Erdoğan’ın rakiplerinin önü ‘para’ ile kesilecek!

Uyum yasalarına göre bağımsız bir cumhurbaşkanı adayı için her biri en az 150 TL’ye noterden onaylatılacak 100 bin imza gerekecek. AKP, bu yolla rakip adayların önünü kesmeyi planlıyor.

AKP seçimleri kazanmak için elinden geleni yapıyor. Art arda çıkan haberlere bugün bir yenisi eklendi. Habere göre AKP, Erdoğan’ın rakiplerinin önünü kesmek için adaylık sürecini zorlaştırmanın peşinde.
2018 Mart ayına kadar yasalaşması gereken ancak AKP’nin “kendisine en uygun” düzenleme arayışı ile yılan hikâyesine dönen uyum yasalarının bütçe görüşmelerinin hemen ardından TBMM’ye sunulacağı kesinleşti. Başbakan Binali Yıldırım’ın da son şeklinin verildiğini açıkladığı metinde, Erdoğan’ın karşısına kulislerde ismi konuşulan Abdullah Gül ve Meral Akşener gibi bağımsızların ya da parlamento dışı muhalefetten bir ismin rakip olarak çıkmasını zorlaştıracak hükümlerin yer aldığı bildirildi.

Her imza için 150 TL toplamda 15 milyon lira noter ücreti!

Edinilen bilgiye göre, başkanlık sistemine uyum amacıyla Siyasi Partiler Yasası, Seçimin Temel Hükümleri Yasası, Milletvekili Seçim Yasası, Mahalli İdareler Seçim Yasası, Cumhurbaşkanlığı Seçim Yasası ve Halkoylaması Yasası’nda yapılması zorunlu değişiklerin yanı sıra metinde Recep Tayyip Erdoğan’ı seçtirmeye dönük özel düzenlemeler de yer aldı. Siyaset kulislerinde, “Erdoğan’ın başkanlığını önlemek için muhalefetin üzerinde geniş uzlaşma sağlayabileceği bir ismin aday gösterilmesi” şeklinde dillendirilen formülün hayata geçmesini önleyici düzenlemelere yer verileceği konuşuluyor.

Anayasa’nın adaylık ve seçim konusundaki 101’inci maddesine göre, cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde beşini almış olan siyasi partiler ile en az yüz bin seçmen aday gösterebilecek. Uyum yasalarına eklenmesi beklenen düzenleme ile seçmenler, aday gösterebilmek için imzalarını en az 150 TL ödeme karşılığı notere onaylatacak. Bu durumda bağımsız adaylığın yolu en az 15 milyon TL harcama yapmaktan geçecek.

‘Seçmen tepki gösterir’ kaygısı

AKP’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir kez daha sunduktan sonra Meclis’e göndereceği metinde noter onayı bulunmasına kesin gözüyle bakılıyor ancak bunun seçmenin iradesine ipotek konulması anlamına geleceği ve tepki yaratacağı da parti kulislerinde dillendiriliyor. Bu nedenle maddenin bir kez daha ele alınabileceği, noter onayından vazgeçilmesi durumunda ödeme yapılmayı gerektirmeyecek bir onay yolunun da gündeme gelebileceği bildirildi.

Devlet Bahçeli: Darbe iddiaları maalesef herkesin diline düşmüştür

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin haftalık olağan Meclis grup toplantısında konuşuyor.

“Kaybetmenin” Onuru…

Tacettin Çolak yazdı...

Meral Akşener’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a: Damadını tribünlerin yakasından düşür

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Akşener, futboldaki siyaset tartışmaları üzerinden Berat Albayrak'ı eleştirdi, Erdoğan'ı uyardı.

Peş peşe istifaların geldiği İYİ Parti felaketin eşiğinde mi? Beş kişi daha!

İYİ Parti’nin CHP ile 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yaptığı Millet İttifakı’nın Balıkesir Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Genel Başkan Meral Akşener’i sert sözlerle eleştirerek, partisinden istifa etti.

Abdüllatif Şener’de Erdoğan’a: Eski bir arkadaşı olarak uyarıyorum, hiç yorma kendini, başın ağrır!

Eski AKP kurucularından ve CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, CHP'nin İş Bankası'ndaki hisselerinin Hazine'ye devredilmesinin büyük bir hata olacağını söyledi. “Erdoğan'a eski bir arkadaşı olarak tavsiyem, yanlış işlerle uğraşıp başına bela almasın” diyen CHP'li Şener, “Tayyip Erdoğan'ın bankalara ve paralara çok özel merakı var. Bu yüzden nerede bir para kaynağı varsa Tayyip Erdoğan oraya uzanıyor” dedi.
209,673BeğenenlerBeğen
4,903TakipçilerTakip Et