Erdoğan burada yaptığı konuşmasında , “Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar vermesi konusunda kafaların hala net olmadığını görüyorum” dedi.

Muhtarlara seslenen Erdoğan, ”Özlük hakları yanında silah dediniz silah da verdik hem de geri iade edilmeyecek şekilde” ifadeleri dikkat çekti.

CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun HDP ve İYİ Parti’nin desteğiyle İBB seçimini kazanması sonrası AKP ve MHP’nin itirazı sonrası YSK, seçimleri iptal etmişti. İstanbullular 23 Haziran’da İBB seçimleri için yeniden sandık başına gidecek. YSK’nin kararı ise tartışılmaya devam ediyor. YSK’nin İstanbul seçiminin yenilenmesi konusunda kafaların hala net olmadığını gördüğünü söyleyen Erdoğan, “Seçimlerin yenilenmesi kararının neden verildiğini sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi, ardından devam etti:

”Seçim kanununda yapılan değişiklikle sandık kurulu başkanı ve bir üyesinin kamu görevlisi veya memur olması şartı getirilmiştir. Yani herhangi bir işçi veya sözleşmeli farketmez sandık kuruluna başkan olamaz. Bu hüküm ilk olarak 24 Haziran 2018 seçimlerinde uygulandı. İl seçim kurulları sandık kurulu memur üyelerinin listelerini partilere vermediği için 24 Haziran 2018 seçimlerinde bu kuralın ne derece uygulandığını bilemiyoruz.

Seçimin tüm aşamalarını mercek altına alınca tespit ettik. Kasıtlı veya sehven yapılmış daha pek çok yanlışı da ortaya çıkardık. 31 Mart seçimlerinde hem sandık kurulu üyelerinin atanması hemde oy sayım cetvelleri konusunda hatalı işlemler olduğunu belgelerle Yüksek Seçim Kurulu’na bildirdik. İstanbul’daki 62 bin sandık kurulu üyesinden 20 bine yakını kanuna aykırı atanmıştır. Oy sayım ve döküm cetvellerinden ise 5 bin 388’i mühürsüzdür. 684’ü imzasıdır. 498’i eksik doldurulmuştur. 919’unda rakam belirtilmemiştir. Üstelik bunlar sadece bizim tespit edebildiğimiz usulsüzlüklerdir. YSK partimizin yaptığı itiraz üzerine 22 sandıktaki oy sayım döküm cetvellerinin kayıp olduğunu ve sisteme boş olarak kaydedildiğini tespit etmiştir.”

”Kanuna aykırı her iki işlemin gerçekleştiği toplamda 42 bin oya tekabül eden 123 sandık ortaya çıkartılmıştır” iddiasında bulan Erdoğan, “Bu 123 sandıktan 42 bin oyun akıbeti belli değildir çünkü oylar çalındı. Aradaki farkın 13 bine düşmüş olmasını da kendileri itiraf ediyor. Peki burada bir şaibe yok mu? Bir şeyler çalınmadı mı? 16 bin oy çalındı. Yüksek Seçim Kurulu haklı olarak seçimin yenilenmesi kararını vermiştir” dedi.