Perşembe / 6 Ağustos 2020

Erkan Baş: Her şeyi kapatsanız da dumanla haberleşip sizi yine yıkacağız!

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş TBMM Genel Kurulu'nda dün sabaha karşı 3.00'te sosyal medya yasası ile ilgili yaptığı konuşmada partisinin görüşlerini dile getirdi.

206,497BeğenenlerBeğen
8,609TakipçilerTakip Et

Erkan Baş’ın konuşmasının bir bölümü Meclis tutanaklarına şöyle yansıdı:

Tabii, gönül ekranları başında bizi izleyen yurttaşlarımızı selamlamak da isterdi ama saat üçe çeyrek kala herhâlde hiç kimse izlemiyordur.

Şimdi, neden karşı çıkıyoruz? İşte, biraz da bu nedenle karşı çıkıyoruz. Düşünün, burası Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye’de yasaların yapıldığı, 80 milyonun kaderinin tayin edildiği yer. Meclis Televizyonu saat dokuzda kapanıyor ama biz sürekli böyle kapkaç yasalarla gece yarısı kanunlar çıkartmak durumunda kalıyoruz. Bunu kim yapıyor? Doğal olarak iktidar yapıyor. Bu iktidara güvenmiyoruz. Bu iktidar, bırakın halkı, halkın temsilcilerinin konuşma hakkını elinden almaya çalışan bir iktidar.

Ben, sesim ulaşırsa sosyal medya paylaşımları nedeniyle cezaevinde olan Sevgili Taylan Kulaçoğlu’nu selamlayarak devam edeceğim.

Gerçekten, bu yasanın tartışılış biçimi bile aslında bu yasaya neden karşı olmamız gerektiğini söylüyor. Yani ısrarla ve inatla Parlamento çoğunluğu memleketin gerçek sorunlarını gündem yapmıyor burada, biz de inatla ve ısrarla bu memlekette açlık sorunundan, yoksulluk sorunundan söz etmeye devam edeceğiz; gençlerimizin gelecek kaygılarından, özgürlük sorunlarından söz etmeye devam edeceğiz ve bu yasanın da aslında bu sorunları derinleştirdiğini düşünüyorum. Niye derinleştiriyor? Ülkenin gerçekliği gösterilmezse, insanlar gördükleri gerçekleri paylaşamazsa iktidar daha rahat yönetir yasası bu yasa. Aslında bu yasa “Keşke herkes sadece Akit TV izlese, A Haber izlese, işte öyle kanallara baksa ve o gazeteleri okusa memlekette her şey toz pembe görünür.” diyor ve bunu istiyor.

Bakın, değerli arkadaşlar, ben diyorum ki insanlar kendilerini ifade edebilsinler, illa bir yerlerden onlara bir şey dayatılmak zorunda kalınmasın. Şimdi, bu kanuna baktığımız zaman -açık konuşacağım- şunu görüyoruz: Bu kanun gerici bir kanun; bu kanun korkak bir kanun; bu kanun beceriksiz bir kanun; bu kanun gidici olanların yazdığı her hâlinden belli bir kanun. Niye gerici biliyor musunuz? Belli ki internetten falan da anlamayan birileri yazmış.

Şimdi, değerli arkadaşlar, bakın, bir işçi kardeşimiz sosyal medyayı iyi kullanıyor. (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Buyursunlar.

ERKAN BAŞ (Devamla) – Genç bir işçi arkadaşımız. Patronlar biliyorsunuz hani -herkesi demeyeyim ama- genellikle üçkâğıtçıdır, üç kuruşun beş kuruşun hesabını yapar. (AK PARTİ, CHP, MHP ve İYİ PARTİ sıralarından “Ooo” sesleri)

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) – Bu olmadı Erkan…

ERKAN BAŞ (Devamla) – Bu işçiyi işten çıkarıyor.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ERKAN BAŞ (Devamla) – Sayın Başkan…

BAŞKAN – Buyurun.

ERKAN BAŞ (Devamla) – Ya arkadaşlar, goygoya getirmeyin, bir şey anlatmaya çalışıyoruz. Yarası olan gocunur, olmayanı tenzih ederek söylüyorum.

UĞUR AYDEMİR (Manisa) – Kendi karakterini ortaya okuyorsun.

ERKAN BAŞ (Devamla) – Şimdi, bakın, bu patron şunu yapıyor: İşçiyi işten çıkarıyor, parasını da vermiyor arkadaşımın. İşçi, patrona telefon açıyor, diyor ki: “Paramı verir misin?” Bir, iki, üç, dört, parasını vermiyor, telefonu kapatıyor. İşçi WhatsApp’tan yazıyor: “Paramı verir misin?” Vermiyor. Twitter’dan, Facebook’tan yazıyor, patron blokluyor, orayı blokluyor burayı blokluyor falan. En son ne yapıyor biliyor musunuz, hani bizim iktidar çok yapıyor ya? Diyor ki “Patron neyi kapatamaz?” “Banka hesabını kapatamaz, IBAN numarası var.” diyor. Her gün 1 lira para yatırıyor IBAN’dan ücretsiz, diyor ki: “Patron, bana paramı ver.”

Siz her şeyi kapatsanız IBAN’ı kapatamazsınız. Bu halk size sesini duyurur. Her şeyi kapatsanız -bak, yemin ediyorum- dumanla haberleşip sizi yine yıkacağız. (CHP, HDP ve İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Balbay’dan CHP’ye İnce tepkisi: Hele konuşsun, ağzının payını veririz

Düne kadar, “Ben bu partiye 15 yaşında girdim. Her kademesinde görev yaptım” diyen İnce neden bu noktaya geldi?

Reuters, Ankara’daki Covid-19 belgesine ulaştı: Her gün 1000 yeni vaka

Uluslararası haber ajansı Reuters, bu hafta günlük vaka sayısının 1000'in üzerine çıktığı Türkiye'de hastanelere bazı talepler gittiğini ve "Covid-19 yüzünden yoğum bakım ünitesindeki yatakları boşaltın" ifadesinin yer aldığını yazdı.

Cindoruk: AKP’nin 18 yılı tartışmaya açılmalı

"Milli irade, devlet yönetme yetkisi ve görevi verir. AKP, bu yetkiyi, milleti yönetme ve yönlendirme, devlet rejimini değiştirme biçiminde kullandı."

Muharrem İnce’nin Ankara’da ofis açacağı iddiası

Kendi partisini kuracağı iddia edilen Muharrem İnce'nin Ankara'da ofis açtığı iddia edildi.

17 kişilik kadro için 5 bin kişi başvurdu, işe AKP’liler alındı!

Amasya İl Özel İdaresi, geçen ay 17 işçi alımı yapacağını duyurdu. 5 bin adayın başvurduğu kadroların çoğunluğuna AKP’li yöneticilerin atandığı ortaya çıktı.
206,497BeğenenlerBeğen
8,609TakipçilerTakip Et