Halkweb Haber Merkezi

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş’ın katıldığı iftarda dua ettiği görüntü çok tartışılmıştı. Sosyal medyada eleştirilerin hedefi olan Erkan Baş konuya ilişkin ilk kez konuştu.

Yol TV’de Veli Saçılık’ın ANKA programında soruları yanıtlayan Erkan Baş “Bu iftar CHP’nin bir organizasyonuymuş gibi lanse edildi, bir kere şunu söyleyeyim benim de üyesi olduğum Pendik’teki Bosna Sancak Derneği’nin iftarı… Sonuçta orası benim düzenli olarak gittiğim bir yer. Onlar sayesinde, onların verdiği görevle, onların verdiği oylarla milletvekiliyim ve onlara karşı bir sorumluluğum var. İftara davet ettiklerinde de gittim” dedi.

“Herhangi bir dini inancın kamusal alanda siyasetçiler tarafından ifade edilmesini doğru bulmuyorum. Bu konuda çok netim” diyen TİP lideri “İftar dini bir ritüel midir yoksa kültürel bir ritüel midir? Biraz tartışılır… Kuşkusuz! Oruçla ilgili bir boyutu var ama aynı zamanda bu toplumda kültürel bir forma da bürünmüş durumda. En basitinden aileler yan yana gelir, mahallelerde olur ve bizim örneğimizde olduğu gibi derneklerde olur. Siyasetçiler de oraya katılabilir. Buradaki hareket ise oradaki insanlara duyduğumuz saygının bir gereğidir bu çok açık” ifadelerini kullandı.

İŞTE O AÇIKLAMA: