Eski AKP’li vekil: Kavga sert olacak

AKP-MHP'nin Cumhur İttifakı bir yandan DEVA ve Gelecek partilerinin önünü kesmeyi amaçlayan yasal düzenlemeleri Meclis'ten geçirmeye çalışırken bir yandan da HDP'ye yönelik sistematik baskı aracılığıyla Kürt siyasetinin Türkiye genelinde zemin bulmasının önü alınmaya çalışılıyor.

Tüm bunlara rağmen, iki partinin seçmen nazarındaki güvenilirliği her geçen gün daha da azalıyor. Kamuoyu araştırmaları, iktidar ittifakına yönelik seçmen desteğinin ekonomik kriz nedeniyle giderek eridiğini gözler önüne seriyor.

Bu gidişatın önüne geçmeye çalışan iktidar bloğu ise gündemi değiştirecek söylemlerle yol almaya çalışırken, eski AKP’li Mehmet Ocaktan, Karar Gazetesi’ndeki, “Hasar büyük siyasette kavga sert olabilir…” başlıklı, 22 Haziran tarihli yazısında, “Yaşadığımız salgın sürecinin siyasi ve ekonomik kırılganlıkları daha da derinleştirdiği muhakkak” uyarısında bulundu.

Temel değişim paradigmasının salgın sonrasında kapıyı çalacağına işaret eden Ocaktan, “Elbette salgın sonrasında her şey birdenbire değişmeyecek ama, siyasi ve toplumsal hayatımızın geleneksel alışkanlıklarının aynen kalmayacağı da kesin” ifadelerini kullandı.

“Yani Türkiye’nin yönetememe sorunları aynen devam ediyor, dolayısıyla pandemi sonrasında özellikle ekonomik problemler katlanarak büyüyeceği için doğal olarak siyasi mücadelenin ateşi daha da yükselerek devam edecek demektir” yorumunu yapan Ocaktan, yazısını şu satırlarla sürdürdü:

“…fırtına dinip insanların ekonomik olarak yaşadığı sıkıntılar ve ağır ekonomik krizin hasarı bütün çıplaklığı ile konuşulmaya başlandığında iktidar açısından işler o kadar kolay olmayacak.

İşte o gün toplumun beklentileri ve siyasi arayışları da hız kazanacaktır. Dolayısıyla pandemi sonrasında yapılacak hasar- tespit çalışmalarının sonuçlarıyla ortaya çıkacak olan ağır işsizlik ve yoksulluk tablosu yeni siyasi beklentileri daha belirgin hale getirecek.

Ve tabii ki mevcut ekonomik ve siyasal sistemin sorgulanmasını da…

İşin tuhaf tarafı, bütün Türkiye’yi denetimi altına almasına rağmen Cumhur İttifakı yine de kendinden ve geleceğinden emin değil. Bu yüzden de özellikle DEVA ve Gelecek Partisi için engelleme yasaları çıkarması hiç şaşırtıcı olmayacaktır. Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler…”

Son Haberler