Evde rakı yapanlara kötü haber… Etil alkole 100’de 100 zam!

Sigara ve içkiye peş peşe zam yapan iktidar bu kez de eczanelerde satılan etil alkole yüzde 100 zam kararı almasının yanı sıra yine eczanelerde satılan etil alkol miktarına da sınırlama getirdi.

207,607BeğenenlerBeğen
7,893TakipçilerTakip Et

Zam ve sınırlama kararının, evlerde yapılan içkinin önüne geçme amaçlı olduğu yorumları yapılıyor.

Sol Haber’deki habere göre, son yıllarda içki türlerine yapılan fahiş zamlar nedeniyle tüketiciler evlerde kendi alkollü içkilerini yapmaya yöneldi.

Bunun önüne geçmek amacıyla, eczanelerin aylık etil alkol alımına iki litre sınırlaması getirilirken, yine etil alkolün depodan satış fiyatına yüzde 100’ü geçen oranda zam yapıldı.

Eczacılar etil alkolün özellikle kulak ve cilt rahatsızlıklarının tedavisi için yazılan majistral reçetelerde kullanıldığını, söz konusu reçetelerinse belirli bazı eczaneler dışında hazırlanmadığını, bu tip reçeteleri hazırlayan eczanelerin aylık etil alkol ihtiyacının iki litreden fazla olduğunu ifade ediyor.

Eczanelerin özellikle kulak burun boğaz ve dermatoloji doktorlarının yazdığı reçeteleri hazırlamada kullandığı etil alkol alımına iki litre sınırlaması getirildi.

Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan valiliklere gönderilen genelgeye göre, eczaneler bundan sonra depolardan ayda sadece 2 litre etil alkol alabilecek.

Söz konusu genelgede, “…ilinizde faaliyet gösteren eczaneler tarafından tıbbi kullanım amaçlı etil alkolün sadece ecza depolarından aylık 2 litre olarak temin edilmesi, Etil alkol satışının yapıldığı eczane bilgilerinin yazımız ekinde yer alan form doğrultusunda doldurularak her ayın ilk haftası Müdürlüğünüze gönderilmesi gerektiği hususu ecza depolarına bildirilmiştir” denildi.

loading...

İkinci Süleyman Soylu vakası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasakları konusunda ikinci kez boşa düştü.

‘İktidar, istediği vekili cezaevine koyar’

Hukukçular, CHP’li Enis Berberoğlu ve HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi.

Ahmet Hakan’dan aç-kapa rezaletini aklama yazısı: Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye

İktidarın bile tam olarak açıklayamadığı sokağa çıkma skandalını aklamaya çalışan Ahmet Hakan, yaşanan 48 saatin hikayesini, 'Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye' diye kaleme aldı.

Bu iki fotoğraf siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak

Bu iki fotoğraf önümüzdeki dönemde siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak.

Öztrak’tan kritik sorulara yanıt… CHP Meclis’ten çekilecek mi? Süleyman Soylu’ya ne olacak?

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.
207,607BeğenenlerBeğen
7,893TakipçilerTakip Et