Sosyal Medya

Erdoğan ‘mezunuyum’ dediği Marmara Üniversitesi’nde konuştu: Yardımcı doçentlik kalkacak

Gündem

Erdoğan ‘mezunuyum’ dediği Marmara Üniversitesi’nde konuştu: Yardımcı doçentlik kalkacak

Erdoğan, bilimle en yakından ilgilenen başbakan ve cumhurbaşkanı olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mezunu olduğunu söylediği Marmara Üniversitesi’nde konuştu. Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildikten sonra diploması sıklıkla gündeme gelmiş fakat diplomanın aslı bir türlü paylaşılmamıştı. Bu durum tartışmalara neden olmuştu.

“Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönümü Programı”nda konuşan Erdoğan sık sık ‘mezunu olduğum’ üniversite vurgusu yaptı. Yardımcı doçentlik titrini kaldıracaklarını açıklayan Erdoğan’ın “umhuriyet tarihinde bilimle, bilimsel çalışmalarla, araştırmayla, gelişmeyle en yakından ilgilenen Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın ben şahsım olduğunu iddia ediyorum. Olmaya da devam edeceğim.” sözleri de dikkat çekti.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle

Bir mezunu ve Cumhurbaşkanı olarak üniversitemize her konuda destek verdim, veriyorum. Maltepe ve Göztepe’deki külliyelerimizle ilgili çalışmaları yakından takip ediyorum. Maltepe, 2300 dönüm civarında bir arazi üzerinde, inşallah şu anda projenin son halini de kendilerinden göreceğim, son haline de bakacağız ve Maltepe’deki yer bittiği zaman Marmara Denizi’ne nazır ve külliye olarak bütün birimlerini bir araya toplayan bir üniversite olması bakımından efradını cami ağyarını mani olacak.

“DOKTORADAN SONRA YARDIMCI DOÇENTLİK OLMAYACAK”

Yardımcı doçentliğin sadece bir siyasi karar olduğunu dile getirdik. Dedik bir öyle bir adım atalım ki, ara unvanı ortadan kaldırıp doktoradan doğrudan doçentliğe geçilmesini temin edecek çalışma yapalım. Büyük ihtimalle önümüzdeki hafta parlamentoya gönderilecek. Doktoradan sonra bir de yardımcı doçentlik olmayacak. Doktoradan sonra kazanan doçentliğe gidecek.

Her iş gibi akademi de adanmışlık gerektirir. Bir hocalarımızda artık bu azmi, bu kararlılığı görüyorum.

“Cumhuriyet tarihinde bilimle en yakından ilgilenen kişi”

YÖK, kalite kurulu, misyon farklılaşması programları ile bu konularda ilk adımları atmıştır. Üniversitelerimizden de benzer anlayışla kendi projelerini hayata geçirmelerini planlıyoruz. Türkiye her alanda milletimizin değerlerinden, halka rağmen halk için anlayışı ile hareket eden, söylemi sosyalist, zihniyeti faşist kadroların tasallutu altında kalmıştır. Üniversitemiz de bu alanda kalmıştır. Beni oyumla çobanın oyu bir olabilir mi diyen bir zihniyetin olduğu yerde demokrasiden söz edilemez. Hezeyanlar saçan bir zihniyetin olduğu yerde millilikten söz edilemez.

Pensilvanya’nın emrine her yanı ile cehalet kokan bir adamın emrine her şeyinizi teslim etmişseniz profesör de olsan hiçsin, çok farklı reklamın da olsa bir hiçsin. Kapınızdaki tabelada öyle yazıyor olmasının bir önemi yoktur. Ben demiyorum ki bütün bilim insanları bizim için düşünecek. Ben aklımı bu tür adamların emrine kiraya verenler için söylüyorum. Bizim isteğimiz objektiflikten uzaklaşılmadan hareket edilmesidir. Cumhuriyet tarihinde bilimle, bilimsel çalışmalarla, araştırmayla, gelişmeyle en yakından ilgilenen Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın ben şahsım olduğunu iddia ediyorum. Olmaya da devam edeceğim.

Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi’nde de ifade ettim, milletin değerlerine saygılı olmakla bilimde en üst seviyelere çıkmak birbirinin alternatifi, zıddı değildir.

Gündem Kategorisinden...

Bizi Takip Edin

Popüler

Yukarı