Erdoğan’ın ABD ziyareti: ‘Nokta değil, virgül kondu’

Berat Albayrak’ın masadaki varlığı ise sanki Enerji Bakanlığından daha fazla bir ağırlığa, yükselen bir ağırlığa işaret ediyor gibiydi..

Hürriyet yazarı Murat Yetkin   “Nokta değil, virgül kondu: YPG pürüzüne rağmen ABD ile devam” başlıklı yazısında Erdoğan’ın ABD gezisini değerlendirdi.

Şunları yazdı:

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı Beyaz Saray’a konuk ederken “uzun ve zorlu” geçeceğini söylediği görüşme mutlaka o ilk 20 dakikalık değildi.

O baş başa görüşmede muhtemelen “tamam değil devam, nokta değil virgül” niyetinde görüşmeler yapıldı.

Zaten heyetler günlerdir, haftalardır konular üzerinde çalışıyorlardı. Her iki liderin de o ilk görüşme ardından ne söyleyeceği az çok belliydi: ilişki “derinleşerek” sürecek, terörle ortak mücadele edilecek.

O akışın dışına çıkan belki tek şey, Erdoğan’ın PYD/YPG ile ilişkinin mutabakata uygun olmadığı sözü oldu; tercüman Erdoğan’ın kullandığı “terörist” sözünü kullanmadı sanki ama o dahi Trump’ın yüzünü ekşitmeye yetti.

Zorlu görüşme yemek yerken yapılacaktı. Yemeğe Erdoğan’dan başka altı Türk yetkili katıldı. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Savunma ve Güvenlik baş danışmanı İbrahim Kalın zaten daha geçen hafta oradaydı, muhatapları masanın karşısındaydı.

Erdoğan sağına Akar’ı soluna Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu almıştı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da geçtiğimiz hafta Fethullah Gülen ve biraz da Reza Zarrab için ABD’de idi.

Berat Albayrak’ın masadaki varlığı ise sanki Enerji Bakanlığından daha fazla bir ağırlığa, yükselen bir ağırlığa işaret ediyor gibiydi.

Peki, masanın her iki tarafında bu kadar kalabalık heyetlerin bulunduğu bir ortamda, bir çalışma yemeği süresinde “zorlu ve uzun”, ayrıntılı müzakerelerin yapılma imkânı var mıdır?

Yoksa ana hatları zaten az çok belli olmuş bir yol haritasının siyasi karar gerektiren bazı önemli ayrıntılarının üzerinden geçilmesi mi amaçlanmıştır.

Unutmamak lazım ki Trump önce FBI başkanını işten atma biçimiyle, ardından IŞİD konusunda kendisine verilen istihbaratı Rusya ile paylaşması biçimiyle, kendi devlet yapısıyla ciddi sorunlar yaşamakta olan, gafları kendi ekibi tarafından basına sızdırılan bir lider durumunda.

Yazının tamamı için tıklayın

 

Bilal Erdoğan: Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor, arkayı iyi desteklememiz lazım

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve Darülaceze İdare Meclisi Üyesi Bilal Erdoğan, “Bu ülkenin geleceği için gençlerine mesajlar veren, motivasyon veren kimimiz var? Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor, Libya’da mücadele, Doğu Akdeniz’de mücadele, Suriye’de mücadele, dünyanın dört bir yanında dünyanın en büyük aktörleriyle masaya oturuyor artık bizim arkadan gelenler olarak bu arkayı iyi desteklememiz lazım” dedi.

Gelecek Partisi’ne katılanların akrabaları geleceklerinden kaygılı! Bir bir işten çıkartılıyorlar…

Gelecek Partili Selçuk Özdağ, partinin bazı idarecilerinin akrabaları, kardeşlerinin görevden alındıklarını belirterek, “Feramuz Üstün’ün damadını görevden aldılar. Benim kardeşimi Genel Müdür Yardımcılığından aldılar. Sayın Davutoğlu’nun dünürünü İstanbul Ticaret Odasında Başkanvekiliydi, görevi bırakması istendi” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın ‘AKP’de FETÖ’cü varsa ispatlayın’ sözlerine CHP’den ‘belgeli’ yanıt

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısıyla AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘FETÖ’nün siyasi ayağı araştırması için “Meclis’i buna karıştıramazsın” ve “Haydi ispatlayın” sözlerine yanıt verdi.

AKP’li Başkanın hesabından skandal Rahşan Ecevit paylaşımı

AKP’li Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz sosyal medya hesabından Rahşan Ecevit’in vefatı ile ilgili bir paylaşımın altına “Ateşi bol olsun inşallah” yorumu yapması büyük tepki çekti.

“Erdoğan’ın uçağına asla binmem” demişti… O karede kendini böyle gizledi!

‘Erdoğan’ın uçağına asla binmeyeceğim’ diye yazan Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Libya Konferansı dönüşü Erdoğan’ın uçağı ile Türkiye’ye döndü.
209,958BeğenenlerBeğen
4,673TakipçilerTakip Et