“Erdoğan’ın dedeleri hırsızdı” diyen Arap Emirliği’nden dikkat çeken CIA hamlesi

Sputnik’in ABD'nin Foreign Policy dergisinden aktardığına göre, Suudi Arabistan'ın en sıkı müttefiği BAE, Körfez'de bir casus imparatorluğu kurmak için ABD'nin eski istihbarat, askeri ve hükümet yetkililerine büyük meblağlar ödüyor.

Türkiye’nin siyasi kriz yaşadığı Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), Körfez’de bir casus imparatorluğu kurmak için eski Amerikan casuslarını tuttuğu belirtildi. BAE’nin CIA’nın yardımıyla kendi CIA’sını kurması amaçlanıyor. Hedef hem İran hem de İran ya da İhvan bağlantısıyla suçlanan muhalifler.

Sputnik’in ABD’nin Foreign Policy dergisinden aktardığına göre, Suudi Arabistan’ın en sıkı müttefiği BAE, Körfez’de bir casus imparatorluğu kurmak için ABD’nin eski istihbarat, askeri ve hükümet yetkililerine büyük meblağlar ödüyor. Foreign Policy (FP), Abu Dabi’nin Zayed Limanı yakınında yüzme havuzlu bir villada Batılıların BEA’lilere istihbarat eğitimi verdiğini, Abu Dabi’ye 30 dakika mesafedeki ‘Akademi’ isimli merkezde de BEA’lilerin CIA’in ‘Çiftlik’ lakaplı Paery Kampı’nda yapıldığı gibi çatışma eğitiminden geçirildiğini yazdı.

“GÜNDE 100O DOLAR ARTI VİLLA”

Eğitimlerle ilgili resmi belgeleri gördüğünü ve sürece müdahil olan eski ABD yetkilileriyle görüştüğünü belirten FP, BAE’nin Batı tipi profesyonel istihbaratçı kadroları yetiştirmek için büyük paralar karşılığı CIA’in ve ABD hükümetlerinin eski yetkililerini tuttuğunu aktardı. Bu kişilerden biri, günde 1000 dolar aldığını, üstüne villa ya da 5 yıldızlı otelde kaldığını söyledi.

“MÜSLÜMANLARIN BELALISI’ LARRY SANCHEZ KURUYOR”

FP’ye konuşan 6 kaynağa göre istihbarat eğitimi operasyonun gerisindeki kilit isim ise eski istihbaratçı Larry Sanchez. CIA’in en gizli servislerinde görev alan Sanchez, CIA ile New York Polis Teşkilatı arasında Müslüman şüphelileri ‘terör’ eyleminde bulunmadan yakalamaya yönelik çok tartışmalı bir program başlatmasıyla tanınıyor. Program kapsamında New York’taki Müslümanlar camide, kitapçıda, hatta hemen her yerde çok sıkı takibe alınmıştı. Ama medyaya sızması üzerine sivil toplum kuruluşlarının büyük tepki göstediği program, CIA’in ABD içinde kendi yurttaşları hakkında casusluk yapma yetkisi olmadığı için sonunda iptal edildi.

Son Haberler