‘Erdoğan ekonomide üçüncü yolu seçti’

Çeşitli kaynaklardan edindiğim izlenim şu; durumun bir ödemeler dengesi krizine, bir borç ödeme krizi eşiğine gelmesi endişesi ile faiz artışının şart olduğuna ikna edilmeye çalışılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çeşitli kaynaklarca da ifade edildiği gibi döviz rezervlerinin eritildiğini, hatta her an geri çıkabilecek swaplar hesaba katıldığında rezervlerin net olarak negatifte olduğunu öğreniyor.

Merkez Bankası’nın rezervlerinin döviz satışlarıyla eritilmesine dair politikanın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın inisiyatifi ile belirlendiğini, bu vahim noktaya bu politika sayesinde sürüklenildiğini de muhtemelen o hafta öğreniyor.

Öyle görünüyor ki; ekonomi ile ilgili kararlar tamamen Bakan Albayrak’a bırakılmış, rezerv erimesine dair doğru durumun, bilginin tam açıklığıyla Cumhurbaşkanı’na ulaşması, öneminin vahametinin vurgulanması yapılmamış.

Tüm bunlar, “mühür teslim edilenin” sorumluluğunu değiştirmiyor. Türkiye tüm bu olanları, “ağır çekimde bir tren kazası” gibi içinde bulunarak seyretti. Aralarında bu satırların yazarının da bulunduğu uzmanlar, analistler tarafından yazıldı çizildi. Bir yığın danışmanlar kadrosundan bir kişi bile bu durumu aktarmamış, aktaramamış ise bu kurumsal çöküşün acı bir örneğinden başka ne olabilir?

Üçüncü yol; bir mola…

Bu hali ile dış kaynağın girmediği, iç kaynaklarla da uçurumun eşiğine girildiği dönemde Beştepe, Merkez Bankası Başkanı ve ekonomi bakanını uzaklaştırarak ‘yeni bir pencere açıldığı’ hissini vermek zorunda kaldı.

Ekonomide iki yetkilinin koltuklarını kaybettikleri hafta sonu öncesinde, 6 Kasım akşamı Türkiye’nin geldiği eşik; ya sermaye kontrolü ilan edip içe kapanan bir ekonomi haline geçmekti ya da IMF’ye başvurmaktı. Her ikisi de siyaseten ve geçmiş söylemler çerçevesinde en son tercih edilecek seçenekler.

Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan bu iki seçeneğin eşiğinde şapkadan üçüncü bir seçenek çıkardı: Kadrosu teknokrat nitelikli bir ekonomi yönetimi ile ‘bahşedilmiş’ bir “hukuka dönüş” vaadi, bir ara soğutma molası.

Son Haberler