Erkan Baş iftar sofrasındaki tartışılan pozu için ilk kez konuştu: İftar dini bir ritüel midir yoksa kültürel bir ritüel midir? Tartışılır

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş'ın katıldığı iftarda dua ettiği görüntü çok tartışılmıştı. Sosyal medyada eleştirilerin hedefi olan Erkan Baş konuya ilişkin ilk kez konuştu. 

Halkweb Haber Merkezi

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş’ın katıldığı iftarda dua ettiği görüntü çok tartışılmıştı. Sosyal medyada eleştirilerin hedefi olan Erkan Baş konuya ilişkin ilk kez konuştu.

Yol TV’de Veli Saçılık’ın ANKA programında soruları yanıtlayan Erkan Baş “Bu iftar CHP’nin bir organizasyonuymuş gibi lanse edildi, bir kere şunu söyleyeyim benim de üyesi olduğum Pendik’teki Bosna Sancak Derneği’nin iftarı… Sonuçta orası benim düzenli olarak gittiğim bir yer. Onlar sayesinde, onların verdiği görevle, onların verdiği oylarla milletvekiliyim ve onlara karşı bir sorumluluğum var. İftara davet ettiklerinde de gittim” dedi.

“Herhangi bir dini inancın kamusal alanda siyasetçiler tarafından ifade edilmesini doğru bulmuyorum. Bu konuda çok netim” diyen TİP lideri “İftar dini bir ritüel midir yoksa kültürel bir ritüel midir? Biraz tartışılır… Kuşkusuz! Oruçla ilgili bir boyutu var ama aynı zamanda bu toplumda kültürel bir forma da bürünmüş durumda. En basitinden aileler yan yana gelir, mahallelerde olur ve bizim örneğimizde olduğu gibi derneklerde olur. Siyasetçiler de oraya katılabilir. Buradaki hareket ise oradaki insanlara duyduğumuz saygının bir gereğidir bu çok açık” ifadelerini kullandı.

İŞTE O AÇIKLAMA:

 

 

En çok okunan haberler

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

‘Kayyum’ protestosunda Ahmet Şık yerde sürüklendi

Van, Mardin ve Diyarbakır belediyelerine atanan kayyum sonrasında HDP İstanbul İl Başkanlığından milletvekilleri Taksim Meydanı’nda basın açıklaması yapmak istedi.

İstanbul için korkutan deprem uyarısı: ‘7.5’le sallanacak, 2.5 dakika sürecek’

İstanbul’da beklenen depremle ilgili uzmanlardan korkutan bir uyarı geldi. Prof. Dr. Cenk Yaltırak en az 7,5 şiddetinde olması beklenen depremin 2,5 dakika süreceğini söyledi.

Barbaros Şansal’a bindiği takside tecavüz ve ölüm tehdidi

Tasarımcı Barbaros Şansal, bindiği taksicinin kendisini tam olarak tanıyamadığını ve kendisi hakkında tecavüz ve ölüm tehdidinde bulunduğunu yazdı. Şansal ertesi gün de Sarıyer'de darp edildiğini köşesinden bildirdi.

Adnan Oktar’ın gizli geçitten kaçış görüntüleri ortaya çıktı

11 Temmuz 2018 günü düzenlenen operasyondan dakikalar önce Kandilli'deki villasından kaçan Adnan Oktar'ın görüntülerine ulaşıldı

Stratejik Çaresizlik

Burak Kılavuzoğlu yazdı...

THK eski başkanı: Yangınlarda uçak kullanılsaydı bir hektar bile yanmazdı

Türk Hava Kurumu’nun (THK) eski başkanı Erdoğan Karakuş, son iki günde yaklaşık 500 hektarlık alanın yandığı Ege’de mevcut uçaklar kullanılmış olsa kaybın boyutunun çok daha küçük olacağını savundu.

Feyzioğlu’ndan ‘tuzu kuru’ açıklaması: Baroları kastetmedim

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 2 Eylül’de yapılacak olan yeni adli yıl açılış törenine katılma kararının ardından barolar tarafından eleştirilen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, eleştirilere Habertürk televizyonunda Didem Arslan Yılmaz’ın programında yanıt verdi.

Merkez Bankası hamlesinden sonra dolar yeniden yükselişe geçti

Dolar/TL, bugüne yükselişle başlamasının ardından önceki kapanışın yaklaşık yüzde 0.4 üzerinde 5.6840 seviyelerinde alıcı buluyor.

İstanbul için korkutan deprem uyarısı: ‘7.5’le sallanacak, 2.5 dakika sürecek’

İstanbul’da beklenen depremle ilgili uzmanlardan korkutan bir uyarı geldi. Prof. Dr. Cenk Yaltırak en az 7,5 şiddetinde olması beklenen depremin 2,5 dakika süreceğini söyledi.

Nurgül Yeşilçay’dan Diyanet’e sert tepki: Biz pisliğiz şiddetliyiz saykoyuz

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık Aile Dergisi’nde çizgi filmlerin çocukların üzerinde olumsuz etki yapabileceğine vurgu yapılması üzerine oyuncu Nurgül Yeşilçay, Diyanet’e tepki gösterdi.

Vali, yolu niye kapattınız diyen avukatı döven Erdoğan’ın korumalarına soruşturma izni vermedi: Araca kafa attı

İstanbul Valisi, avukatı darp eden Cumhurbaşkanlığı korumalarına hakkında soruşturma izni vermedi.