Erdoğan neden sahaya indi, ufukta erken seçim mi var?

Pazar günü yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için canlı yayın düellosuna kadar Binali Yıldırım’ın seçim kampanyasında öne çıkan olarak gözükmesi sona erdi.

Pazar günü yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için canlı yayın düellosuna kadar Binali Yıldırım’ın seçim kampanyasında öne çıkan olarak gözükmesi sona erdi.

AKP’de meydanlarda gözükmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir anda sahaya inerken miting meydanlarında bilindik suçlamalarına başladı.

Kamuoyu anketlerinde farkın dokuz puana kadar çıktığına dair sonuçlar, CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na yönelik AKP lincini de artırmış gözüküyor.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre, siyasi kulislerde, seçim sonrasına dönük senaryolar da konuşulurken, kaybeden tarafın, “yeniden seçim isteyip istemeyeceği” ya da bir erken genel seçimin gündeme gelip gelmeyeceği de tartışılıyor.

Haberde, gözlerin çevrildiği AKP’de, “artık seçim küçük farkla değil, en az 100 bin farkla kazanılır ya da kaybedilir, herkes kaderine razı olur, seçim gündemden kalkar” görüşünün hâkim olduğu aktarılıyor.

Erdoğan’ın sahaya inişinde ise Yıldırım’ın hem genel çalışma hem de televizyon programındaki performansının istenilen etkiyi yaratmamasına bağlandığı kaydediliyor:

“Düzenlediği mitinglerde, Ekrem İmamoğlu’nu sert sözlerle hedef alan ve yerel seçimler öncesindeki söylemine geri dönen Erdoğan’ın böylece, 31 Mart’ta sandığa gitmeyen seçmenini konsolide etmek istediği ifade ediliyor.”

Erdoğan, çarşamba günü katıldığı bir programda Ordu’da yaşanan VIP tartışması konusunda “Yargının vereceği karar İmamoğlu’nun önünü kesebilir” açıklaması ile de kafalarda soru işaretlerine yol açtı.

31 Mart yerel seçimleri öncesinde CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a yönelik de benzer bir taktik ortaya konmuştu.

Erdoğan’ın bu tavrıyla seçmene, “seçilse de görevden alınabilir, boşuna oy vermeyin” mesajı verdiği yorumu yapılıyor.

CHP’de karamsar havanın dağıldığı belirtilen haberde, seçimin en az yüzde 2 , en fazla yüzde 6 farkla alınacağı tahminin dile getirildiği ifade ediliyor.

AKP’de ise seçmenin İmamoğlu’na 31 Mart öncesinde “tanımadığı için oy verdiği, seçim sonrasında ise artık gerçek yüzünün görüldüğü ve yeterince tanındığı için kaybedeceği” yorumunun yapıldığı aktarılıyor.

Buna göre, HDP’nin eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın İmamoğlu’na destek açıklamasının, muhafazakâr ve milliyetçi seçmeni kenetleyeceği ve sandığa gitme oranını artıracağının hesaplandığı AKP’de, Kürt seçmenin bir kısmının da yine partilerine döneceği, bir kısım HDP seçmeninin ise sandığa gitmeyeceği değerlendirmesinin yapıldığı belirtiliyor.

Bir parti yöneticisi, “HDP de seçmeninden emin değil, Selahattin Demirtaş’ın, son haftaya girilirken açıkça İmamoğlu için destek istemesi bunun en önemli göstergesi” görüşünü dile getiriyor.

AKP’deki bir başka görüş de, 31 Mart’a tepki olarak Saadet Partisi’ne oy verenlerin, İmamoğlu’nun kazanmaması için yeniden Yıldırım’ı destekleyeceği yolunda…

Partide, yaklaşık 100 bin oya denk gelen yüzde 1 oy farkıyla Yıldırım’ın ipi göğüsleyeceği yorumu yapılıyormuş.

Siyasi kulislerden izlenimlere göre, İktidar partisi AKP ve muhalefet partilerinin, seçim sonucu ne olursa olsun, erken bir genel seçimin gündeme gelmemesi konusunda hemfikir göründüğü kaydediliyor

En çok okunan haberler

AKP’de Süleyman Soylu istifası: Devleti küçük düşürdü

"Partimden; Kuruluş ilkelerinden uzaklaşması, Doğu Perinçek ve Osman Öcalan’la aynı çizgide buluşmasından duyduğum rahatsızlık ve icra makamındaki bakanımızın Diyarbakır HDP il binası önünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve partimizi düşürdüğü aciz durumu aklım ve vicdanımın kabul etmemesi neticesiyle çok sevdiğim Ak Partimden üzülerek istifa kararı almış bulunmaktayım. "

Hayatını kaybeden Neslican Tay’ın ardından alçak mesaj: Cennete gidecekmiş, bu çıplaklıkla zor

Neslican Tay'ın ölümü tüm Türkiye'yi yasa boğarken Akferaset adlı hesaptan alçakça bir mesaj paylaşıldı. 

“Erdoğan’ın diploması yok” diyen yazara şok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasına ilişkin 'Diplomasız' adlı kitabı yazan Ergün Poyraz'a dava açıldı.

Erdoğan’dan vakıflarla ilgili açıklama: ‘Ben bu boyutta olduğunu bilmiyordum’

Erdoğan, MYK toplantısında vakıflar konusuna değinerek, İmamoğlu ile konuşacağını belirtti.

Ekrem İmamoğlu 90’da 90’a taktı!

Tartışmalı çıkışlarıyla bilinen İlahiyatçı Nurettin Yıldız, bu kez de kadınların kaç kilometre araç süreceğine karıştı. Yıldız'ın açıklamaları Türkiye'nin gündemine otururken en sağlam yanıt İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi. 

Başkan Turan Hançerli Avcılar sahilinde çöp topladı

Avcılar Belediyesi Avcılar Kent Konseyi ve Avcılar Çevre Derneği, 21 Eylül Dünya Çevre Günü’nde temizlik seferberliği başlattı.

MHP’lilere kaçakçılık operasyonu: 4 kişi tutuklandı, il başkanı istifa etti

Antalya'da MHP'lilere yönelik silah kaçakçılığı operasyonunda 4 kişi tutuklandı

İBB Sözcüsü Murat Ongun’dan ‘Reis Bey’ açıklaması: Bir kez sergilenmesinin maliyeti 368 bin!

İBB Sözcüsü Murat Ongun, Necip Fazıl Kısakürek’in 1960 yılında yazdığı ‘Reis Bey’ adlı oyunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin repertuardan çıkarılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

AKP’li vekilden büyükelçi yapılan Bağış’a ‘Bakara’ göndermesi

17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının kilit isimlerinden olan ve o dönem 2013'te bakanlık görevinden istifa eden Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış'ın Prag Büyükleçiliği’ne atanması tartışma yaratmaya devam ediyor.

Millet İttifakı’nda sular durulmuyor… İYİ Parti Sözcüsü: Biz bu bileşenin içinde olmayız

Millet İttifakı bileşenlerinden İyi Parti, diğer bileşen CHP’yi HDP üzerinden eleştirdi.

AKP’de Süleyman Soylu istifası: Devleti küçük düşürdü

"Partimden; Kuruluş ilkelerinden uzaklaşması, Doğu Perinçek ve Osman Öcalan’la aynı çizgide buluşmasından duyduğum rahatsızlık ve icra makamındaki bakanımızın Diyarbakır HDP il binası önünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve partimizi düşürdüğü aciz durumu aklım ve vicdanımın kabul etmemesi neticesiyle çok sevdiğim Ak Partimden üzülerek istifa kararı almış bulunmaktayım. "

Neslican Tay hakkında alçak tweetleri atan şahısların kimliği tespit edildi!

Kansere karşı verdiği mücadele ile gündeme gelen ve bununla simgeleşen Neslican’ın hayatını kaybetmesinin ardından sosyal medyada paylaşılan fotoğrafları aktrollerin çirkin saldırılarına maruz kaldı. Avukat Umur Yıldırım, sosyal medyada tepki toplayan çirkin paylaşımları yapan şahısların kimliğini ifşa etti.