Cuma / 7 Ağustos 2020

Erdoğan’ın yazlık sarayına şimdiye kadar kaç para harcandı?

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, “Sayın Cumhurbaşkanımızın 36 başdanışmanı var. Aldıkları ücret ise 6 bin 400 ek göstergeye tabii devlet memurlarının aldıkları ücrettir” dedi.

206,497BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Marmaris’teki yazlık saray inşaatı hakkında, “Biz şu anda burası için altyapı, çevre duvarı, dere ıslahları, peyzaj, güvenlik binaları, sondaj, etüt ve projelendirme için bir ihale yaptık. 12 milyon 125 bin TL harcadık. İnşaatla ilgili bütün işlemler TOKİ tarafından yapılacaktır. TOKİ’ye yazdık, projeler bittikten sonra ana ihale yapılacak. Henüz takdir edersiniz ki ortaya çıkmış proje ve yapılmış ihale olmadığından yanıltıcı bir bilgi vermemek adına rakam telaffuz edemiyorum” açıklamasında bulundu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Komisyonda 2018 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı, 2016 Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanun Tasarısı ve Sayıştay tezkereleri ele alınıyor. TBMM, Cumhurbaşkanlığı ve MİT Müsteşarlığı bütçelerinin sunumlarının ardından Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kasırga, komisyon üyelerinin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaç danışmanı olduğu yönündeki soruya cevap veren Kasırga, şöyle konuştu:

“Sarayda değil Külliyede, düzeltiyorum. Şu anda Sayın Cumhurbaşkanımızın 36 başdanışmanı var. Danışman düzeyinde çok sayıda bürolarda hizmet eden arkadaş var. Başdanışman arkadaşlarımızın çoğunluk itibariyle hukuk, ekonomi ve kamu yönetimi mezunları olduklarını biliyorum. Aldıkları ücret ise 6 bin 400 ek göstergeye tabii devlet memurlarının aldıkları ücrettir. Özel bir ücret almazlar. Biz külliyede bu arkadaşlarımıza sadece yol-uçak gideri öderiz, harcırah ödemeyiz.”

“BİZ GİTTİĞİMİZDE KÜLLİYE’DE KOLTUKLAR MASALAR HER ŞEY VARDI”

Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin maliyeti ve yapım sürecine ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Başbakanlık tarafından yapıldı Külliye. Başbakanlık tarafından tefriş edildi. Geçen yıl Maliye Bakanımız bu rakamı 1 milyar 370 milyon olarak açıklamıştı. Binanın yapım maliyetinin tamamı Başbakanlık bütçesinden karşılandı. Biz Külliye’ye taşınırken bu rakamlar içerisinde ana tefriş malzemelerinin de olduğunu biliyoruz. Biz gittiğimizde Külliye’de koltuklar, masalar her şey vardı ve ihale kapsamında alınmıştı. Sonradan biz bir şeyler aldık mı? Aldık. İşte tanesi bin 500 dolar diye kamuoyuna deklare edilen esasında 70-80 liradan ibaret bardaklar aldık. Bu nevi harcamalar da yaptık.”

“BİZ UÇAKLARLA İLGİLENMİYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı uçakları hakkında konuşan Kasırga, “Uçaklarla ilgili Cumhurbaşkanlığımızdan herhangi bir ödenek olmadığı zaten sunduğumuz tablodan da anlaşılıyor. Biz uçaklarla ilgilenmiyoruz. Uçaklar devletin uçak havuzunda muhafaza ediliyor. Uçakların alım, bakım, onarım, uçuşa hazır halde tutulmaları Başbakanlık tarafından koordine ediliyor. Yalnız uçuş planlamasıyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın talepleri, talimatları öncelikli olarak devletin elinde bulunan bu uçaklar tarafından karşılanıyor. Bu uçaklardan sadece iki tanesi Cumhurbaşkanlığı envanterine aktarıldı, ama yine onların da bütün harcamaları, bakım, onarım, yakıt giderleri Başbakanlık bütçesi tarafından karşılanmaktadır” dedi.

“ESKİ KONUKEVİ VARDI ONU YENİDEN YAPIYORUZ”

Marmaris Okluk Koyu’nda bulunan Devlet Konukevi arazisinde yapılan yazlık saray inşaatına ilişkin bilgi veren Kasırga, “Biz orada gerçekten rahmetli Cumhurbaşkanımız Özal zamanında yapılmış son derece yetersiz ve eski konukevi vardı, onu yeniden yapıyoruz. Günün koşullarına, devletimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın konuklarının, devletin üst düzeyinin ihtiyaçlarına uygun bir konukevi yapılması ihtiyacına… Biz şu anda burası için altyapı, çevre duvarı, dere ıslahları, peyzaj, güvenlik binaları, sondaj, etüt ve projelendirme için bir ihale yaptık. 12 milyon 125 bin TL harcadık. İnşaatla ilgili bütün işlemler TOKİ tarafından yapılacaktır. TOKİ’ye yazdık, projeler bittikten sonra ana ihale yapılacak. Henüz takdir edersiniz ki ortaya çıkmış proje ve yapılmış ihale olmadığından yanıltıcı bir bilgi vermemek adına rakam telaffuz edemiyorum” şeklinde konuştu.

Balbay’dan CHP’ye İnce tepkisi: Hele konuşsun, ağzının payını veririz

Düne kadar, “Ben bu partiye 15 yaşında girdim. Her kademesinde görev yaptım” diyen İnce neden bu noktaya geldi?

Cemal Enginyurt’tan tarihi Meral Akşener itirafı!

MHP’den ihraç edilen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP’de Meral Akşener’in kazandığı kongreyi kendisinin iptal ettirdiğini söyleyerek, hem Devlet Bahçeli’yi, hem de Semih Yalçın’ı topa tuttu.

Reuters, Ankara’daki Covid-19 belgesine ulaştı: Her gün 1000 yeni vaka

Uluslararası haber ajansı Reuters, bu hafta günlük vaka sayısının 1000'in üzerine çıktığı Türkiye'de hastanelere bazı talepler gittiğini ve "Covid-19 yüzünden yoğum bakım ünitesindeki yatakları boşaltın" ifadesinin yer aldığını yazdı.

Cindoruk: AKP’nin 18 yılı tartışmaya açılmalı

"Milli irade, devlet yönetme yetkisi ve görevi verir. AKP, bu yetkiyi, milleti yönetme ve yönlendirme, devlet rejimini değiştirme biçiminde kullandı."

Muharrem İnce’nin Ankara’da ofis açacağı iddiası

Kendi partisini kuracağı iddia edilen Muharrem İnce'nin Ankara'da ofis açtığı iddia edildi.
206,497BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et