Cuma, Ekim 6, 2023

Erdoğan için ‘Ucuz adam’ diyen İlyas Salman’a dava açıldı!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, efsane sinema sanatçısı İlyas Salman hakkında "Ben Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkanlığına layık görmüyorum. Çünkü ucuz adam" dediği gerekçesiyle 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla dava açtı.

Ünlü sinema sanatçısı İlyas Salman, geçen yıl verdiği röportajda gazetemizden Işıl Çalışkan’a, “Ben Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkanlığına layık görmüyorum. Çünkü ucuz adam” ifadelerini kullanarak ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla dava açıldı. Salman, röportaj sırasında bu sözleri sarf ettikten sonra “Bundan dolayı da mahkemeye gideceğimi biliyorum” demişti.

İYİ Parti’den Mustafa Sandal açıklaması: Sürpriz adaylarımız olacak

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın bildirdiğine göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, İlyas Salman hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunarak ‘ucuz adam’ ifadesinin hakaret olduğunu iddia etti.

Nagehan Alçı ve Rasim Ozan Kütahyalı boşandı

Dilekçede, Salman’ın sözlerinin Erdoğan’ı küçük düşürmeye yönelik olduğu ve Salman’ın müvekkilini kamuoyu önünde itibarsızlaştırmaya çalıştığı öne sürüldü.

Soruşturma kapsamında 11 Kasım 2022’de şüpheli olarak savcılıkta ifadesi alınan İlyas Salman, suçlamaları reddetti. Salman, “İçerikte suç unsuru bulunduğunu kabul etmiyorum. Laik, demokratik, parlamenter ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde, Cumhurbaşkanı veya herhangi bir kişi hakkında düşüncelerini ifade etmek benim en doğal hakkımdır, bu da suç değildir. İçerikte kullanılan kelimeler de suç unsuru taşımamaktadır. ‘Ucuz adam’ ifadesi yalnızca kaba bir ifade olarak değerlendirilebilir” şeklinde konuştu.

Haluk Levent affetmezse Deniz Akkaya’ya dava açılacak

Ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Salman hakkında dava açtı. İddianamede, Salman’ın bu sözleri kullanarak Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediği iddia edildi. Salman’ın yargılanmasına İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 10 Ekim Salı günü başlanacak.

Şok gazetesi yeni yayın yönetmeni ile yeniden yayın hayatına başlıyor!

Ne demişti?

Salman, 1 Ağustos’ta yayınlanan röportajında, Işıl Çalışkan’ın “Bu dönemde ülkeye dair hangi konular sizi endişelendiriyor?” sorusuna şu şekilde yanıt vermişti: “Tayyip’i endişe ediyorum mesela en çok. Türkiye’yi tanımlarken ‘Layık olmayanların önemli pozisyonlarda bulunduğu bir ülke’ diyorum. Ben Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkanlığına layık görmüyorum. Çünkü ucuz adam. Bu nedenle mahkemeye gitmeyi planlıyorum.”

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir