Eski defterler açıldı… Ali Babacan’a FETÖ soruşturmasında flaş gelişme!

Yeni bir siyasi parti kurma hazırlığı içindeki Ali Babacan'a yargı, 'FETÖ' soruşturması sürprizi yapmış, bu girişim Babacan'a 'örtülü tehdit' olarak yorumlanmıştı.

Abdullah Gül’ün perde arkasında verdiği destekle birlikte, yakın zamanda siyaset sahnesine çıkması beklenen Babacan hakkında, ‘FETÖ’ soruşturması açılırken, süreçte yeni bir gelişme yaşandı.

Soruşturma, İzmir Askeri Casusluk ve Ankara ‘FETÖ’-Hazine davası ile ilişkilendirildi.

Sözcü Gazetesi’nden Asuman Aranca’nın haberine göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, ‘FETÖ’nün Hazine Müsteşarlığı’ndaki bürokratlara “Eskort” kızlarla kumpas kurduğu ve bu bürokratlar aracılığı ile bilgi sızdırıldığı iddiasıyla tasfiye operasyonu yapıldığı iddiaları ortaya atılırken, tasfiye edilen bürokratların yerine Gülenciler’in yerleştirildiği öne sürüldü.

Babacan’a, “Hazine’ye ‘FETÖ’cüleri yerleştirdi” suçlamasını yönelten isimse Hazine-‘FETÖ’ davasındaki sanıklardan kontrolör İrfan Tokgöz. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava mahkumiyetle sonuçlanmıştı.

Tokgöz’ün avukatı Fevzi Dursuneli, Babacan ile ortaya attıkları iddiada, “Sicil amirleri Müsteşar Çanakçı ve Başbakan Yardımcısı Babacan’ın atamalarda oluru var” diye konuştu.

Avukat Dursuneli, iddialarını ‘atananlar ByLockçu’ noktasına taşırken, Babacan için, “Babacan bu dosyada sanık değilse müvekkilim İrfan Tokgöz de sanık olmamalı” iddiasında bulunmuştu.

Ali Çevik’in suç duyurusunda imzası bulunmaması nedeniyle savcılık, Çevik’i ifadeye çağırırken, Çevik adlı eski Hazine çalışanı Ali Babacan hakkında suç duyurusunda bulunup, ‘bakanlık yaptığı dönemlerde bürokratik atamalarda ve İzmir Askeri Casusluk Davası kumpası Hazine Müsteşarlığı’nda hayata geçirilmesinde FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım ettiği’ni öne sürmüştü.

Geçtiğimiz aylarda bir başka parti kurma hazırlığında olduğu konuşulan isim olan Ahmet Davutoğlu da benzer yöntemlerle hedef alınmıştı. Dışişleri’nde ‘FETÖ’ operasyonu başlamış ve pek çok isim gözaltına alınmıştı. Operasyonda özellikle Davutoğlu döneminin dosyada yer aldığının belirtilmesi dikkat çeken bir gelişme idi.

İktidar ortağı MHP’den ayrılan isimlerin kurduğu İYİ Parti’nin kuruluşu sonrasında da hükümet ve destekçileri İYİ Parti’yi hedef alarak ‘FETÖ’cülükle suçlamıştı. Yenilenen İstanbul seçiminin ardından da Akşener’e yönelik ‘FETÖ’ soruşturması açıldığı haberi de basına yansıdı.

En çok okunan haberler

Barbaros Şansal’a bindiği takside tecavüz ve ölüm tehdidi

Tasarımcı Barbaros Şansal, bindiği taksicinin kendisini tam olarak tanıyamadığını ve kendisi hakkında tecavüz ve ölüm tehdidinde bulunduğunu yazdı. Şansal ertesi gün de Sarıyer'de darp edildiğini köşesinden bildirdi.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Osmanlı torunu bu fotoğrafla ilgili açıklama yaptı

Sultan ikinci Abdülhamit'in torunu Nilhan Osmanoğlu, sosyal medyadan kendisinin hedef alındığını söyleyip açıklamada bulundu.

“Mehmetçiğin arkasında durduğum için hedef alındım” diyen Atalay’a cevap veremeyeceği soru: Senin Mehmetçiğin adresi Beştepe mi, çakal…

Atalay'ın bu sözlerine tepkiler gecikmedi. İktisatçı Mustafa Sönmez Atalay'a "Senin Mehmetçiğin adresi Beştepe mi, çakal..." sözleriyle yanıt verdi. 

Netflix Türkiye’den çekiliyor mu?

CHP Milletvekili Özgür Karabat, RTÜK'e internet üzerinden yayın yapan platformları denetleme yetkisi verilmesinin ardından Netflix'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığını iddia etti.

Diyarbakır’da yurttaştan belediye önünde kayyuma tepki: Oyumuz zehir olsun

Diyarbakır'da belediyeye kayyum atandığını öğrenen yurttaş "Oyumuz zehir olsun" diyerek kararı protesto etti.

Görevden alınan Ahmet Türk: Hukuksuzluktan başka bir şey değil

İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla yerine ikinci kez kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk konuya ilişkin açıklama yaptı.

Devlet Bahçeli’den Süleyman Soylu’ya ‘kayyum’ tebriği

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayarak Diyarbakır, Van ve Mardin belediyeleriyle ilgili operasyonlardan dolayı tebrik etti.

SANA: TSK, isyancılara yardım amacıyla Han Şeyhun’a girdi, bu saldırgan adım Suriye Ordusu’nun kararlılığını etkilemez

Suriye devlet ajansı, Türkiye'ye ait ve üzerilerinde cephane bulunan bir askeri konvoyun İdlib'teki 'silahlı muhaliflere' yardım etmek üzere Han Şeyhun'a girdiğini açıkladı.

Suriye uçakları TSK konvoyunu bombaladı mı?

Suriye uçaklarının Morek’te yer alan gözlem noktasına giden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyunun 400 metre yakınını bombaladığı iddia ediliyor.

Diyarbakır’a kayyum atanan Vali: Mahşeri vicdanı yaralayıcı uygulamalar gerçekleştirildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 'Vicdanı yaralayıcı bir dizi uygulama gerçekleştirildi' dedi.

Ekrem İmamoğlu: Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez

Ekrem İmamoğlu, HDP'li seçilmiş 3 belediye başkanının görevden alınmasına ve yerlerine kayyum atanmasına tepki gösterdi.