Erdoğan’ın eleştirdiği TÜSİAD, faiz konusunda düşüncelerini Ankara’ya iletmiş

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, faiz konusundaki düşüncelerini Ankara'ya ilettiklerini söyledi. "Süreç dışarıdan gözüktüğü gibi işlemiyor. Burada 'Aman sabırlı olmak lazım' yaklaşımlarının dahi maalesef etkisinin olmadığını görüyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu ülkeyi kalkındırmak için TÜSİAD’ı vesaire hangi kuruluş olursa olsun fark etmez dürüst olacaksınız. Sıkışınca kapıyı çalacaksın, işi yoluna koyunca iktidara sallayacaksınız. Yok öyle 25 kuruşa simit” sözleriyle hedef aldığı TÜSİAD’dan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimi kararıyla ilgili açıklama geldi.

Merkez Bankası, uzun bir sürenin ardından eylülde 100, ekimde 200 ve son olarak kasımda 100 baz puan faiz indirimi kararı almıştı. Türk lirasındaki değer kaybı bu doğrultuda hızlanırken, dolar/TL geçtiğimiz hafta 11 seviyesini aşmıştı.

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Bloomberg HT’de katıldığı programda faiz konusunda Ankara ile iletişime geçtiklerini söyledi. Altınsaç, şunları kaydetti:

“Biz TÜSİAD olarak bu vaziyet başlamadan önce de ve başlama emareleri geldiğinde de bu konuda çok ciddi çalışmalar yaptık. Düşüncelerimizi Ankara ve belli yerlerle paylaştık. Fakat süreç dışarıdan gözüktüğü gibi işlemiyor. Burada ‘Aman sabırlı olmak lazım’ yaklaşımlarının dahi maalesef etkisinin olmadığını da görüyoruz. Reel kesim de bölünüyor. Bu konuda çok çabalayan bir TÜSİAD oldu.”

Son Haberler