Eski defterler açıldı… Ali Babacan’a FETÖ soruşturmasında flaş gelişme!

Yeni bir siyasi parti kurma hazırlığı içindeki Ali Babacan'a yargı, 'FETÖ' soruşturması sürprizi yapmış, bu girişim Babacan'a 'örtülü tehdit' olarak yorumlanmıştı.

Abdullah Gül’ün perde arkasında verdiği destekle birlikte, yakın zamanda siyaset sahnesine çıkması beklenen Babacan hakkında, ‘FETÖ’ soruşturması açılırken, süreçte yeni bir gelişme yaşandı.

Soruşturma, İzmir Askeri Casusluk ve Ankara ‘FETÖ’-Hazine davası ile ilişkilendirildi.

Sözcü Gazetesi’nden Asuman Aranca’nın haberine göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, ‘FETÖ’nün Hazine Müsteşarlığı’ndaki bürokratlara “Eskort” kızlarla kumpas kurduğu ve bu bürokratlar aracılığı ile bilgi sızdırıldığı iddiasıyla tasfiye operasyonu yapıldığı iddiaları ortaya atılırken, tasfiye edilen bürokratların yerine Gülenciler’in yerleştirildiği öne sürüldü.

Babacan’a, “Hazine’ye ‘FETÖ’cüleri yerleştirdi” suçlamasını yönelten isimse Hazine-‘FETÖ’ davasındaki sanıklardan kontrolör İrfan Tokgöz. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava mahkumiyetle sonuçlanmıştı.

Tokgöz’ün avukatı Fevzi Dursuneli, Babacan ile ortaya attıkları iddiada, “Sicil amirleri Müsteşar Çanakçı ve Başbakan Yardımcısı Babacan’ın atamalarda oluru var” diye konuştu.

Avukat Dursuneli, iddialarını ‘atananlar ByLockçu’ noktasına taşırken, Babacan için, “Babacan bu dosyada sanık değilse müvekkilim İrfan Tokgöz de sanık olmamalı” iddiasında bulunmuştu.

Ali Çevik’in suç duyurusunda imzası bulunmaması nedeniyle savcılık, Çevik’i ifadeye çağırırken, Çevik adlı eski Hazine çalışanı Ali Babacan hakkında suç duyurusunda bulunup, ‘bakanlık yaptığı dönemlerde bürokratik atamalarda ve İzmir Askeri Casusluk Davası kumpası Hazine Müsteşarlığı’nda hayata geçirilmesinde FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım ettiği’ni öne sürmüştü.

Geçtiğimiz aylarda bir başka parti kurma hazırlığında olduğu konuşulan isim olan Ahmet Davutoğlu da benzer yöntemlerle hedef alınmıştı. Dışişleri’nde ‘FETÖ’ operasyonu başlamış ve pek çok isim gözaltına alınmıştı. Operasyonda özellikle Davutoğlu döneminin dosyada yer aldığının belirtilmesi dikkat çeken bir gelişme idi.

İktidar ortağı MHP’den ayrılan isimlerin kurduğu İYİ Parti’nin kuruluşu sonrasında da hükümet ve destekçileri İYİ Parti’yi hedef alarak ‘FETÖ’cülükle suçlamıştı. Yenilenen İstanbul seçiminin ardından da Akşener’e yönelik ‘FETÖ’ soruşturması açıldığı haberi de basına yansıdı.

En çok okunan haberler

Ateşkes kararı sonrası Nevşin Mengü’den kritik soru: Sınırın bu tarafında mı ‘milli orduculuk’ yapacaklar?

ABD - Türkiye arasında gerçekleşen heyetler arası görüşmenin ardından alınan Barış Pınarı Harekatı'na ara verilmesi kararının ardından Nevşin Mengü'den ÖSO sorusu geldi.

CHP’li Tuncay Özkan ve Veli Ağbaba’dan ‘ateşkes’ yorumu: Erdoğan’ın mal varlığının araştırılması yetti

ABD ile Türkiye arasında Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonun durdurulması konusunda yapılan anlaşmanın ardından CHP Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Tuncay Özkan'dan Erdoğan'a yönelik eleştiriler geldi.

İnanılmaz ifadeler… İşte Trump’ın Erdoğan’a gönderdiği iddia edilen küstah mektup!

Türkiye'nin terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'ye yönelik operasyonu sürerken Amerikan medyasında çok çarpıcı bir mektup ortaya atıldı. 

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Trump’ın küstah mektubuna tepki yağdı: Türkiye Cumhuriyeti hiç bir dönemde bu kadar aşağılanmamıştı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Barış Pınarı Harekatı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektup sızdırıldı. 

İsmail Saymaz: Ecevit’e hakaret yağdıranlar, Trump’ın mektubu için gıkını çıkarmıyor

İsmail Saymaz: Ecevit’e hakaret yağdıranlar, Trump’ın mektubu için gıkını çıkarmıyor

İşte Haydarpaşa ve Sirkeci ihalesinden İBB’nin elenme bahanesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, İBB iştiraklerinin Haydarpaşa- Sirkeci ihalesinden elenme nedenini açıkladı.

Haydarpaşa ve Sirkeci ihalesinden İBB iştirakleri elendi! Ekrem İmamoğlu’ndan çok sert açıklama

Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinden İBB iştirakleri hukuksuzca elendi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuyla ilgili açıklama yaptı.

AKP’li siyasetçi kızını Boğaziçi Üniversitesi’nden aldı: Lezbiyen olmasından korkuyorum

Aydın Binboğa, kızını Boğaziçi Üniversitesi’ndeki kaydını “lezbiyen olmasından korktuğu için” dondurduğunu açıkladı.

Sabah gazetesinde flaş ayrılık!

Hükümete yakın Sabah Gazetesi’nde oldukça dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Erdoğan’dan Beşşar Esad açıklaması: Ailecek görüşecek kadar yakındık…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da yabancı medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. "Ailecek görüşecek kadar yakındık" diyen Erdoğan, Beşşar Esad'a "ülkesinde demokrasi ve adaletin geliştirilmesi konusunda birçok tavsiyede bulunduğunu" ifade etti. Erdoğan Esad'ın bu tavsiyelerimize uymak yerine "halkının üzerindeki baskıyı artırma yoluna gittiğini" açıkladı.