Erdoğan’ı uyaran o isim HSYK’nın başına talip oldu

16 Nisan referandumunun YSK tarafından kesin sonuçlarının açıklanmasıyla Anayasa’da değişiklikler uygulanmaya başlandı.

16 Nisan referandumunun YSK tarafından kesin sonuçlarının açıklanmasıyla Anayasa’da değişiklikler uygulanmaya başlandı. Bu değişikliklerden birisi ise yargı ayağında. HSYK’nın yapısını değiştirecek maddeye göre; oluşturulacak yeni HSK’nın bazı üyelerini TBMM seçecek.

TBMM’nin seçeceği üyeler için başvurular başladı.

Listede dikkat çeken bir başka isim daha var: Eski AKP Milletvekili Mehmet Yılmazcan.

Yılmazcan’ın AKP’yle ilk teması Abdullah Gül’ün danışmanlığını üstlenmesiyle oldu. Daha sonra ise AKP’den milletvekili yapıldı.

AKP’ye kapatma davası açılmasına yakın sürede Erdoğan’ı dava hakkında uyaran isimlerden birisi Yılmazcan. Eşi Yargıtay üyesi Nesrin Yılmazcan olan Mehmet Yılmazcan daha kapatma davası açılmamışken Erdoğan’a “Partiyi kapatma hazırlığı yapılıyor” dedi.

Erdoğan’ın “Nereden çıkarıyorsun, saçma sapan konuşmayın. Milletin kafasını karıştırmayın” sözlerine karşılık Yılmazcan’ın “Bu bir bilgi. Eşim Yargıtay’da biliyorsunuz” dediği basına yansımıştı. Yılmazcan bu görüşmeden sonraki bir daha seçimlerde aday gösterilmedi.

KENDİ DAVASI İÇİN YASA DEĞİŞTİRDİ

Yılmazcan (İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı) İLKSAN davasının da avukatlarından. Girdiği davalardan biri, İLKSAN’ın, İstanbul Pendik’te bulunan 5 adet taşınmazın tapusunu almak istemesiyle ilgili. Bu doğrultuda İLKSAN ile avukat Nuray Turcan arasında 1 Nisan 1996 tarihinde avukatlık sözleşmesi imzalanıyor. Sözleşmeye göre Mehmet Yılmazcan da Turcan’ın yanında çalışan sigortalı bir avukat olarak dava ile ilgili vekalet alıyor. Sözleşmeye göre; “Kazanılan davalarda, İLKSAN’a kazandırılan meblağın yüzde 20’si davaya katılan avukata ayrıca ödenir.” Sözleşme, 1 Aralık 1996 tarihine kadar geçerli.

Dava İLKSAN lehine sonuçlanıyor ancak İLKSAN’la avukatları bu sefer karşı karşıya geldi. Davada, arsaların “harca esas değeri”nin, yani mahkemeye başvuru yapıldığındaki tahmini değerinin, 189 milyar 750 milyon lira olduğu, bizzat İLKSAN avukatı Turcan tarafından belirtildi. Daha sonra da bu parseller İLKSAN adına tescil edildi. İLKSAN; avukat Turcan’a, ilk belirlenen 189 milyar lirayı aşkın miktarın yüzde 20’si olan 37 milyar lirayı aşkın parayı ödedi. Ancak Turcan, 3 milyon 300 bin metrekare arsanın İLKSAN’a kazandırıldığını ve parsellerin esas değerinin 100 trilyon lira olduğunu belirterek, bunun yüzde 20’sini istedi. Hakem kurullarının hukuki geçerliliği kalmayınca dava 2004 yılında Pendik 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne geldi.

Mahkeme o dönem avukatlık kanununda yer alan bir maddeye dayanarak avukatlık sözleşmesinin geçersiz olduğuna karar verdi.

İşte burada devreye artık AKP Milletvekili olan Mehmet Yılmazcan girdi ve meclisteki üç arkadaşıyla birlikte 2004’ün başında bir yasa önerisi verdi. Bu öneri kabul edildi. Bu yasayla, İLKSAN’ın davadaki en önemli kozu olan “sözleşmenin geçersiz sayılması gerektiği” tezi çürüdü. Geçici bir maddeyle de, “Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihte, kesin hükme bağlanmamış bütün ihtilaflarda kanunun değişik hükümleri uygulanır” denildi. Bu değişen yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Pendik 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davada bilirkişi arsaların o zamanki değerini belirledi. Mahkemenin verdiği karar da bu bilirkişinin tespitlerine dayandı: 2 trilyon 513 milyar 375 milyon 600 bin lira, 1998 yılından beri işleyen yasal faizleriyle birlikte Yılmazcan ve Turcan’a ödendi.

EKİNCİ’Yİ OKUR’LA YILMAZCAN TANIŞTIRDI

Mehmet Yılmazcan’ın eşi Nesrin Yılmazcan’la da ilgili dikkat çeken bir ayrıntı var. FETÖ’nün yargıdaki örgütlenmesinde önemli isimlerden gösterilen eski HSYK Genel Sekreter Yardımcısı Neslihan Ekinci’ye sorgusu sırasında FETÖ’den tutuklu bulunan HSYK Daire Başkanı İbrahim Okur’la arkadaşlığı soruldu.

Ekinci bu soruyu şöyle yanıtladı:

“Ben İbrahim Okur’la 2003 yılında Nesrin Yılmazcan aracılığıyla tanıştım. Daha sonra mesai arkadaşlığım oldu. Ben ailemin yanında okudum. Hiçbir yurtta kalmadım. İbrahim Okur benim komşumdu. Beni çok seviyor olsaydı 1. Daire’de genel sekreter yardımcısı olarak çalıştırırdı.”

2014 yılında yapılan Yargıtay seçimlerinde Cemaatçi hakim ve savcılar bağımsız aday olarak katılmışlardı. Bağımsız adaylardan birisi de Nesrin Yılmazcan’dı. Ancak Yılmazcan son anda adaylıktan çekilmişti!

İşte yargıyı yeniden dizayn etmeye aday olan isimlerden biri de Mehmet Yılmazcan oldu.

Son Haberler