“Erdoğan NATO’dan çıkmaya hazır olduklarını söyledi”

Türkiye’nin ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemi NATO’dan kopma noktasına kadar götüren bir sürecin adımı olarak görülüyor.

Türkiye’nin ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemi NATO’dan kopma noktasına kadar götüren bir sürecin adımı olarak görülüyor.

Ankara, her ne kadar bunun bir meydan okuma olmadığını savunsa da S-400 alan ilk NATO ülkesi olarak tarihe geçmesi dengeler açısından kritik öneme sahip.

NATO’dan kopuş yorumlarının ağırlık kazandığı böyle bir süreçte Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri Vladimir Jirinovski’den ilginç bir iddia geldi.

Rus siyasetçi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisine Türkiye’nin NATO’dan çıkmaya hazır olduğunu söylediğini iddia etti.

Sputnik’te yer alan habere göre Jirinovski, açıklamayı Telegram uygulaması üzerinden yaparken şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep (Tayyip) Erdoğan’la iki kez görüştüm. Bana bizzat Türkiye’nin NATO’dan çıkmaya hazır olduğunu söyledi. AB üyesi olmak istiyorlar, ancak kabul edilmiyorlar. Talepleri birbiri ardına yerine getiriyorlar ancak alınmıyorlar. NATO’ya ise ilk kabul edilenlerden oldular, zira bulundukları bölge Rusya’ya karşı eylemler için uygun.”

Benzer iddia Rus stratejist Alexandr Dugin’den de geldi. Dugin, Türkiye’de çok sayıda medyaya verdiği 15 Temmuz röportajlarıyla biliniyor. Öyle ki Rus stratejist, “Darbeyi bir gün önceden biliyorduk” demişti.

Independent Türkçe’ye konuşan Dugin, “Türkiye’nin NATO üyeliğinin sorgulanması gereken bir zaman olduğunu iddia ederek, “Artık NATO’nun bir parçası olmak Türkiye’nin egemenliği için bir nevi intihardır” görüşünü savunuyor.

Ruya’nın Türkiye için tek alternatif olduğunu savunan Dugin, “Rusya’nın S-400 gibi stratejik silahları tek alternatiftir. Türkiye açısından S-400’lerin seçimi de rasyonel bir seçimdir. Türkiye’nin savunmasını bağımsızlaştırması ve NATO’dan çıkması sadece bir zaman meselesidir. Ne zaman olacağını elbette söyleyememem. Ama bunun mantıklı olan şey olduğunu söyleyebiliriz” yorumunu yapıyor.

En çok okunan haberler

AKP’lilerin ‘Erdoğan’ sloganı attığı Anıtkabir’de Gençliğe Hitabe’ye izin verilmedi

AKP’lilerin ‘Erdoğan’ sloganı attığı Anıtkabir’de Gençliğe Hitabe’ye izin verilmedi

‘Tahribatı değil 11 milyon, 111 milyon fidan dikseler yine kapatamazlar’

Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yapılan “Geleceğe Nefes” ağaç dikme kampanyasına ilişkin, “Fidan, nemli toprağa dikilirse tutar. Oysa biz son 10 yılın en kurak kasım ayını yaşıyoruz. 11 milyon ağaç kampanyası, bugüne dek yapılan talanı kapatmak için aldatmacadır” dedi.

Gece yarısı ortalık karıştı… Haluk Levent-Cem Yılmaz kavgası mı başlıyor?

Ünlü komedyen Cem Yılmaz'ın gösterisini izleyen Ekşi Sözlük yazarları, Cem Yılmaz'ın Haluk Levent'le ilgili "büyük vurgun yakında sinemalarda" dediğini yazdı

Bilirkişi: ‘Berkin Elvan’ı vuran polis bilinçliydi’

Berkin Elvan davasına sunulan Jandarma bilirkişi raporunda, Zet silahını ateşleyen sanık polisin, biber gazı kullanmada “bilinçli olduğu” sonucuna varıldı. Rapora göre olay yerinde ve saatinde çatışma yada eylem yoktu.

“Hoca ‘cin çıkaracağım’ deyip benimle defalarca ilişkiye girdi”

İddiaya Göre Manevi sıkıntı yaşayan genç bir kız, Annesi ile birlikte Ankara’da meşhur olan cinci bir hocaya gitti.

Saray’da görev yapanlara yüzde 500 zam!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş sonrasında Saray’daki “kurullarla” ilgili yeni düzenleme yapıldı.