“Erdoğan NATO’dan çıkmaya hazır olduklarını söyledi”

Türkiye’nin ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemi NATO’dan kopma noktasına kadar götüren bir sürecin adımı olarak görülüyor.

207,721BeğenenlerBeğen
7,868TakipçilerTakip Et

Türkiye’nin ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemi NATO’dan kopma noktasına kadar götüren bir sürecin adımı olarak görülüyor.

Ankara, her ne kadar bunun bir meydan okuma olmadığını savunsa da S-400 alan ilk NATO ülkesi olarak tarihe geçmesi dengeler açısından kritik öneme sahip.

NATO’dan kopuş yorumlarının ağırlık kazandığı böyle bir süreçte Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri Vladimir Jirinovski’den ilginç bir iddia geldi.

Rus siyasetçi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisine Türkiye’nin NATO’dan çıkmaya hazır olduğunu söylediğini iddia etti.

Sputnik’te yer alan habere göre Jirinovski, açıklamayı Telegram uygulaması üzerinden yaparken şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep (Tayyip) Erdoğan’la iki kez görüştüm. Bana bizzat Türkiye’nin NATO’dan çıkmaya hazır olduğunu söyledi. AB üyesi olmak istiyorlar, ancak kabul edilmiyorlar. Talepleri birbiri ardına yerine getiriyorlar ancak alınmıyorlar. NATO’ya ise ilk kabul edilenlerden oldular, zira bulundukları bölge Rusya’ya karşı eylemler için uygun.”

Benzer iddia Rus stratejist Alexandr Dugin’den de geldi. Dugin, Türkiye’de çok sayıda medyaya verdiği 15 Temmuz röportajlarıyla biliniyor. Öyle ki Rus stratejist, “Darbeyi bir gün önceden biliyorduk” demişti.

Independent Türkçe’ye konuşan Dugin, “Türkiye’nin NATO üyeliğinin sorgulanması gereken bir zaman olduğunu iddia ederek, “Artık NATO’nun bir parçası olmak Türkiye’nin egemenliği için bir nevi intihardır” görüşünü savunuyor.

Ruya’nın Türkiye için tek alternatif olduğunu savunan Dugin, “Rusya’nın S-400 gibi stratejik silahları tek alternatiftir. Türkiye açısından S-400’lerin seçimi de rasyonel bir seçimdir. Türkiye’nin savunmasını bağımsızlaştırması ve NATO’dan çıkması sadece bir zaman meselesidir. Ne zaman olacağını elbette söyleyememem. Ama bunun mantıklı olan şey olduğunu söyleyebiliriz” yorumunu yapıyor.

loading...

Selam vermeyi bilmeyen Hulusi Akar açıklasın… Peki 29 sakıncalı albay darbe girişimi öncesinde neden terfi ettirildi?

Gazeteci Saygı Öztürk katıldığı programda 15 Temmuz darbe girişimi öncesi sakıncalı personellerin nasıl terfi ettirildiğini belgelerle anlattı.

İşte Youtube’ta fırtına estiren Ali Babacan’ın partisinin oy oranı

Avrasya Araştırma'nın yaptığı ankette Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun kurdukları partilerin oy oranları dikkat çekti.

Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? İbrahim Kalın’dan açıklama

Gazeteci Candaş Tolga Işık, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'a hafta sonu sokağa çıkma yasağı ile ilgili belirsizliği sordu.

Mustafa Hoş: Gezi bu toprakların gördüğü en delikanlı direnişlerden biridir

Gazeteci Mustafa Hoş, gazeteci Atakan Sönmez'in gündeme dair sorularını yanıtladı. Gezi davasında yargılanan sanıkların hiç birinin yargılanmaması gerektiğinin altını çizen Mustafa Hoş, "Asıl hesap vermesi gerekenler o gencecik çocukları katledenlerdir" dedi.

Avusturya fena karıştı: Ataması olay olan “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
207,721BeğenenlerBeğen
7,868TakipçilerTakip Et