‘Erdoğan’ın yazgısı Ali Babacan’ın elinde’

T24 yazarı Mehmet Tezkan, bugünkü yazısında, ilk genel seçimde Erdoğan'la Millet İttifakı'nın çıkaracağı adayın yarışacağını öne sürerken, "Siyasetin gidişatı, AKP'nin rotası, Erdoğan'ın yazgısı Babacan'ın yeni kurulacağı partinin elinde" dedi.

T24 yazarı Mehmet Tezkan, bugünkü yazısında AKP cephesinin tek mevzusunun, “Babacan’dan lider olur mu, olmaz mı?” tartışması olduğunu belirtti.

“Siyasetin gidişatı, AKP’nin rotası, Erdoğan’ın yazgısı Babacan’ın yeni kurulacağı partinin elinde” diyen Tezkan, AKP ve MHP’nin mevcut sistemi hesap/kitap hatası yaparak getirdiğini, getirilen sistemin de güçlü lider, kariztmatik lider partisi dönemine son verdiğini belirterek, bu durumun da ittifakları zorunlu kıldığını belirtti.

Mehmet Tezkan’ın “Babacan’dan lider olur mu, olmaz mı?” başlıklı yazısı şöyle:

Yaz sıcağında ağır ağır kaynamaya başlayan, kışa doğru fokurdaması beklenen AKP cephesinin tek mevzu bu; Babacan’dan lider olur mu, olmaz mı?..

Kimi, olmaz diyor…

Kimi, “Yeni kurulacak parti lider partisi olmayacak ki” savıyla bu tartışmayı anlamsız buluyor…

Kimi de, AKP’de yola böyle çıktı, lider partisi değil ekip partisi olacağız dediler ama sonunda lider partisi oldu diyerek paçaları sıvamayın uyarısı yapıyor…

Bir başkası ise; retoriği güçlü olmayan toplumda karşılık bulamaz teziyle cepheyi genişletiyor…

Kim ne derse desin gerçek şu; siyasetin gidişatı, AKP’nin rotası, Erdoğan’ın yazgısı Babacan’ın yeni kurulacağı partinin elinde…

AKP’ye gönülden bağlı olan yazarlar/çizerler karalama, aşağılama, itibarsızlaştırma kampanyasına başladılar bile… Düne kadar 2002-2007 dönemine hatta 2011’e kadar uzanan yıllara methiyeler düzenler, bugünlerde “Babacan IMF politikalarını uygulamaktan başka ne yaptı” demez mi?

Ondan lider olmaz kampanyasının düğmesine anında bastılar…

Ama şunun farkında değiller galiba… Lider partisi dönemi bitti… Lider partisi dönemini bitiren AKP/MHP ittifakı oldu… Oysa ikisi de güçlü lider partileri…Tek adam partileri…Ama öyle bir sistem getirdiler ki, istemeyerek (bence hesap/kitap hatası yaparak) güçlü lider, karizmatik lider partisi dönemine son verdiler…

Nasıl mı?

Kurdukları Türk usulü başkanlık rejimine göre, iktidar olmak için yüzde 50 +1 oy gerekiyor… Bu da ittifakları zorunlu kılıyor… İster istemez, parti genel başkanının önemi azalıyor… İttifakın adayı genel başkanların önüne geçiyor… Belagatı üçlü genel başkan dönemi kapandı artık…

Bir de şu var… Son seçim bize şunu da gösterdi…

Belki Türkiye artık güçlü lider figüründen sıkıldı…

Belki Türkiye artık Osmanlıdan kalan patrimonyal düzeni istemiyor…

Belki Türkiye artık patrimonyal bürokrasi anlayışını kaldıramıyor…

Belki Türkiye artık başında ‘baba’ istemiyor…

Belki Türkiye artık bizim partilerimiz de İngiltere’deki, Almanya’daki, İtalya’daki partiler gibi olsun istiyor…

*

Hal buysa, Babacan’ın lider elbisesi giymesine gerek yok… Genel başkan olarak siyaseti iyi okuması yeter… Belli, ilk seçimde Erdoğan’la Millet İttifakı’nın çıkaracağı aday yarışacak… Partiler ikinci planda kalacak… Partilerin genel başkanları ‘seçici’ konumda olacak…

Bu sebeple Babacan’dan lider olur mu olmaz mı tartışmasının anlamı yok!…

En çok okunan haberler

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Kalın’dan ‘İstanbul ve Ankara’ya da kayyım atanacak’ iddiasına yanıt: Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapacak" şeklinde konuştu.

Abdülkadir Selvi’den dikkat çeken çıkış: Devlet pusuya mı yattı?

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, "Hadi şeytanın avukatlığını yapayım. Devlet pusuya mı yattı?" diye sordu.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

‘Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim’ diyen rektör görevden alındı

Görevi döneminde birçok skandalla anılan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça görevinden alındı. Ağırakça, göreve getirilirken "Ben Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim” sözlerinin ardından, görevden alınmasıyla "Mardin'e yapılacak en büyük kötülük yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Bakanlık, Muğla yangınında THK yardımını kabul etmemiş

İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayıp Seferihisar ve Menderes'e sıçrayan orman yangınında gündeme gelen THK uçaklarına dair yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Ekrem İmamoğlu’ndan ‘tatile gitti’ eleştirilerine yanıt

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tatile gitmesiyle ilgili eleştirilerine yanıt verdi. İmamoğlu, "Son gidişim evlatlarım son günlerindeydi, zaten birini alıp geri dönmem gerekiyordu. Alıp geri döndüm. Bu da babalık vazifesi" dedi.

Türkiye Barolar Birliği’nden son dakika kayyum açıklaması

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının İçişleri Bakanlığı işlemleriyle görevden uzaklaştırılması ile ilgili Türkiye Barolar Birliği'nden (TBB) açıklama geldi. TBB, "Görevden uzaklaştırma işlemi, geçici nitelikte bir tedbirdir. Bu sebeple, bir an önce ilgililer hakkında açıldığı söylenen soruşturmaların sonuçlandırılması ve tüm sürecin en şeffaf şekilde yönetilmesi beklenmektedir" açıklamasını yaptı.

ABD Büyükelçiliği: Söylentiler gerçek dışı

ABD Büyükelçiliği, Türkiye’deki ABD vatandaşlarına yönelik acil durum mesajı yayınlandığına dair sosyal medyada yer alan söylentilerin gerçek dışı olduğunu duyurdu.

Haydarpaşa’da parça parça yağma hazırlığı

Koruma Kurulu, Haydarpaşa Garı arazisindeki bazı taşınmazların yıkılmasına karar verdi. Kararla birlikte alanın ticari işletmelere devrinin yolu açıldı.

Metin Feyzioğlu A Haber’de Saray’a gitmeyen avukatları topa tuttu: Sizin evinizde mi açıklanacaktı?

Saray’ın Adli Yıl Açılış Törenine katılma kararı alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, A Haber’de Sarayın davetine katılmayan baroları eleştirdi.

Süleyman Soylu’dan Gül ve Davutoğlu’na: Dün bu mücadeleyi verdiğimiz bazıları…

Süleyman Soylu, HDP'li 3 belediyeye kayyum atanması hakkında açıklamada bulundu.