Evde rakı yapanlara kötü haber… Etil alkole 100’de 100 zam!

Sigara ve içkiye peş peşe zam yapan iktidar bu kez de eczanelerde satılan etil alkole yüzde 100 zam kararı almasının yanı sıra yine eczanelerde satılan etil alkol miktarına da sınırlama getirdi.

Zam ve sınırlama kararının, evlerde yapılan içkinin önüne geçme amaçlı olduğu yorumları yapılıyor.

Sol Haber’deki habere göre, son yıllarda içki türlerine yapılan fahiş zamlar nedeniyle tüketiciler evlerde kendi alkollü içkilerini yapmaya yöneldi.

Bunun önüne geçmek amacıyla, eczanelerin aylık etil alkol alımına iki litre sınırlaması getirilirken, yine etil alkolün depodan satış fiyatına yüzde 100’ü geçen oranda zam yapıldı.

Eczacılar etil alkolün özellikle kulak ve cilt rahatsızlıklarının tedavisi için yazılan majistral reçetelerde kullanıldığını, söz konusu reçetelerinse belirli bazı eczaneler dışında hazırlanmadığını, bu tip reçeteleri hazırlayan eczanelerin aylık etil alkol ihtiyacının iki litreden fazla olduğunu ifade ediyor.

Eczanelerin özellikle kulak burun boğaz ve dermatoloji doktorlarının yazdığı reçeteleri hazırlamada kullandığı etil alkol alımına iki litre sınırlaması getirildi.

Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan valiliklere gönderilen genelgeye göre, eczaneler bundan sonra depolardan ayda sadece 2 litre etil alkol alabilecek.

Söz konusu genelgede, “…ilinizde faaliyet gösteren eczaneler tarafından tıbbi kullanım amaçlı etil alkolün sadece ecza depolarından aylık 2 litre olarak temin edilmesi, Etil alkol satışının yapıldığı eczane bilgilerinin yazımız ekinde yer alan form doğrultusunda doldurularak her ayın ilk haftası Müdürlüğünüze gönderilmesi gerektiği hususu ecza depolarına bildirilmiştir” denildi.

Sağlık Bakanı Koca: İran’dan gelen 132 kişinin testleri negatif çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’dan gelen 132 kişinin testleri negatif çıktı.

Yandaş kalem Erdoğan’dan muhalif haberlere ceza kesmesini istedi!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü dönüşü uçaktaki gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazeteci, “Türkiye’de özellikle muhalefet kaynaklı en az günde birkaç yalan haber üretiliyor. Bununla mücadelede herhangi bir yasal düzenleme yoluna gidilmesini önerir misiniz?” sorusuyla, Erdoğan’ın muhalif medyanın haberlerine ceza vermesini istedi.

Ve Mansur Yavaş düğmeye bastı… Gökçek’in parsel parsel dosyası savcının önünde

Ankara Büyükşehir Belediyesi, eski Başkan Melih Gökçek hakkında görevi kötüye kullanma, suç örgütüne yardım etme ve terörizmin finansmanı suçları işlendiğine istinaden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İmamoğlu kendisini protesto eden vatandaşla tartıştı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ulaşım zamlarını protesto eden vatandaşla tartıştı. Ulaşım zamlarını protesto eden vatandaş "Her şey çok güzel olacak demiştiniz; olmadı" dedi.

Nerede kalmıştık! Erdoğan: Kanal İstanbul tek başına kentsel dönüşüm projesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuşuyor.
209,109BeğenenlerBeğen
5,021TakipçilerTakip Et