Perşembe / 26 Kasım 2020

Erdoğan ve Selman, Biden’e karşı birleşebilir mi?

Hüsnü Mahalli, ABD'de seçimleri Joe Biden'ın kazanmasının ardından Erdoağan ve Kral Selman'ın olası işbirliğini değerlendirdi.

204,568BeğenenlerBeğen
8,581TakipçilerTakip Et

Korkusuz Gazetesi yazarı Hüsnü Mahalli, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmeyi yazdı.

Mahalli, “Suudi Kral ve uluslararası meşruiyet peşinde olan oğlu Selman Başkan Biden’ın istediklerini yapabilir ama Erdoğan’ın işi kolay değil. Örneğin çok kapsamlı işbirliğiyle birlikte Suriye ve Karabağ’da çok yönlü ortak çalışma içinde olan Erdoğan ve Putin’in ayrılması kolay olmasa gerek!” ifadelerini kullandı.

Hüsnü Mahalli’nin yazısı şöyle oldu:

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün Suudi Kral Selman’ı telefonla arayarak Kral’ın başkanlığında toplanan G-20 Zirvesi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş.

Aynı açıklamaya göre “Erdoğan ve Selman ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve sorunların giderilmesi için diyalog kanallarının açık tutulması konusunda mutabık kalmışlar”.

Kanlı Arap Baharı sürecinde özellikle Suriye’de birlikte hareket eden Türkiye ve Suudi Arabistan Müslüman Kardeş Mursi’nin 3 Temmuz 2013’de devrilmesinden sonra ayrı düştüler.

BAE, Bahreyn ve Suudi Arabistan’la darbeci Sisi’yi destekleyip Haziran 2017’de Katar’la düşman olunca Erdoğan Türk askerini Katar’a yollayarak diğerleriyle kavgalı oldu.

Ama öncesinde Kasım 2015’de Suudi Kral Selman Antakya’da yapılan G-20 Zirvesi’ne katılarak herkese “hava bastı”.

Ben de bu “hava basma işine” iki çift laf edince RTÜK Halk Tv’ye para cezası vermiş ve “birinin şikayeti” üzerine Savcı Bey hakkımda krala hakaretten dava açmıştı.

Suudi Arabistan’la işler bozulunca bu kez dava “Erdoğan’a hakaret” davasına dönüştürüldü ve 6 ay hapis cezasıyla sonuçlandı.

Cezayı ben aldım ama Selman’ın oğlu Veliaht Muhammed İstanbul’da Suudi gazeteci Kaşıkçı’nın kafasını kestirip cesedini asitle eritti.

Tam o günlerde ve sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer yetkililer ve yandaş medya Kral Selman ve oğluna çok ağır şekilde yüklendi.

Sonuçta ilişkiler gerginleşti, Suudi’ler Türk mallarına ambargo koydu ve Suudi’ler daha önce Türkiye’de almış oldukları evlerini satmaya başladı.

1780’den itibaren Osmanlı’ya ayaklanan Suudi’ler Türklerden ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nden nefret ederler.

Suudi’ler “İslamcı AKP’yi sevmezler çünkü onlara göre Erdoğan Müslüman Kardeşlere sahip çıkıyor ve Müslüman Kardeşler terör örgütüdür”.

Karşılıklı olarak ilişkilerin kötü oluşunun başka da bir çok nedeni var.

Bu durumda Erdoğan neden Selman’ı aramış olabilir!

Bir yorum:

“20 Ocak 2021’de Beyaz Saray’a yerleşecek olan Biden’ın hedefinde Erdoğan ve Selman olabilir”.

Ekim 2014’de “Türkiye, Suudi Arabistan ve BAE’i Suriye ve bölgedeki İslamcı radikallerden sorumlu tutan” Biden geçen Şubat ayında da Erdoğan için “diktatör” demiş ve “ondan kurulmak için muhalefete yardım etmekten” söz etmişti.

Biden’ın Suudi Arabistan için benzer duygular içinde olduğunu herkes bilir.

Peki iki düşman yani Erdoğan ve Selman, Biden’e karşı birleşebilir mi?

Türkiye’nin stratejik konumu, Suudi Arabistan’ın petrolü ve çok parası var.

ABD’nin hepsine ihtiyacı var.

Ama önce Türkiye, Moskova’dan uzaklaşmalı Suudi’ler de ülke içinde insan haklarına daha saygılı olmalı ve dünyadaki radikal İslamcı grup ve örgütlerden uzak durmalı.

Suudi Kral ve uluslararası meşruiyet peşinde olan oğlu Selman Başkan Biden’ın istediklerini yapabilir ama Erdoğan’ın işi kolay değil.

Örneğin çok kapsamlı işbirliğiyle birlikte Suriye ve Karabağ’da çok yönlü ortak çalışma içinde olan Erdoğan ve Putin’in ayrılması kolay olmasa gerek!

Tam da AB ile ilişkilerin en berbat döneminde olduğu sırada.

Tam da AB liderlerinin 10-11 Aralık’taki zirvede Türkiye aleyhinde çok sert ve ağır yaptırım kararları almaya hazırlandığı sırada.

Kral Selman’la telefonla konuşma zahmetine katılan Erdoğan’ın işi çok zor.

ABD, AB ve Rusya’nın önümüzdeki günlerde Erdoğan’ı “sıkıştıracakları” kesin gibi.

İçerde herkesle kavgalı olan Erdoğan’ın işi zor.

Klasik muhalefetin dışında Davutoğlu ve Babacan da çok ağır yükleniyorlar Erdoğan’a.

Herkes koronadan geriye kalan zamanlarında heyecanlı günlere hazırlıklı olsun.

Belki de bunun için dün Cumhurbaşkanı Erdoğan durduk yerde “Kendimizi Avrupa’da görüyor geleceğimizi Avrupa ile birlikte tasavvur ediyoruz” dedi.

Hayırlı olsun!

Son Haberler

AP’de Türkiye için kritik oturum: Üyelik müzakerelerinin durdurulması isteniyor

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz başkanlığında düzenlenen ve Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin geleceğinin tartışıldığı oturumda iki büyük grup müzakerelerin durdurulmasını talep etti. Devam eden...

İran’dan ABD’ye tehdit

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları uzatma kararını değerlendirdi. Hamaney, "ABD'nin İran'a yaptırımları 10 yıl için uzatması nükleer anlaşmanın ihlali olabilir. Tahran kesinlikle misillemede bulunacaktır" dedi.

Merkel’den Türkiye için ‘kaygılıyız’ açıklaması: Alarm veriyor

Alman Federal Meclisi'ndeki bütçe görüşmelerine 'Türkiye' damgasını vurdu. Başbakan Merkel, Türkiye'deki gelişmelerin kaygı verici olduğunu, bazı değerlerin alarm verdiğini söyledi. Merkel, Türkiye ile görüşmelerin kesilmesinden yana olmadığını da belirterek, olumsuzlukları dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Eski İtalya Başbakanı Berlusconi’den Türkiye uyarısı

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye ile ilişkilerini kesmesi halinde, bu ülkede bulunan 2 milyon 400 bin sığınmacının Avrupa’ya gönderilebileceğini söyledi. İtalyan devlet kanalı RAİ 1’de dün gece yayınlanan “Porta a Porta” adlı programa konuk olan Forza Italia (Haydi İtalya) partisi lideri Silvio Berlusconi, sığınmacı krizine de değindi.

Trump: CNN’den nefret ediyorum

ABD medyası, müstakbel başkan Donald Trump'ın medya temsilcileriyle pazartesi günü yaptığı toplantıda yayın kuruluşlarına ağır suçlamalar yönelttiğini yazdı. Buna göre Trump toplantıda "CNN'den nefret ediyorum" dedi.

Gündem

Kızının yanında eşini yakarak öldüren erkek: Serviste ön koltuğa oturduğu için kıskandım

Diyarbakır’da, tartıştığı kocası tarafından diri diri yakılan Güllü Yılmaz’ın, şiddet gördüğü için Kadın Sığınma Evine yerleştiği, zanlı tarafından ikna edilip çıkarıldıktan sonra öldürüldüğü belirlendi.

CHP’li vekil: Covid-19 kaynaklı günlük ölüm sayısı 1000

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Covid-19 kaynaklı ölümlere ilişkin yeni iddialarda bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan korona hastalarının yaptığı en büyük yanlışı açıkladı

Korona virüsü evde hafif atlatan bazı vatandaşlar, tedavi için verilen ilaçları çeşitli gerekçelerle kullanmakta tereddüt ederken, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Bunlar daha önce başka hastalıklarda denediğimiz bunda da etkili olabileceğini düşündüğümüz ilaçlar. Eğer bu ilaçlar önerilmişse kullanılmalı" dedi.

Muhittin Böcek’in sağlık durumunda yeni gelişme!

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, halen tedavisi süren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in sağlık durumunun iyi olduğunu ve kısa süre içerisinde taburcu edileceğini duyurdu.

Haşmet Babaoğlu ile Hıncal Uluç arasında korona virüs tartışması

Hıncal Uluç, "En yakın arkadaşımdı" dediği Haşmet Babaoğlu'nun korona virüsüyle ilgili 'Mutasyon' başlıklı yazısına "Yahu bilimle de dalga geçen Haşo!" ifadesiyle tepki gösterdi. Babaoğlu da "Önce doğru düzgün okuyun. Yazdıklarımı çarpıtarak alıntılamak ayıptır" diye yanıtladı.