Pazar / 27 Eylül 2020

Erdoğan’ın mektup çarkı: İade etmekle takdim etmek arasındaki fark ne?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Donald Trump'ın kendisine gönderdiği küstah mektubu takdim ettiğini söyledi. Nedim Şener, Erdoğan'ın Türkiye'nin ulusal onurunu ezdirmediğini iddia etti. Ancak gerçeği emekli diplomat Uluç Özülker açıkladı...

205,621BeğenenlerBeğen
8,585TakipçilerTakip Et

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da görüştü.

Görüşmenin ardından iki lider kameralar karşısına çıktı.

Ayrı ayrı açıklamalar yapıldı.

Açıklamanın soru cevap bölümünde ABD Başkanı Donald Trump’ın, Erdoğan’a yönelik küstah ifadeler kullandığı mektup soruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu soruya “Mektupları Trump’a tekrar takdim ettim. Bir teröristi muhatap alması beni üzdü.” yanıtını verdi.

“Mektup gelir gelmez halka açıklarsın ve canlı yayında yırtarsın, dik duruş budur!”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’ye gitmeden önce “mektubu Trump’a iade edeceğim” demişti.

“İade edeceğim” diyen Erdoğan’ın kameralar karşısında takdim ettim demesi yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Açıklamalar sonrası iki liderin konuşması CNN Türk ekranlarında değerlendirilirken AKP yandaşı Nedim Şener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın küstah mektuba gerekli cevabı verdiği ve mektubu iade ettiğini söyledi.

İnanılmaz ifadeler… İşte Trump’ın Erdoğan’a gönderdiği iddia edilen küstah mektup!

Emekli diplomat Uluç Özülker bu sözlerin ardından Nedim Şener’i uyardı.

Özülker, diplomasi dilinde “İade etmekle, takdim etmek arasında fark vardır” dedi ve ekledi; “İade ettim demiyor yani ‘onunla ilgili üzüntümü bildirdim mektubu da takdim ettim’ diyor.”

Özülker’in bu uyarısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’a ulusal onurumuzu ezdirmediğini savunan Nedim Şener, “Ne demek takdim ettim” diye sordu.

Özülker, “Efendim çok basit şekliyle diplomaside bazı şeyler hakaret kabul edilir. Burada bu görüşmeyi yaparken ‘iade ediyorum’ dediğiniz anda o hakarettir kavga çıkarır. Orada ne olduğunu iyi bilmek lazım böyle olmaz” diye konuştu.

Özülker’in bu sözlerinin ardından Nedim Şener’in ciddiyetsiz bir tavra bürünüp konuyu sulandırmaya çalışması dikkat çekti.

İŞTE O ANLAR: 

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Esra Erol’un programı yayından kalkacak mı?

Son yayında bir kadın çocuğunun komşusundan olduğunu öğrenmişti

CHP’den Ermenistan saldırısına kınama

Cumhuriyet Halk Partisi, Ermenistan'ın ateşkesi bozarak cephe hattında Azerbaycan'a saldırıya geçmesiyle ilgili olarak bir açıklama yayınladı.

Erdoğan’ın ‘yeni’ diye açılışını yaptığı fabrikanın sahibi: 45 yıldır faaliyetteyiz, aç kapa yaptılarsa bilemiyorum

2019’un Kasım ayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün açtığı fabrikayı, bir defa da Erdoğan açtı!

Türkiye’den Azerbaycan’a saldırıya ilk tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırıları sonrası sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. V

İBB’nin acı kaybı… Ekrem İmamoğlu: Çok üzüntülüyüz!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden İSTAÇ’ın Genel Müdürü Mustafa Canlı, 15 gündür tedavi gördüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.