‘Erdoğan’ın en büyük korkusu…’

AKP ve Erdoğan, 24 Haziran’ın kendileri açısından parlak bir tablo çıkarmayacağının farkında. En büyük korkuları ise ikinci tur. Erdoğan ilk turda seçilemezse ikinci tur için kartları İnce dağıtacak.

Birgün’den Yaşar Aydın’ın haberine göre; Meclis çoğunluğundan, yeni koalisyon arayışlarına, oradan ikinci tura uzanan iktidar menşeli değerlendirmeler durumun hiç de kamuoyu şirketlerinin pompaladığı gibi olmadığını gösteriyor.

Tüm çaba Erdoğan için

Saray İttifakı’nın çabalarına rağmen HDP baraj üzerinde, hatta birkaç puan üzerinde görülüyor. Bu fotoğraf aynı zamanda Saray İttifakı’nın Meclis çoğunluğunu kaybettiğini gösteriyor. İşte bu andan itibaren Erdoğan ve AKP yeni bir stratejiye yöneldi. Bu seçim stratejisi bir anlamda “Erdoğan’ı kurtarmak” olarak ifade edilebilir.

Yandaş kalemlerin Erdoğan’a vefa çağrıları, reklam filmlerinde kullanılan duygusal ‘arkandayız’ şarkıları özellikle sandığa gitme konusunda kararsız davranan ya da SP ile İYİ Parti’yi alternatif gören AKP seçmenini hedef alıyor. Bu çağrılara ve mesajlara da Erdoğan’ın eşlik ettiğini görüyoruz. Erdoğan’ın koalisyon dönemlerinin kapanmasını müjdelendikten bir yıl sonra ‘koalisyon olabilir’ açıklamasını bu kapsamda değerlendirebiliriz. Erdoğan, şimdiden Millet İttifak’ına mavi boncuk dağıtmaya başladı. Böylece 24 Haziran seçimlerinden sonra eski defterleri kapatmaya hazır olduğunun da altını çizmiş oldu.

Kuşkusuz Erdoğan’ın Milet İttifakı’nın içine doğru yaptığı bu hamlenin MHP ile ilişkileri zedeleme olasılığı da çok yüksek. Ama AKP bunu en azından şimdilik çok dert etmiyor. Ankara’da görüşünü almayı başarabildiğimiz eski bir milletvekilinin “MHP’nin partiye ve Erdoğan’a katabileceği bir şey yok. Verdiklerinden çok aldılar” demeci partideki ruh halini özetlemeye yetiyor.

Erdoğan’ın koalisyon açıklaması ve ardından MHP’ye dair AKP’de başlatılan tartışma ikinci tur için partner değiştir mi sorularını da beraberinde getirdi. Şimdilik kaydı ile İYİ Parti bu kapıyı kapattı. Üstelik parlamenter sistem vurgusu ile neredeyse beton döktü de denilebilir. Anladığımız şu ki Erdoğan, 25 Haziran-8 Temmuz arasında yeni manevralar denemeye hazırlanıyor. Bu manevra İYİ Parti’den Saadet’e, oradan da HDP’ye kadar uzanabilir.

İkinci tur korkusu

AKP’liler oy yüzdelerinden bağımsız ikinci turu tam bir kabus olarak görüyorlar. Muharrem İnce’nin ikinci tur öncesi ittifak içinde ve dışında kalan partiler ve oluşumlarla bir araya gelecekleri ve hükümeti öyle kuracaklarına dair açıklaması endişeleri daha da artırdı. AKP kulislerinde böyle bir durumda Saray İttifakı dışında tek bir oyun kazanılmasının neredeyse imkansız hale geleceği konuşuluyor.

Bu nedenle tüm olanakları kullanıp birinci turda Erdoğan’ı seçtirmeyi tek çare olarak görüyorlar. Hamle üstülüğünün kendilerinde kalması için Erdoğan’ın ilk turda seçilmesi gerekiyor. Aksi durumda ikinci tur için kartları Muharrem İnce dağıtacak.

Son dakika… Türkiye’de 9’u Çinli 12 kişi koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Aksaray'da 9'u Çinli işçi 3'ü Türk 12 kişi cornovavirüs şüphesiyle tedbir amaçlı müşahade altına salınrı.

Burhan Kuzu’nun “Ecevit deprem paralarıyla maaşları ödedi” sözlerine MHP’li Enginyurt’tan tokat gibi cevap

Eski AKP Milletvekili Burhan Kuzu’nun 17 Ağustos depremi mesajına o dönemin hükümet ortaklarından MHP’nin Ordu milletvekili Cemal Enginyurt’tan tepki geldi.

“Deprem Allah’tan yapacak bir şey yok” diyen vatandaştan deprem vergilerini soran yurttaşa: Vatan haini

Elazığ'da 39 yurttaşın hayatını kaybettiği depremin acıları sarılmaya çalışılırken medya da mikrofonlarını vatandaşa çevirdi. 

İstanbul’da Kanal ile Boğaz arasında mahsur kalacak 8 milyon insan ne olacak?

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, İstanbul’da beklenen büyük depreme ilişkin, “Kanal İstanbul bunun bir örneğidir. Güvenlik ve deprem odaklı çalışan bir zihniyet enerjisini ve parasını buraya vermez. Oluşacak ek riskler dahi sorun azaltmayıp, artıracaktır. Mesela depremde en hassas olan köprü ve viyadükler meselesi. Kanal ile Boğaz arasında mahsur kalacak 8 milyon insan ne olacak?” diye sordu.

Depremdeki ölümler göz göre göre gelmiş: Yardım sözü verdiler, hiçbir şey yapmadılar

Elazığ'da bir depremzede, 2010 depremi sonrası binaların çoğunda hasar oluştuğunu belirtirken, 'Sıvalarla buradaki çatlakları kapattılar. Karakol, belediye ve bakanlıktan geldiler. Yardım yapacağız diye söz verdiler. Ancak alakası kalmadı. Kimse yardım yapmadı. İnsanlar mecbur burada oturmak zorunda kaldı' dedi.
209,918BeğenenlerBeğen
4,672TakipçilerTakip Et