Erdoğan ve Davutoğlu’nun sözlerini okudu AKP’liler isyan etti

AKP’liler İBB Meclisi’nde Hüseyin Sağ’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Oysa konuşma Erdoğan, Davutoğlu ve Özhaseki’nin eski açıklamalarından derlenmişti. CHP İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, İBB’nin kasım ayı olağan toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin isimlerinden bahsetmeden, kentle ilgili açıklamalarını okudu. AKP’li üyeler, “Elinizde belge varsa mahkemeye verin” […]

AKP’liler İBB Meclisi’nde Hüseyin Sağ’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Oysa konuşma Erdoğan, Davutoğlu ve Özhaseki’nin eski açıklamalarından derlenmişti.

CHP İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, İBB’nin kasım ayı olağan toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin isimlerinden bahsetmeden, kentle ilgili açıklamalarını okudu. AKP’li üyeler, “Elinizde belge varsa mahkemeye verin” diyerek Sağ’ın konuşmasına sert tepki gösterdiler. AKP’liler, itirazlarını sürdürünce gerçek ortaya çıktı. Sağ, okuduğu ifadelerin asıl sahiplerinin kim olduklarını açıkladı. Salon buz kesti. Erdoğan, Davutoğlu ve Özhaseki’nin ismini duyan AKP’liler sessizliğe büründü.

Sağ, imar plan görüşmelerinin yapıldığı, önceki günkü, İBB Meclis toplantısında, gündem dışı konuşmak üzere söz aldı. Kentteki yapılaşmaya ilişkin sorunlardan bahsederek konuşmasına başlayan Sağ, Erdoğan’ın “Geçmişte hem yeterli imar alanının olmayışı hem de merkezi yerlere yönelik aşırı talepten dolayı yüksek bina ihtiyacı makul görülebilirdi. Artık dikey yapılaşmadan yatay yapılaşmaya geçmemizin zamanı gelmiştir. Kesinlikle dikey mimariye müsade edilmemelidir. Belediyeler otopark için ücret alırlar ama otopark yapımına gelince hiçbir projede otopark var mı yok mu kontrol etmezler” sözlerini isim vermeden okudu. Davutoğlu’nun “İstanbul kadar modernite tarafından hırpalanmış şehir sayısı az bulunur” sözlerini de aktaran Sağ, son olarak, Özhaseki’nin “Belediyeler mali yönden Sayıştay, idari işlemleri açısından İçişleri Bakanlığı tarafından denetleniyor. Ama imar açısından denetleyen yok. Ancak bir şikâyet olursa denetlenebiliyor. Hızla gelişen şehirciliği disiplin altına almaz, doğru kurallarla doğru yönlendirmezsek şehir cinayetleri sürecek. Son dönemde imar planı tadil miktarında büyük artış var. İnsanlar rant peşinde. Verilen yoğunluk artışlarıyla şehirlerde adeta cinayet işleniyor” yönündeki açıklamalarını okudu.

Asıl sorun başka…

Tartışmayı Cumhuriyet’e değerlendiren Sağ, “AKP’lilerin sözlerini okudum. Eleştirdikleri kişiler aslında ben değilim, kendi yöneticileri. Yaptıkları hataları yüzlerine vurduğumuz zaman hemen tahammülsüzlük gösteriyorlar. Bir şehirde bu kadar plan değişikliği olur mu? İstanbul’un sorunu parsel bazında imar değişikliği değil. Kentin trafik, deprem ve işsizlik sorunu var. Bizim önceliğimiz ise imar ve bayındırlık komisyonunun raporları oluyor. Böyle çalışma olamaz” dedi.

Son Haberler