Cumartesi / 4 Temmuz 2020

Erdoğan’a özel görevlendirme ve askerlikten muaf tutma yetkisi

Yeni askerlik sistemi için verilen yasa tasarısında yer alan bir madde, Cumhurbaşkanı’na ‘gerekli gördüğü sahalarda özel olarak görevlendirdiği gönüllüleri’ askerlikten muaf tutma yetkisi veriyor.

207,044BeğenenlerBeğen
7,854TakipçilerTakip Et

Yeni askerlik sistemi için verilen yasa teklifinde yer alan bir maddede Cumhurbaşkanı’na askerlikten muaf tutma yetkisi veriliyor.

Meclis komisyonundan geçen yasa tasarısındaki düzenlemeye göre Erdoğan “gerekli görülen sahalarda özel olarak görevlendirilen gönüllüleri” askerlik hizmetinden muaf tutabilecek.

Bu sahaların niteliğine veya görevlendirilecek “gönüllü”lerin kimlerden oluşacağına dair herhangi bir açıklamaya yer verilmeyen tasarının 45. maddesinin 2. fıkrasında şöyle deniyor:

Barışta, olağanüstü hal veya seferberlik hallerinde veya savaşta, askerliğini henüz yapmadan, Cumhurbaşkanınca gerekli görülen sahalarda özel olarak görevlendirilen gönüllüler, Cumhurbaşkanınca belirlenen şartlara uydukları takdirde askerlik hizmetinden muaf tutulur.

HANGİ SAHALAR? HANGİ GÖNÜLLÜLER?

Sözkonusu düzenlemeye tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Twitter hesabından “Yeni Askerlik Yasası Madde 45 2. Fıkraya dikkat! Cumhurbaşkanınca gerekli görülen sahalarda özel görevlendirilen gönüllüler askerlikten muaf olabilecek! Hangi sahalar? Hangi gönüllüler? Barışta ne yapacaklar? İhtiyaç değil keyfiyet maddesi!” mesajını paylaştı.

‘CUMHURBAŞKANI İSTEDİĞİNİ ‘MEHMET BEY’ SINIFINA ALACAK’

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener de Twitter’dan paylaştığı mesajda “65 maddelik yeni Askerlik Kanunu, esas itibariyle üç maddeden ibaret: 1-Artık parası olanlar Mehmet Bey, parası olmayanlar Mehmetçik olacak. 2-Cumhurbaşkanı istediği kişileri bedel bile ödemeden Mehmet Bey sınıfına alabilecek. 3-Mehmet Bey’ler şehitlik şerefine nail olamayacak!” açıklamasında bulundu.

İsmail Saymaz son anketi açıkladı: Metropoll’den Erdoğan’ı kızdıracak haber

Gazeteci İsmail Saymaz’ın açıkladığı Metropoll Araştırma Şirketi’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği kamuoyu araştırması sonuçlarına göre AKP’nin oyunun gerilediği görüldü.

İşte Sakarya’nın Hendek ilçesinde patlamanın olduğu fabrikanın sahibi!

Sakarya'nın Hendek ilçesinde patlamanın meydana geldiği havai fişek fabrikasının MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun ve 2 ortağına ait olduğu ortaya çıktı.

Süleyman Soylu’dan havai fişek fabrikasındaki patlama hakkında açıklama: ‘7 kaybımız var, 4’ü vefat’

Süleyman Soylu, Sakarya'daki havai fişek patlaması hakkında açıklama yaptı.

Öztrak: ‘Çoklu baro’ projesi; avukatlara partilerine, etnik kimliğine, dini inancına göre cübbe dikme projesidir!

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, çoklu baro' teklifinin "Avukatlara partilerine, etnik kimliğine, dini inancına göre cübbe dikme projesi' olduğunu söyledi. Öztrak baro başkanlarının Meclis kapısında bekletilmesine ise "Bu utanç, sadece ucube saray hükümetine ait değildir, sarayın vesayeti altına girmeyi tercih eden buna destek veren iktidar ve koalisyon ortakları da bu utanca ortaktır" sözleri ile tepki gösterdi.

Meral Akşener’den ‘erken seçim tarihi’ yorumu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Sözcü TV'de Nevşin Mengü'nün sorularını yanıtladı.
207,044BeğenenlerBeğen
7,854TakipçilerTakip Et