Erdoğan, Merkez Bankası Başkanını Ali Babacan’la görüştüğü için mi görevden aldı?

Gazeteci Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın Ali Babacan'la görüştüğünden kuşkulandığı iddiasının kulislerde konuşulduğunu yazdı.

207,618BeğenenlerBeğen
7,894TakipçilerTakip Et

Gazeteci Murat Yetkin, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın yeni parti kuracağı iddia edilen eski bakan Ali Babacan’la görüştüğü şüphesiyle görevden alınmış olabileceği iddiasının kulislerde konuşulduğunu belirtti.

Yetkin yazısında, “Ankara siyaset kulisinde konuşulan senaryolar arasında Erdoğan’ın Babacan ile konuşması sırasında ondan aldığı bazı bilgilerden yola çıkarak Çetinkaya’nın acaba Babacan ile görüşüp ona bilgi mi verdiği kuşkusu da var. ‘MB Başkanının kendine has birçok tasarrufu’ ifadesinin altında böyle bir temas ihtimalinin de bulunduğu kuşkusu dile getiriliyor” ifadelerine yer verdi.

Gazeteci ve yazar Murat Yetkin, kişisel web sitesinde yayınladığı yazısında Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Faizleri indirin dedim, indirmedi” sözlerini hatırlatan Yetkin, Erdoğan’ın Bosna Hersek ziyaretinden dönerken yaptığı açıklamanın ise “Ancak Erdoğan’ın Bosna-Hersek dönüşü söyledikleri bu konuda da yeni pencereler açacak, muhakeme ve karar işleyişini sorgulatacak türden” olduğunu belirtti.

Erdoğan, Bosna Hersek dönüşünde “Merkez Bankası Başkanı’nın kendine has birçok tasarrufu olmuştur, maalesef ağır bedeller ödendi. Hazine ve Maliye Bakanım olmak üzere arkadaşlarımızla değerlendirmemizi yaptık ve bir değişikliğe gitmenin faydalı olacağına inandık” demişti.

Japonya’da yapılan G20 zirvesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın “Hazine ve Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları” toplantısına katılmadığına dikkat çeken Yetkin’in yazısının bir bölümü şöyle:

Bunlar aynı zamanda Türkiye’nin nefesini tutup 23 Haziran İstanbul seçim tekrarını beklediği günlerdi. Babacan’ın da Erdoğan ile seçime gidildiği günlerde, Haziran başında, G20 mâli zirvesinden önce konuştuğu artık biliniyor; tam olarak 30 Mayıs Perşembe günü.

G20 liderler zirvesi AK Parti’nin seçim yenilgisi ardından, 28-29 Haziran tarihlerinde yapıldı. Albayrak, eşi ve çocuklarıyla Cumhurbaşkanına bu toplantılarda eşlik etti. O zirvede medya olarak gözümüz Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı Rus S-400 füzeleri ve F-35 yaptırımlarından başka şey görmüyordu. Ama G20 ülkeleri, doğal olarak Türkiye’nin de onayıyla “Küresel Mali Sistemi Herkes İçin Çalışır Kılmak” başlıklı 100 sayfalık bir raporu, sonuç bildirgesi olarak kabul etti. Bu raporda, dünyanın bir sonraki ekonomik krizinin muhtemel nedenleri, kaçınma ve çözüm yolları ele alınıyordu.

Rapor, G20 sekretaryası tarafından dünyanın önde gelen 16 ekonomistine bir yıldan fazla zaman önce yazdırılmaya başlamıştı. Aralarında önceki Dünya Bankası, IMF yöneticilerinin, önceki merkez bankası ve hazine yöneticilerinin yer aldığı 16 isimden birisi de, Ali Babacan idi. Bu durum Erdoğan’ın canını daha da sıktı.

Ankara siyaset kulisinde konuşulan senaryolar arasında Erdoğan’ın Babacan ile konuşması sırasında ondan aldığı bazı bilgilerden yola çıkarak Çetinkaya’nın acaba Babacan ile görüşüp ona bilgi mi verdiği kuşkusu da var. “MB Başkanının kendine has birçok tasarrufu” ifadesinin altında böyle bir temas ihtimalinin de bulunduğu kuşkusu dile getiriliyor.

loading...

Öztrak’tan kritik sorulara yanıt… CHP Meclis’ten çekilecek mi? Süleyman Soylu’ya ne olacak?

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın Süleyman Soylu’ya attığı golün ardından Davutoğlu’ndan altın vuruş!

AKP'den ayrılarak Gelecek Partisi'ni kuran eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, tutarsız kararların ardından "Bu bir yönetim krizi değilse, nedir?" sorusunu yöneltti. 

Deniz Zeyrek’ten bomba iddia: Süleyman Soylu’nun yerine gelecek ismi açıkladı

Gazeteci Deniz Zeyrek, olası bir kabine değişikliğinde Süleyman Soylu'nun İçişleri Bakanlığı görevinden alınması halinde yerine Hakan Fidan'ın gelebileceğini yazdı.

Erdoğan, sokağa çıkma yasağını iptal etti

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 15 ili kapsayan sokağa çıkma yasağını iptal ettiğini duyurdu.

İmamoğlu: İBB Meclisi, siyasi kararlarla İstanbul halkını cezalandırıyor

Göreve başladığı günden bu yana karşılaştığı engeller için "Akla mantığa uymuyor" diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İBB Meclisi, siyasi kararlarla İstanbul halkını cezalandırıyor" dedi.
207,618BeğenenlerBeğen
7,894TakipçilerTakip Et