Sosyal Medya

Erdoğan’a ilk tepki geldi: Cumhurbaşkanım haddinizi aşarak!

Gündem

Erdoğan’a ilk tepki geldi: Cumhurbaşkanım haddinizi aşarak!

Erdoğan’ın güncelleme açıklamasına ilk tepki Nur cemaatinden geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İslam’ın güncellenmesi gerek” açıklamasına ilk yanıt Nur Cemaati’nden geldi. Nur cemaatinin önemli isimlerinden Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Erdoğan’ın ‘haddini aştığı’ yorumunu yaptı. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’dan Erdoğan’ın sözlerine açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Nurettin Yıldız’ı hedef aldığı konuşmasında “İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bileyecek kadar da aciz bunlar. İslam’ın hükümlerinin güncellenmesi vardır. Siz İslam’ı 14 -15 asır önceki hükümleriyle kalkıp da bugün uygulayamazsınız. Onun için de bugün İslam’ın uygulanması yer, zaman ölçüsüyle değişiyor. Şimdi bir çok hocaefendi beni tefe koyup çalacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın” ifadelerini kullanmıştı.

“NE DİNÎ MÜCEDDİDSİNİZ VE NE DE FIKIHÇISINIZ”

Erdoğan’ın “Şimdi bir çok hocaefeni beni tefe koyup çalacak o ayrı mesele” sözlerinin ardından ilk tepki geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda üç gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuğu olan Nur cemaatinin önde gelen isimlerinden olan Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Erdoğan’ın “İslam’ın güncellenmesi”sözlerine karşı çıktı.

Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, sosyal medya hesabından yayımladığı “Muhterem Cumhurbaşkanım! Haddinizi aşarak şer’î meselelerde fikir beyan etmeyiniz! Zira ne müctehid ve ne de fıkıhçısınız!” başlıklı yazılı açıklamada “Muhterem Cumhurbaşkanım! Sizi Allah için seviyor ve 21. Asrın siyasî müceddidi olarak ilan ediyorum; ancak siz ne dinî müceddidsiniz ve ne de fıkıhçısınız. Ehil olmadığınız konularda ve hele de şer’î konularda görüş beyân etmeniz tamamen şahsınızı felâkete sürükleyebilir. Ben sözlerinizin maksadını aştığını hüsnüzanla yorumluyorum. Sizi Allah için seven bu kardeşinizden birkaç noktayı dinleyiniz” ifadelerini kullandı.
KALIN’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan açıklama geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İbrahim Kalın, twitter hesabındaki mesajında, “Ezmânın tagayyürü ile ahkâmın tagayyürü inkâr olunamaz. Bu Mecelle kuralına göre zamanın değişmesiyle ictihadi hükümler ve yorumlar değişir ve yenilenmeye ihtiyaç duyar. Kur’an ve Sünnet’in ortaya koyduğu hükümler ise sabittir. Kastedilen budur. Cumamız mübarek olsun” dedi.

Gündem Kategorisinden...

Yukarı