giriyor Türkiye. İşsizlik 10 milyon civarında. 2001 krizinin katbekat üstündeyiz.”

Son Haberler

SGK batıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Görüşmeler...

Dolar fitili ateşledi… Fahiş zamlar geliyor, işte en çok etkilenecek ürünler

Dolar kuru yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 16 değer kazanırken, ithal ürünler başta olmak üzere birçok ürüne en az yüzde 10-15 kur zammı...

SGK’de yine skandal, Bakan’dan itiraf: Sıkıntı olacak

SGK faaliyet raporunu yayımlamadığı için Sayıştay’ın da denetim yapamadığı ortaya çıktı. Gelecek yıl 21.6 milyar lira açık vermesi beklenen ve bütçeden tam 116.6 milyar lira...

Kredi kartından otomatik ödeme talimatı verenler dikkat

Fatura ödemelerinin otomotik olarak kredi kartından yapan tüketici, faiz şikâyetiyle tüketici derneklerine başvurdu.

Yaş meyve ve sebzede Rusya krizinin faturası belli oldu: 503 milyon dolar

Yaş meyve ve sebze sektörünün, Rus uçağının düşürülmesinin yıldönümünde, Rusya'ya ihracatta kaybı 503 milyon dolar oldu. Narenciye ve bazı sebze meyvede ihracat yasağını kaldıran Rusya'nın domates, üzüm, salatalık gibi ürünlere yönelik yasağı halen devam ediyor.

Gündem

‘Berat Albayrak’ın yetkisi arttırılacak’

Hazine seneye 270.8 milyar lira daha borçlanacak. Kamu bankalarına da 54.1 milyar liralık borçlanma senedi verilecek.

İYİ Parti’de Meral Akşener’i zora sokacak talep! Ümit Özdağ için ihraç istemi!

İYİ Parti'de FETÖ tartışmasının fitilini ateşleyen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın partiden ihracı için ilk adım atıldı.

Aynı kelimeyi Erdoğan kullanmıştı! Özgür Özel hakkında fezleke

Özel'in Erdoğan'ın İmamoğlu için kullandığı 'topal ördek' ifadesini Erdoğan'a karşı kullanması 'hakaret' sayıldı

Dervişoğlu’ndan Ümit Özdağ’a jet yanıt

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın Koray Aydın ve Buğra Kavuncu'yu hedef alan açıklamalarına tepki gösterdi.

Ahmet Davutoğlu’ndan Erdoğan ve Bahçeli’ye çok sert sözler

Ankara’da il başkanları toplantısında konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP'li cumhurbaşkanı Erdoğan'ın parti üyelerine yönelik "Yakınlarınızı atayarak aşiretleşmeyin" uyarısını eleştirdi. Ahmet Davutoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli'yi de çok sert eleştirdi.