Erdoğan’ın dinci, Barzanici aşiret reisleriyle yaptığı sır toplantının ayrıntıları ortaya çıktı: Medreselere üniversite statüsü geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Barzanici, dinci aşiret reisleriyle Ankara'da basına kapalı toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda bulunan Şemdinlili Mela Abdullah, Erdoğan'dan medreselerde okuyanlara diploma verilmesi ve bunun üniversite diplomasıyla denk olmasını isterken, Mele Hüseyin Benavoki, Şemdinli ile Irak arasında bir sınır kapasının açılmasını istedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Saray’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden aşiret reislerini kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda hazır bulunan Şemdinlili aşiret reisi Mela Abdullah, Erdoğan’dan medreselerde okuyanlara diploma verilmesi ve bunun üniversite diplomasıyla denk olmasını talep etti. Yine toplantıda bulunan Mele Hüseyin Benavoki, Şemdinli ile Kuzey Irak arasında bir sınır kapasının açılmasını istedi.

Toplantıya katılan aşiret reisleri Mela Abdullah ve Mele Hüseyin Benavoki, Barzani’nin sitesi Rûdaw’a konuştu.

“NEDEN ÇAĞIRDIKLARINI BİLMİYORDUK”

Görüşmeye ilişkin konuşan Şemdinlili aşiret reisi Mela Abdullah, “Herkes konuşarak taleplerini dile getirdi. Barış ve iyileşmeden bahsettiler” dedi.Mela Abdullah, “Bizi davet ettiler. Neden çağırdıklarını bilmiyorduk. Dün buraya geldiğimizde Cumhurbaşkanının misafiri olduğumuzu söylediler. Bir çok alim, kanaat önderi, medrese hocaları, şeyhler ve aşiret liderleri gelmişti” ifadelerini kullandı.

BİRİNCİ TALEP: MEDRESEYE ÜNİVERSİTE AYARINDA DİPLOMA

Türkiye yükseköğretim kalitesinde 137 ülke arasında 101’inci sıraya geriledi

Mela Abdullah, görüşmeye katılanların taleplerini dile getirdiğini söyledi. Toplantıda barış ve iyileşmeden bahsedildiğini belirten Mela Abdullah, konuşulmayan hiçbir şey kalmadığını kaydetti. Milletin mağdur olmamasının dile getirildiğini ifade eden Mela Abdullah, sözlerine şunları ekledi:

“Medreselerin durumu ve eksiklikleri konuşuldu. Talebelerin eğitilmesi için gerekli masraflar hakkında konuşuldu. Medreselerden mezun olanlara diploma verilmesi mevzusu konuşuldu. Diplomanın üniversite diploması olarak kabul edilmesi teklifi yapıldı. İnşallah olacak. Barış da olacak inşallah. Yüce Allah iyi etsin. Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı kendilerine sunulan talepleri yazdılar. İnşallah güzel bir şekilde yerine getirilir.”

YÖK’ten önemli uyarı! O diplomalar geçersiz…

“Özellikle medreseler ve eğitim için millet adına inşallah çok rahat olur. Çok güzel şeyler söylendi. Barış olmazsa hayat, din ve huzur olmaz. Ama barış olursa din de millet de fakir de fayda görür. Allah dünyaya barışı hakim kılsın inşallah. Söylediğimiz şeyler hoşlarına gitti. ‘Bu istişareler güzel. Bilmediğimiz şeyleri söylediniz. Bunlardan yararlanacağız’ dedi. Erdoğan çıktıktan sonra İçişleri Bakanı konuştu. Katılımcılar iyi şeyler söyledi. Onlar da memnun oldu.”

İmam Hatipler Kapatılsın diyenleri sevindirecek haber: İmam hatipleri kapattılar

Basına Kapalı Gerçekleşen Toplantıda Aşiret Liderlerinin, Erdoğan’dan 2 İsteği Oldu

İKİNCİ TALEP: SINIR KAPISI

Mele Hüseyin Benavoki ise, “Barış ve memleket sorunları konuşuldu. Memnun olduk. Sordukları sorulara bilgimiz ölçüsünde cevap verdik. Şemzinan (Şemdilli) ile Kürdistan (Kuzey Irak) arasında bir sınır kapısı açılmasını istedik. Halkımız fakir dedik. Onlarda üzerinde duracaklarını söyledi” diye konuştu.

AKP’yi Cumhurbaşkanlığı forsu taşıyan polisler koruyor

AKP Genel Merkezi’ni koruyan polislerin Cumhurbaşkanlığı forsu taşıdığı iddia edildi. Konuyu gündeme taşıyan İYİP Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral, 'Buradan anlıyoruz ki AKP’deki koruma görevi Cumhurbaşkanlığı Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğündedir' dedi.

Davutoğlu’ndan kendisini dolandırıcılıkla suçlayan Erdoğan’a: Ailelerimizin mal varlıkları araştırılsın

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şehir Üniversitesi ile ilgili sözlerine yanıt vererek, Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil olmak üzere yaşayan eski Cumhurbaşkanları ve Başbakanların ailelerinin mal varlıklarının araştırılmasını önerdi.

Sıkı durun… Yandaş Sevilay, Erdoğan’ı ucundan eleştirdi: Dikkat çeken Aydın Doğan pozu!

Yandaş kimliğiyle bilinen Habertürk yazarı Sevilay Yılman Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 'ucu'ndan eleştirdi. 

AKP’yle anlaşıp Ahmet Necdet Sezer’e Türkiye’nin en gizli FETÖ’cüsü diyen Cem Uzan’a Ayşenur Arslan’dan bomba yanıt

İktidarla anlaşıp yakın zamanda Türkiye'ye döneceği belirtilen Cem Uzan, sosyal medya hesabından bu kez Ahmet Necdet Sezer'i hedef aldı. Uzan'a yanıt Ayşenur Arslan'dan geldi. 

Erdoğan’dan İmamoğlu uyarısı: İstanbul’un nabzını iyi tutarsak Türkiye’yi de yakalamış oluruz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da AKP İl başkanları Toplantısı'nda konuştu. 
210,580BeğenenlerBeğen
4,591TakipçilerTakip Et