Erdoğan’a ‘belaltı’ şiir okuyan Alman komedyen ‘Playboy’ dergisinin anketinde ‘Yılın Adamı’

Televizyon programında okuduğu ‘belaltı’ şiir nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘peşine düştüğü’ Alman komedyen Jan Böhmermann, ‘Playboy’ dergisinin Almanya baskısı için yapılan ankette ‘Yılın Adamı’ seçildi.

DW’nin haberine göre, ankete katılanların yüzde 20’si Böhmermann için oy kullandı.

‘Yılın Adamı’ kategorisinde ikinciliği ise yüzde 12’lik oyla Almanya Futbol Milli Takımı’nın kalecisi Manuel Neuer aldı. Neuer’i milli takımdan ve Bayern Münih’ten takım arkadaşı Jerome Boateng takip etti.

Böhmermann, ‘Yılın En Sinir Bozucu Almanları’ listesinde ise, yüzde 18 oyla zirveye yerleşen yönetmen ve oyuncu Til Schweiger’in ardından yüzde 14’lük oyla ikinci sırada yer aldı.

Ne olmuştu?

Böhmermann’ın televizyon programında okuduğu şiir, Türkiye’yle Almanya arasında diplomatik krize neden olmuş, hem hükümet hem de Erdoğan, komedyenin ‘hakaret ettiği’ gerekçesiyle cezalandırılmasını istemişti.

Son olarak Angela Merkel, Böhmermann’a soruşturma açılmasını onaylamıştı. Şiir, Alman parlamentosunda bir milletvekili tarafından okunmuştu.

‘Belaltı’ şiir hakkında kısmi ihtiyati tedbir kararı alınmış, Erdoğan’ın avukatları şiirin tamamen yasaklanması talebiyle mahkemeye başvurmuştu.

Erdoğan, darbe girişiminin ardından ‘hakaret davaları’nı çekeceğini açıklamış, cumhurbaşkanının Almanya’daki avukatı Ralf Höcker “Almanya ile ilgili herhangi bir değişiklik söz konusu değil” demişti.

Son olarak, davada takipsizlik kararı verilmiş, Erdoğan takipsizlik kararına itiraz etmişti.

Son Haberler