Erdoğan: Cumhuriyet yeniden kuruluş değil…

Partisinin Kocaeli belediye başkan adaylarını tanıtan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Cumhuriyet yeniden bir kuruluş değildir, Selçuklu'nun, Osmanlı'nın devamı mesabesindedir' dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP’nin Kocaeli belediye başkan adayları tanıtım toplantısında konuştu.

Partisinin Kocaeli adaylarını açıkladığı toplantıda konuşan Erdoğan, “Cumhuriyet yeniden bir kuruluş değildir, Selçuklu’nun, Osmanlı’nın devamı mesabesindedir” dedi.

Tanıtım sırasında yaptığı konuşmada ana muhalefete de yüklenen Erdoğan, “İngilizlerin çok önemli bir kuruluşu ‘2030’da ABD 3. sıraya, Türkiye 5. sıraya yükselecek’ dedi, biz değil, bunu bu kredilerle ilgili şirket söylüyor” dedi. Erdoğan, bahsettiği şirketin isminiyse vermedi.

Kocaeli büyükşehir belediye başkanı adayının Tahir Büyükakın olarak gösterildiği toplantıda konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 • Cumhuriyet yeniden bir kuruluş değildir aslında, Osmanlı ve Selçuklu’nun devamıdır.
 • Üyemiz olan 10 bin kişinin seçmen kaydı yok. Tüm il ve ilçe başkanlarıma buradan talimat veriyorum. Adreslerini bulup kayıt yaptıracaksınız.
 • İzmir’den İstanbul’a olan mesafeyi 3.5 saate düşürdük.
 • İstanbul – İzmir otoyolunun en önemli ayağı nereden geçiyor? Kocaeli’nden geçiyor. Osmangazi Köprüsü’nü Kocaeli ile birlikte ülkemize kazandırdık. Allah nasip ederse inşallah bu yıl sonuna kadar da bu proje bitmiş olacak, hedefimiz bu. Böylece İstanbul’dan İzmir’e olan mesafeyi 3.5 saate düşürdük. Çok önemli bir proje.
 • Geçenlerde ana muhalefetin başındaki bir zat sözcüleri diyor ki ‘AK Parti döneminde enflasyon zirve yaptı.’ Bu adam üstelik de maliyeci. Nedense bunların maliyecileri bir garip. CHP’nin geçmişi olan CHP DSP falan onların koalisyon hükümetlerinde bulunduğu dönemler de dahil olmak üzere 14 yıllık ortalama 70,3 enflasyon. Bunların bir tanesi var ki tavan yapan yıl o da 1994 120,3 DYP/SHP. O CHP değil SHP diyorlar. Biz kargayı sesinden tanırız. 16 yıl bizim iktidarımız iktidarımızda enflasyon ortalaması 9,5. 70 nire 9,5 nire?
 • İngilizlerin çok önemli bir kuruluşu “2030’da ABD 3. sıraya, Türkiye 5. sıraya yükselecek” dedi, biz değil, bunu bu kredilerle ilgili şirket söylüyor.
 • En son dün açıklanan cari işlemler açığı son 20 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bu bir müjdedir. Toplam maliyeti 10,5 katrilyon lira olan Gebze, Sabiha Gökçen, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile İstanbul Yeni Havalimanı, Halkalı arasındaki yüksek hızlı tren projemizin, proje çalışmaları bitti, yakında inşasına başlıyoruz.

KOCAELİ ADAYLARINI AÇIKLADI

AKP Kocaeli adayları şöyle:

 • Başiskele: Yasin Özlü
 • Çayırova: Bünyamin Çiftçi
 • Darıca: Muzaffer Bıyık
 • Derince: Zeki Aygün
 • Dilovası: Hamza Şayir
 • Gebze: Zinnur Büyükgöz
 • Gölcük: Ali Yıldırım Sezer
 • İzmit: Azize Sibel Gönül
 • Kandıra: Adnan Turan
 • Karamürsel: İsmail Yıldırım
 • Kartepe: Mustafa Kocaman
 • Körfez: Şener Söğüt
 • Büyükşehir: Tahir Büyükakın

En çok okunan haberler

Yaşar Okuyan’dan “FETÖ’nün siyasi ayağı CHP’dir” diyen Mehmet Metiner’e: Hastır lan!

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı CHP'li Yaşar Okuyan "FETÖ'nün siyasi ayağı CHP'dir" diyen AKP'li eski vekil Mehmet Metiner'e çok sert yanıt verdi. 

Müdahale edilemedi… Hasankeyf yanıyor!

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yangın çıktı. Tarihi yerleşim alanındaki yangın yerine itfaiye ekiplerinin ulaşmakta zorluk yaşadığı belirtildi.

‘Kayıp neslin’ fotoğrafı: 4 işlem yapamıyor, Türkçe konuşamıyor, kalbin yerini bilmiyor

Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye genelinde binlerce 4'üncü ve 8'inci sınıf öğrencisine yönelik yapılan "ABİDE" eğitim araştırmasının veri analizleri tamamladı.

Süleyman Soylu’nun hedefindeki türbanlı direnişçi açlık grevine başladı

Ankara Yüksel Caddesi’nde yapılan bir eyleme destek verdiği sırada bir polisin cinsel saldırısına maruz kalan Merve Demirel, hakkında ‘savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı kararı var’ denilerek 12 Temmuz gecesi gözaltına alındı.

AKP’li televizyoncuya Hollanda’da Suriyeli şoku: Paylaşmazdım yine ama kanıma dokundu

Hükümete yakın gazetecilerden Latif Şimşek, Hollanda ziyareti sırasında yaşadığı olayı anlattı.

Kılıçdaroğlu hakkında yeni fezleke

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Cemal Kaşıkçı cinayetini biliyordun. Katilleri serbest bıraktın" sözleri nedeniyle CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında fezleke hazırlandı. Fezleke önce Adalet Bakanlığı'na sonra da Meclis'e gönderildi.

Meral Akşener’den Erdoğan’a: Kulağına kim ne fısıldadı da FETÖ ile birlikte yol yürüdün

İYİ Parti lideri Meral Akşener, FETÖ soruşturmalarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ayda 22 bin 500 TL maaş alan vekiller 200 günde sadece 64 gün çalıştı: 74 günlük yeni tatil başlıyor

Ayda 22 bin lira maaş alan milletvekilleri Ocak ayından bu yana sadece 64 gün çalıştı. Meclis yeniden tatile giriyor.

“Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın 5 aylık harcaması 1 milyar TL’yi aştı”

Veli Ağbaba, Saray’ın 2019 yılının ilk 5 aydaki harcamasının 1 milyar TL’yi aştığını hatırlatarak, Türkiye’nin tarihin en büyük ekonomik krizi ile karşı karşıya olduğunu belirtti ve Saray’a ayrılan bütçeyi eleştirdi.

Canan Kaftancıoğlu’nun belgeseli çekildi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yaşamını konu alan belgesel yayınlandı.

Müdahale edilemedi… Hasankeyf yanıyor!

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yangın çıktı. Tarihi yerleşim alanındaki yangın yerine itfaiye ekiplerinin ulaşmakta zorluk yaşadığı belirtildi.

Gökhan Özoğuz bu fotoğrafı paylaşanlara ‘yeter artık’ dedi

Toplumsal sorunlara karşı duyarlı yaklaşımı nedeniyle iktidar çevrelerinin sık sık hedef aldığı Athena Gökhan sosyal medya hesabından isyan etti. 1993 yılında çekilmiş bir görüntüsü üzerinden kendisine yönelik çirkin yorumlara yanı veren Gökhan Özoğuz "Artık yeter" dedi. 

AKP’li televizyoncuya Hollanda’da Suriyeli şoku: Paylaşmazdım yine ama kanıma dokundu

Hükümete yakın gazetecilerden Latif Şimşek, Hollanda ziyareti sırasında yaşadığı olayı anlattı.