‘Erdoğan damadına şirket ortağı olma yetkisini neden verdi?’

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından damadı Berat Albayrak’ın başında olduğu Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “yurt içindeki ya da yurt dışındaki şirketlere iştirak etmesini sağlama” yetkisinin verilmesi tartışmalara neden oldu. Bu yetkiyle artık Hazine, uygun gördüğü şirketlere kamunun parasıyla ortak olabilecek.

Yeniçağ Yazarı Orhan Uğuroğlu da bugünkü yazısında Cumhurbaşkanlığı tarafından Hazine’ye verilen bu yetkiyi masaya yatırıyor.

Uğuroğlu söz konusu karar için “Dünyada ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş yetkiler” ifadesini kullanıyor.

“Şirketlerden vergi toplayacak, onları denetleyecek Hazine ve Maliye Bakanlığı bu kararname ile şirket ortağı olacak” diyen Uğuroğlu, şu soruları yöneltiyor:

“Hangi şirketlere, hangi şartlarda ortak olacak?

– Hangi batık şirketler kurtarılacak.

Kayınpeder damadına, yani Cumhurbaşkanı bakanına bu yetkiyi neden verdi?

Hiçbirimiz kaz değiliz ya öğrenmek hakkımız…”

Maliye Bakanlığı’nda Baş Hesap Uzmanlığı yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’na bu yetkilerin anlamını sorduğunu belirtiyor Uğuroğlu ve aldığı yanıtları şöyle aktarıyor:

“Muhtemelen kuracakları veya kurulu bir finans şirketine Hazine ortak olacak ve batık banka kredileri ile batmış şirketlerin vergi ve kredi borçlarının yükünü aktaracaklar.

Hazine buraya nakit ödeme yapacak ya da tahvil verecek.

Yani vatandaş batık şirketlerin yükünü omuzlamış olacak. Şirket ve banka kurtarma operasyonu gibi görünüyor.

Yurtdışında kurulu şirketlere Hazine’nin ortak olabilmesi ise çok ilginçtir.

Hazine ve Maliye gibi kurumlar asli devlet fonksiyonu icra ederler. Piyasalara doğrudan müdahale eder veya düzenler/denetlerler.

Aracı şirket kullanmazlar. Şirketler aracılığıyla yatırımcı olmazlar Cumhurbaşkanlığı kararnameleri aynı zamanda kanun ki gerekçeleri olmalı.

Bir yabancı şirket ‘TC Hazine’si de ortağımız’ diyebilecek bu düzenleme ile.

Hiç duydunuz mu ‘İngiliz veya Alman hazinesi doğrudan ortağımız’ diyen?

Saray’ın açıklama yapması şart.”

Uğuroğlu, eski Maliye Bakanı Gelirler Genel Müdür Yardımcısı, vergi uzmanı Yakup Uslu ile de yetkilerin anlamını konuştuğunu belirtiyor.

Uslu’nun AKP’nin kaldırdığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yeniden kurmasının “ilginç” olduğunu söylediğini belirten Uğuroğlu, Uslu’nun değerlendirmelerini şöyle aktarıyor:

“Devletin kadim kuralları var ki maliye ya da hazinenin şirket kurması veya ortağı olamaz, olmamalı…

Sigorta ve bireysel emeklilik fonlarının şirketlere aktarılarak kullanılmasının da yolu açılıyor.”

Rum medyası, Rahşan Ecevit’in ölüm haberini böyle duyurdu

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında hayatını kaybetmesi, Kıbrıs Rum kesimi medyasında son dakika haberi olarak duyuruldu.

Kanal İstanbul için 92 bin 468 itiraz, 1 yanıt!

Bakan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini ve komisyon çalışmaları ile halkın görüşlerinin dikkate alındığını belirterek dün ÇED olumlu kararını açıkladı. Raporda İstanbulluların rapora yönelik itirazlarına aynı yanıtlar verildi.

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tepki: Nerede kaldı bu süt?

Gayrette Havalimanı Metro Hattı İlk Ray Kaynak Töreni’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefinde yine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu vardı. Erdoğan,”‘Suyu ucuzlatacağız’ dediler, ucuzlattılar mı? ‘Otobüsteki ücretleri düşüreceğiz’ dediler, düşürdüler mi? Ücretsiz süt vereceklerdi, nerede kaldı bu süt? Allah izin versin de yağmurlarımız kesilmesin, sular devam etsin” ifadelerini kullandı.

Mine Kırıkkanat’ın ‘Bahçeli ve evlilik’ paylaşımına MHP’den belden aşağı tepki!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmada söylediği 'Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor.' sözüne bekar olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi hatırlatarak 'Devlet Bahçeli için çok mu geç' mesajı yazdı. Mesaja MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt 'belden aşağı' sözlerle yanıt verdi.

Bakan Turhan: Evet Kanal İstanbul bir rant projesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Kanal İstanbul projesini yapacaklarını ve faturayı İBB’ye göndereceklerini belirtti.
210,012BeğenenlerBeğen
4,675TakipçilerTakip Et