Eren Erdem kimin emriyle tutuklandığını açıkladı

Tutuklu CHP PM üyesi Eren Erdem sosyal medya üzerinden açıklamada bulundu.

Tutuklu CHP PM üyesi Eren Erdem sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada yargılama ve tutuklanma süreci hakkında bilgi verdi.

Eren Erdem’in sosyal medyadan yaptığı açıklama şöyle oldu:

1-) Sevgili arkadaşlar, esaretimin 400. günü nedeniyle yapılan basın açıklamasına Silivri’ye gelen il, ilçe yöneticilerimiz, milletvekili ve PM üyelerimiz ve partililerimize teşekkür ederim.

2-) Aynı akşam Halk TV’de, sevgili dostum @fatiherturk62, milletvekilimiz @AvTuranAydogan ve değerli hukukçular @onurcingil ve @omerlutfuavsar, esaretime neden olan süreci konuştular.

3-) Bu nazik program için Halk TV ailesine ve katılımcılara teşekkür ederim. Ancak sanırım zaman nedeni ile konuşulamayan bazı hususları size aktarmam, hakikat namına önem arz ediyor.

4-) Öncelikle ben, CHP Milletvekili olarak yaptığım siyasi faaliyetler nedeniyle tutukluyum. Tutuklu olduğum dosya sadece bir bahanedir. Esas neden siyasi faaliyetlerimdir.

5-) Bu dosya 2016’da açıldı(Ben henüz milletvekiliyken). İddianamesi, 24 Haziran 2018 seçimleri milletvekili listelerinin açıklandığı hafta yazıldı.

6-) Şöyle ki, “ baktılar tutuklanabileceğim bir dosya yok” kabak 2016’da açılan bu dosyaya patladı. Zaten dosya bir acelecilik ürünü. Gizli tanık, tahliye olmam ve hemen tekrar tutuklanmam bu aceleciliğin eseri…

7-) Acelecilik ise şöyle, “ dosya, iddianameye dönüşebilecek kıvama gelmeden yalnızca milletvekili listeleri sürecine endekslenerek açıldığından bu şekilde patladı. Çünkü siyasi iradenin acelesi vardı.

😎 Yani eğer erken seçim olmasaydı, zamanla 1-2 sahte delil üretip, dosyayı daha tutarlı hake getirebilirlerdi. Seçim endeksli olunca sadece “gizli tanık” beyanıyla sınırlı kaldı.

9-) Peki dosya ne diyor? Dosyada 1 gizli tanık var. Başka birşey yok delil olarak. Ek’lerde de birşey yok. Bu gizli tanık, aynı zamanda açık tanık ve sanık. Tıpkı ergenekon kumpasında olduğu gibi. @drdursuncicek
@ilhancihaner

10-) Özetle, gizli tanık ilk duruşmada dedi ki; “Eren Erdem’e iftira atmam için bana telkinde bulundular” Telkini yapan Fuzuli Aydogdu ve Varank’ın adamı. Yani siyasi irade.

11-) bu, “gizli tanığın” beyanıdır. Bunu söyleyince heyet beni OY BİRLİĞİ ile tahliye etti. Sonrası malum, tekrar tutuklama ve dosyama hiç bir yeni belge bilgi girmemiş olmasına rağmen tahliye eden heyetin 4 yıl ceza vererek tutukluluğun devamı kararı..

12-) Ve şuan istinaf’ta adalet bekliyoruz. Özet budur. Halk TV’de hukukçular değerlendirmeler yaptılar. Peki bu işin siyasi nedeni ve sorumluları kim? Bunu anlatayım.

13-) Eğer tutuklanmama vesile olabilecek başka bir dosyam olsaydı o dosyadan tutuklanacaktım. Yani ben dosya bazlı tutuklanmadım. Siyasi iradenin emri ile tutuklandım…

14-) 24 Hazitan seçimlerinin hemen ertesinde (29Haziran) tutuklanmam, iddianamenin “milletvekili liste belirleme” haftası yapılmış olması, tahliye edilip kapının önünde tekrar tutuklanmam.. Bunlar siyasidir. ALENİDİR!

15-) Cezaevinde olmamın yegane nedeni, CHP’li muhalif bir milletvekili olarak, başta IŞID olmak üzere birçok konuda mecliste yaptığım konuşmalardan hükümetin duyduğu rahatsızlıktır.

16-) Altını çizmek isterim ki eğer @MSTanrikulu
ve yine bazı vekil arkadaşlarım, 24 Haziran’da tekrar milletvekili yapılmasalardı, simdi yan kogusumda belki cok sayida CHP’li vekil daha olacakti.

17-) Yine sayin @ccanannnnnn
‘nun 6-7 yil once attigi tweetlerden yargilanmasida, ayni benin gibi birsey bulamamaktan kaynakli bir “bahane” yargilamasidir.

18-) Hepimiz cok iyi biliyoruz ki @ccanannnnnn
tweet attigi icin degil, il baskanimiz olarak Istanbul zaferine sundugu katki sebebi ile yargilaniyor.

20-) Özetle, hükümet milletvekilliğimin sona ermesini fırsat bilerek benim üzerimden, “bahane” bir dava ile CHP’ye zarar vermek istedi. Ben ne dün ne de bugün buna alet olmadım. Olmam…

21-) Politik görüş, tavır ve hassasiyetleri belirgin bir siyasetçiyim. Bugün demokrasi ve CHP adına verdiğim mücadele için bedel ödüyorum. Ödediğim bu bedel, siyasidir. Hukukla açıklanması zordur.

22-) Ancak tek gayem, kimsenin bir daha böyle bedeller ödemediği, barış ve adalet ülkesi olarak anılacak demokratik Türkiye’yi, ödenen bedellerle inşa etmektir.

23-) Aynı şekilde @hdpdemirtas
‘tan @FreeOsmanKavala
‘ya, Sirri Sureyyda’dan @S_Kozagacli
’ya ve Cumhuriyet gazetesinin emekcilerine, haksiz yere bedel odeyen herkese adalet icin, herkesin ortak bir vicdani duyarlilik gostermesi geregine inaniyorum.

24-) Adaletin irki, siyasi gorusu yoktur. Konusanin yazanin terorize edildigi yerde teror; konusan yazan bir nesneye donusur. Bu basta demokrasiyi, akabinde barisi yok eder.

25-) Bu duygularla, arkadaslarim disarida ben iceride, 2 yil once Sayin @kilicdarogluk
‘ nun baslattigi adalet yuruyusunu surdururken, dayanisan herkesi ictenlikle, saygiyla selamlarim…

En çok okunan haberler

Saç baş yolduran iddia… Tuğçe Kazaz Erdoğan’a danışman mı olacak?

AKP iktidarı lehine çıkışlarıyla gündemde tutunmayı başaran eski manken Tuğçe Kazaz’ın, Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı’na getirileceği öne sürüldü.

Dünyaya rezil olan Hilal Kaplan’dan açıklama: Trump şaka yaptı

ABD Başkanı Donald Trump'a sorduğu soru ve aldığı ironik yanıt ile sosyal medyanın gündemine oturan Sabah yazarı Hilal Kaplan, ilk kez konuştu.

Yılmaz Özdil’den çok konuşulacak Hilal Kaplan çıkışı: Dünyanın şapşal dediği Trump bile…

Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin konuşan Yılmaz Özdil ABD ziyaretine ilişkin, “AKP iktidarı sıkışmış durumda. AKP dünya tarihinin en derin ekonomik krizi ile karşı karşıya. Askeri vesayete karşı geldiğini söyleyen AKP, en ağır cunta yönetimlerinden bile daha ağır bir tablo ile karşı karşıya. Ben gücümü bir tek Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinden alıyorum. Başımıza bunların geleceği orada yazılı. Harekete geçmek için talimat beklemeyin diyor” yorumunda bulundu.

Dünyaya rezil olan Pelikancı Hilal Kaplan’ı ilk savunan bakın kim oldu?

Yaptığı hareketle dünyaya rezil olan Yandaş Hilal Kaplan'ı ilk savunan Vatan Partililer oldu. 

Ekrem İmamoğlu Abdullah Gül’ün sinsi planını nasıl bozdu?

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tekrar aynı göreve gelmek için çalıştığını ancak “bu planı” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bozduğunu öne sürdü.

“Damadı için bir bakan devrede”

CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, Cübbeli Ahmet’in damadına ait Boğaz’daki villanın yıkımının “Bir bakan tarafından engellendiği” iddiasında bulundu. Zeybek, bütçe görüşmelerinde Bakan Kurum’a, “Üsküdar Kaymakamı’na hangi bakan yıkımı durdurmak için talimat vermiştir?” diye sordu.

Adnan Oktar: Gazetecilere ve ünlülere şantaj yaptım ama sorun bir neden!..

Tutuklu sanık Adnan Oktar; siyasi isimler, gazeteciler ve ünlü kişilere karşı şantaj ve montaj çalışmaları yaptığını ancak bunların bir kısmından haberinin olduğunu belirterek, bu faaliyetleri de kendilerine saldırıp hakaret edenlere karşı nefsi müdafaa olarak gördüğünü ancak siyasilere karşı yapılanların yersiz olduğunu düşündüğünü söyledi.

AKP grubunun çoğunlukta olduğu İBB Meclisi İmamoğlu’na o yetkiyi vermedi

AKP grubunun çoğunlukta olduğu İBB Meclisi, büyükşehir belediyesinin hazırladığı projelerin Erasmus programlarından hibe almaya hak kazanması durumunda sözleşme imzalaması için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na temsil yetkisi verilmesini ‘sınırsız’ olduğu gerekçesi ile uygun bulmadı. Daha önceki dönemde bu yetki, İmamoğlu seçimi kazandıktan sonra toplu halde görevden ayrılan genel sekreter yardımcılarından biri olan Mevlüt Bulut tarafından kullanılıyordu.

Feyzioğlu coştu: Suriye’nin tamamını güvenli bölge yapalım, AVM’lerle ihya edelim

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Suriye'deki gelişmelerle ilgili konuştu, "30 kilometrelik derinlikteki güvenli bölge bizim için yetmez. Suriye'nin tamamını birkaç sene içerisinde güvenli bölgeye çevirmek bizim elimizde." dedi.

Temiz hava satışı başladı… 15 dakikalık temiz hava 24 lira!

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi, 5 Kasım’da hava kirliliği oranında tüm zamanların rekorunu kırdı.

Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı Fatih Tezcan’a soruşturma!

Ankara’da yaşayan Güven Ertürk isimli bir vatandaş, Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı Fatih Tezcan’ın Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik hakaretlerini Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayet etti. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Tezcan hakkında soruşturma başlattı.