Pazar / 22 Kasım 2020

‘Erdoğan ekonomide üçüncü yolu seçti’

Çeşitli kaynaklardan edindiğim izlenim şu; durumun bir ödemeler dengesi krizine, bir borç ödeme krizi eşiğine gelmesi endişesi ile faiz artışının şart olduğuna ikna edilmeye çalışılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çeşitli kaynaklarca da ifade edildiği gibi döviz rezervlerinin eritildiğini, hatta her an geri çıkabilecek swaplar hesaba katıldığında rezervlerin net olarak negatifte olduğunu öğreniyor.

204,609BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Merkez Bankası’nın rezervlerinin döviz satışlarıyla eritilmesine dair politikanın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın inisiyatifi ile belirlendiğini, bu vahim noktaya bu politika sayesinde sürüklenildiğini de muhtemelen o hafta öğreniyor.

Öyle görünüyor ki; ekonomi ile ilgili kararlar tamamen Bakan Albayrak’a bırakılmış, rezerv erimesine dair doğru durumun, bilginin tam açıklığıyla Cumhurbaşkanı’na ulaşması, öneminin vahametinin vurgulanması yapılmamış.

Tüm bunlar, “mühür teslim edilenin” sorumluluğunu değiştirmiyor. Türkiye tüm bu olanları, “ağır çekimde bir tren kazası” gibi içinde bulunarak seyretti. Aralarında bu satırların yazarının da bulunduğu uzmanlar, analistler tarafından yazıldı çizildi. Bir yığın danışmanlar kadrosundan bir kişi bile bu durumu aktarmamış, aktaramamış ise bu kurumsal çöküşün acı bir örneğinden başka ne olabilir?

Üçüncü yol; bir mola…

Bu hali ile dış kaynağın girmediği, iç kaynaklarla da uçurumun eşiğine girildiği dönemde Beştepe, Merkez Bankası Başkanı ve ekonomi bakanını uzaklaştırarak ‘yeni bir pencere açıldığı’ hissini vermek zorunda kaldı.

Ekonomide iki yetkilinin koltuklarını kaybettikleri hafta sonu öncesinde, 6 Kasım akşamı Türkiye’nin geldiği eşik; ya sermaye kontrolü ilan edip içe kapanan bir ekonomi haline geçmekti ya da IMF’ye başvurmaktı. Her ikisi de siyaseten ve geçmiş söylemler çerçevesinde en son tercih edilecek seçenekler.

Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan bu iki seçeneğin eşiğinde şapkadan üçüncü bir seçenek çıkardı: Kadrosu teknokrat nitelikli bir ekonomi yönetimi ile ‘bahşedilmiş’ bir “hukuka dönüş” vaadi, bir ara soğutma molası.

Son Haberler

SGK batıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Görüşmeler...

Dolar fitili ateşledi… Fahiş zamlar geliyor, işte en çok etkilenecek ürünler

Dolar kuru yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 16 değer kazanırken, ithal ürünler başta olmak üzere birçok ürüne en az yüzde 10-15 kur zammı...

SGK’de yine skandal, Bakan’dan itiraf: Sıkıntı olacak

SGK faaliyet raporunu yayımlamadığı için Sayıştay’ın da denetim yapamadığı ortaya çıktı. Gelecek yıl 21.6 milyar lira açık vermesi beklenen ve bütçeden tam 116.6 milyar lira...

Kredi kartından otomatik ödeme talimatı verenler dikkat

Fatura ödemelerinin otomotik olarak kredi kartından yapan tüketici, faiz şikâyetiyle tüketici derneklerine başvurdu.

Yaş meyve ve sebzede Rusya krizinin faturası belli oldu: 503 milyon dolar

Yaş meyve ve sebze sektörünün, Rus uçağının düşürülmesinin yıldönümünde, Rusya'ya ihracatta kaybı 503 milyon dolar oldu. Narenciye ve bazı sebze meyvede ihracat yasağını kaldıran Rusya'nın domates, üzüm, salatalık gibi ürünlere yönelik yasağı halen devam ediyor.

Gündem

Avrupalı sosyalistlerden Kılıçdaroğlu’na destek!

PES, Çakıcı'nın, Kılıçdaroğlu'na yönelik tehditlerini kınadıklarına ilişkin bir açıklama yayımladı.

Sözcü yazarı Öztürk:İmamoğlu hakkında yakın bir gelecekte yeni soruşturmalar gelecek…

''Yakın bir gelecekte yeni soruşturmalar gelecek. Buna şimdiden hazır olsun."

CHP’li Öztunç’tan çok konuşulacak Kanal İstanbul yorumu!

Meclis’te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerine Kanal İstanbul eleştirileri damga vurdu. Kaynak: CHP’li Öztunç'tan çok konuşulacak Kanal İstanbul yorumu!

Fatih Altaylı’dan sonra Saymaz da Koronavirüs testi tartışmalarına dahil oldu…

Özel sağlık kuruluşlarındaki fahiş test fiyatları tartışması bitmiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 250 TL’nin üzerinde test yapıldığı iddialarını yalanlarken, Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Koca’ya 500 liraya yaptırdığı koronavirüs testinin kredi kartı ektresini gösterebileceğini duyurdu. Altaylı’ya Sözcü gazetesi İsmail Saymaz’da destek verdi. ‘Bu tartışmada beni şahit yazarlarsa sevinirim’ diyen Saymaz, test için 550 TL ödediğini söyledi.

Masterchef yarışmacısı Uğur Yılmaz Deniz’in Twitter hesabında küfürleri ortaya çıktı, Acun Ilıcalı yarışmacıyı programdan kovdu

Masterchef yarışmacısı Uğur Yılmaz Deniz'in Twitter hesabından Fenerbahçe ve Ali Koç'a yönelik küfürlerinin ortaya çıkmasının ardından Acun Ilıcalı, yarışmacıyı programdan kovdu.