Salı / 19 Ocak 2021

Erdoğan’dan referandum açıklaması

"Halkımız partili cumhurbaşkanlığına sıcak baktı; zaten böyle olmasa bu işe girişmeyiz."

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrika ziyareti öncesi açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan, başkanlık referanduma ilişkin, şunları söyledi: “Milletimiz referandum kararını onaylıyorsa. Hemen bir seçim söz konusu değil. Seçim tarihi 2019. Özellikle partili bir cumhurbaşkanı süreci bu işin en farklı yönü olacak. Bütün bunların yanında da özellikle Türkiye’nin geleceğe yönelik çok daha performansı artırıcı kararlar almasının adımı atılacaktır. Bu rejim değil bir sistem değişikliğidir. İkide bir tek adam diyorlar. Cumhuriyetimizin kuruluşunu bilmezlerse bunu bilmezler. 2019’da seçim yapılır yeni partili cumhurbaşkanı seçilir. Partili cumhurbaşkanı kim seçilirse artık o kabinesini oluşturacaktır. Parlamente dışında kabine oluşturma şansı olacağı için bu birinci dörecede önem taşıyor. Parlamento içinde de kabine oluşturabilecektir.”

ALANLARA İNECEK Mİ?

Erdoğan, kendisinin propaganda mitingi yapıp yapmayacağı sorusuna şu yanıtı verdi: “Meydanlarda yer almamazı mani bir hal yok. bir çok etkinlikler olacaktır. Arkadaşlarımızla değerlendirme yaptıktan sonra meydana çıkar mıyız. O zaman karar veririz. Halkımızla nerede ne zaman buluşacağımaza karar veririz. Referandumla ilgili süreç bizi de ilgilendirecektir.”

ANKETLER NE DİYOR?

Cumhurbaşkanı, referanduma ilişkin yaptırdıkları anketlerin sonucuna ilişkin de şunları söyledi: “Anketler var da bunları biraz daha hızlanalım sizlerle paylaşırız. Halkımızın referandumla birlikte Türkiye’de partili cumhurbaşkanına sıcak baktığını çok daha ciddi manada bu işe sıcak baktığını görürüz. Zaten böyle bir şey olmazsa biz bu işin içinde olmayız.”

Son Haberler