Pazartesi / 13 Temmuz 2020

Erkan Baş: Halka karşı suç işleyenlerin kutsal kitapların arkasına saklanması tesadüf değil

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis'te haftalık basın toplantısında konuştu.

206,912BeğenenlerBeğen
8,630TakipçilerTakip Et

Erkan Baş konuşmasına “Tüm emekçileri, gençleri, kadınları sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” diyerek başlarken, yurttaşlara sağlıklı günler diledi.

Gezi Direnişi’nin 7. yıl dönümünde “Direniş sırasında kaybettiğimiz tüm kardeşlerimizi sevgiyle andığımızı ifade etmek istiyorum” diyen Baş, şunları söyledi:

‘GEZİ DİRENİŞİ YOL GÖSTERİCİMİZ OLMAYA DEVAM EDİYOR’

“İktidarın hala en büyük korkularından birisi olan Gezi Direnişi, milyonlarca yurttaşın dâhil olduğu tarihimizin en büyük halk isyanlarından birisi olarak yalnızca geçmişimiz değil, aydınlık yarınlar için yol göstericimiz olmaya devam ediyor.

7 yıl sonra bugün bir dizi iktidar yanlısı siyasetçinin ABD’de polis tarafından öldürülen bir insan üzerinden polis şiddetini protesto eden açıklamalarını görünce Gezi Direnişi sırasında aynı iktidarın emirleri ile gencecik çocuklarımızı öldüren polis şiddetine işaret ederek devam edelim. Bizim açımızdan herhangi bir baskıcı iktidara karşı sesini yükselten, direnişler haklıdır. Buna karşı dünyanın neresinde olursa olsun uygulanan devlet kaynaklı şiddet ise hem hukuk dışı hem gayrı meşrudur.”

‘HALKA KARŞI SUÇ İŞLEYENLERİN KUTSAL KİTAPLARIN ARKASINA SAKLANMASI TESADÜF DEĞİL’

ABD Başkanı Donald Trump’ın elindeki İncil’le kilise önünde yaptığı konuşmayı hatırlatan Erkan Baş, “Burada özel olarak ABD’de yaşanan polis şiddeti sonrasında Trump’un elinde İncil ile basının karşısına çıkmasına işaret etmek istiyorum. Dünya’nın her yerinde otoriter iktidarların, halka karşı suç işlerken dinin arkasına saklanmasını, kutsal kitapların arkasına sığınması sadece bir tesadüf değil” ifadelerini kullandı.

‘AKP-MHP KRİZ DÖNEMİNDE 48 GÜN MECLİS’İ ÇALIŞTIRMADI’

Meclis’in, 23 Nisan özel oturumu sayılmazsa koronavirüs salgını ve ekonomik krize rağmen AKP-MHP ortaklığı ile çalıştırılmadığını ifade eden Erkan Baş “Bu AKP’nin Saray merkezli siyasal kurgusunun ve TBMM’ni sadece Saray’dan gelen talimatların hayata geçmesi için kimi prosedürlerin yerine getirilmesi gereken bir mekan olarak gördüğünün göstergesi. Burada esas sorumluluk AKP-MHP çoğunluğunun olmakla birlikte muhalefetin bu oyunu bozmak için gereken dirayeti göstermemesini de büyük bir eksiklik olarak kayda geçirmek isterim” şeklinde konuştu.

TİP Başkanı konuşmasına şöyle devam etti:

“Sonuç olarak, AKP-MHP çoğunluğu patronlar ve iktidar açısından ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeleri yaptıktan sonra TBMM’yi fiilen çalıştırmamış, şimdi de yeniden sadece kendilerinin ihtiyaç duyduğu düzenlemeleri yapmak üzere 1,5 aylık yoğun bir mesai planlamış durumdalar. Ardından zaten yasama yılının sonuna gelmiş olacağız ve TBMM yeniden kapanacak.”

1 Yorum

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Özgür Özel 15 Temmuz üzerinden CHP’yi hedef alan Erdoğan’a açtı ağzını yumdu gözünü!

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "15 Temmuz'un en büyük destekçisi CHP'dir'' ifadelerinin ardından CHP'li Özgür Özel'den çok sert yanıt geldi. Özel, ''15 Temmuz'daki duruşumuz bellidir, nettir, ertesi gün bizi övenlerin bu cümleleri kurması utanmazlıktır, hadsizliktir!" dedi.

İBB, Heybeliada’daki yangına çok sayıda araç ve helikopterle müdahale etti!

İBB, ekipleri Heybeliada’da çıkan orman yangınına 3 helikopter ve çok sayıda araçla müdahale etti.

Ağızlarındaki bakla yobaz televizyonunda çıktı: “Hilafet geri gelmeli, Merkezi de Ayasofya olabilir”

Akit TV'de 'Pazar Manşeti' programında Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması konuşulduğu sırada konu hilafete geldi. Programın sunucusu Fatin Dağıstanlı, konuğu Musa Biçkioğlu'na "Bunun arkasından bir de hilafetin gelmesi gerekmez mi?" diye sordu.

İBB’nin 565 milyon TL’lik metro kredisine skandal asfalt haczi!

İBB'nin metro projesi için yurt dışından bulduğu ve haczi kabil olmayan krediye, önceki dönemin asfalt şirketi olan Met-Gün İnşaat tarafından haksız şekilde 565 milyon TL'lik haciz uygulandı. Metro parası, eski dönemin asfalt borcuna ödendi.

AKP’nin ucuz hamlesinin ardından Yunanistan böyle tehdit etti: Biz de Atatürk Müzesi’ni dönüştürmeliyiz

"Selanik'teki Atatürk Müzesi'nin (Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev) 'Pontus Rum ya da Helenizm soykırımı müzesine' dönüştürmeliyiz"
206,912BeğenenlerBeğen
8,630TakipçilerTakip Et