Perşembe / 16 Temmuz 2020

Erdoğan’ın dinci, Barzanici aşiret reisleriyle yaptığı sır toplantının ayrıntıları ortaya çıktı: Medreselere üniversite statüsü geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Barzanici, dinci aşiret reisleriyle Ankara'da basına kapalı toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda bulunan Şemdinlili Mela Abdullah, Erdoğan'dan medreselerde okuyanlara diploma verilmesi ve bunun üniversite diplomasıyla denk olmasını isterken, Mele Hüseyin Benavoki, Şemdinli ile Irak arasında bir sınır kapasının açılmasını istedi.

206,858BeğenenlerBeğen
8,627TakipçilerTakip Et

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Saray’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden aşiret reislerini kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda hazır bulunan Şemdinlili aşiret reisi Mela Abdullah, Erdoğan’dan medreselerde okuyanlara diploma verilmesi ve bunun üniversite diplomasıyla denk olmasını talep etti. Yine toplantıda bulunan Mele Hüseyin Benavoki, Şemdinli ile Kuzey Irak arasında bir sınır kapasının açılmasını istedi.

Toplantıya katılan aşiret reisleri Mela Abdullah ve Mele Hüseyin Benavoki, Barzani’nin sitesi Rûdaw’a konuştu.

“NEDEN ÇAĞIRDIKLARINI BİLMİYORDUK”

Görüşmeye ilişkin konuşan Şemdinlili aşiret reisi Mela Abdullah, “Herkes konuşarak taleplerini dile getirdi. Barış ve iyileşmeden bahsettiler” dedi.Mela Abdullah, “Bizi davet ettiler. Neden çağırdıklarını bilmiyorduk. Dün buraya geldiğimizde Cumhurbaşkanının misafiri olduğumuzu söylediler. Bir çok alim, kanaat önderi, medrese hocaları, şeyhler ve aşiret liderleri gelmişti” ifadelerini kullandı.

BİRİNCİ TALEP: MEDRESEYE ÜNİVERSİTE AYARINDA DİPLOMA

Türkiye yükseköğretim kalitesinde 137 ülke arasında 101’inci sıraya geriledi

Mela Abdullah, görüşmeye katılanların taleplerini dile getirdiğini söyledi. Toplantıda barış ve iyileşmeden bahsedildiğini belirten Mela Abdullah, konuşulmayan hiçbir şey kalmadığını kaydetti. Milletin mağdur olmamasının dile getirildiğini ifade eden Mela Abdullah, sözlerine şunları ekledi:

“Medreselerin durumu ve eksiklikleri konuşuldu. Talebelerin eğitilmesi için gerekli masraflar hakkında konuşuldu. Medreselerden mezun olanlara diploma verilmesi mevzusu konuşuldu. Diplomanın üniversite diploması olarak kabul edilmesi teklifi yapıldı. İnşallah olacak. Barış da olacak inşallah. Yüce Allah iyi etsin. Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı kendilerine sunulan talepleri yazdılar. İnşallah güzel bir şekilde yerine getirilir.”

YÖK’ten önemli uyarı! O diplomalar geçersiz…

“Özellikle medreseler ve eğitim için millet adına inşallah çok rahat olur. Çok güzel şeyler söylendi. Barış olmazsa hayat, din ve huzur olmaz. Ama barış olursa din de millet de fakir de fayda görür. Allah dünyaya barışı hakim kılsın inşallah. Söylediğimiz şeyler hoşlarına gitti. ‘Bu istişareler güzel. Bilmediğimiz şeyleri söylediniz. Bunlardan yararlanacağız’ dedi. Erdoğan çıktıktan sonra İçişleri Bakanı konuştu. Katılımcılar iyi şeyler söyledi. Onlar da memnun oldu.”

İmam Hatipler Kapatılsın diyenleri sevindirecek haber: İmam hatipleri kapattılar

Basına Kapalı Gerçekleşen Toplantıda Aşiret Liderlerinin, Erdoğan’dan 2 İsteği Oldu

İKİNCİ TALEP: SINIR KAPISI

Mele Hüseyin Benavoki ise, “Barış ve memleket sorunları konuşuldu. Memnun olduk. Sordukları sorulara bilgimiz ölçüsünde cevap verdik. Şemzinan (Şemdilli) ile Kürdistan (Kuzey Irak) arasında bir sınır kapısı açılmasını istedik. Halkımız fakir dedik. Onlarda üzerinde duracaklarını söyledi” diye konuştu.

Yolsuzluklar bir bir ortaya çıktı, AKP’li meclis üyeleri Mansur Yavaş’ın üzerine yürüdü

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, önceki dönemde bir firmanın piyasadan 1.5 TL’ye aldığı fidanları ASKİ’ye 15 TL’ye sattığını, bunların da çoğunun dikilmediğini belgeleriyle açıkladı. Bunun üzerine AKP'li Meclis üyeleri Yavaş'ın üzerine yürüdü.

Erdoğan’dan Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı açıklaması: Kulak asmayın

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında Saray'daki Sergi Salonu'nda düzenlenen yemekte şehit aileleri ile bir araya geldi.

İmamoğlu Ayasofya’yı yanıtladı: Doğrular yapılır, kimsenin endişesi olmasın

İmamoğlu, İBB Meclisi'nde sunulan Ayasofya'nın imar planlarına 'Ayasofya cami ve külliyesi' olarak işlenmesi teklifini değerlendirdi. İmamoğlu, "Doğrular yapılır. Hiç kimsenin endişesi olmasın" dedi.

Haber Global’de ikinci Muharrem İnce vakası! Sunucu isyan etti…

Haber Global'de geçtiğimiz günlerde Muharrem İnce'nin canlı yayını terk etmesinin ardından CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Erdal Aksünger de program konuklarından Avukat Ertuğrul Akar'ın CHP'yi hedef alan sözleri sonrası programı terk etti.

Feyzioğlu: İtiraf ediyorum, ben bu suçu işledim

Feyzioğlu, "Ben Meclis ile bunları konuşmaya çalıştığım için suçlu ilan ediliyorsam itiraf ediyorum, ben bu suçu işledim. Ben Cumhurbaşkanımız'a sorunumuzu anlatmaya çalıştığım için suçluyum. Meclise derdimizi anlatmaya çalıştığım için suçluyum." dedi.
206,858BeğenenlerBeğen
8,627TakipçilerTakip Et