‘Enflasyonla mücadele falan değil bildiğin sezon sonu indirimi…’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıda Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'nı açıkladı.

Albayrak, yüzde 10 indirim kampanyası başlattıklarını söyledi. Sözcü yazarı Murat Muratoğlu Albayrak’ın açıkladığı programı köşesinde değerlendirdi.

İşte o yazı:

Berat Albayrak’ın yaptığı ekonomik plan program açıklamalarına bir yenisi daha eklendi. “Bakan olsam da her hafta sunum yapsam” diye bekliyordu sanki…
Bu seferki bölüm enflasyonu topyekun önleme çabaları üzerindeydi. Öncesinde MÜSİAD ve TÜSİAD performanslarıyla dikkatleri çekti. Güzellemelerden örnekler sundular. Henüz açıklanmayan programı bir güzel övdüler.

★★★

Ey ekonomi dalında Nobel Ödülü’nü alelacele William Nordhaus ve Paul Romer’a veren gafiller… Duymadınız mı Berat Albayrak’ın sunduğu “Türkiye Kazanacak” temalı, yüzde 10 indirim kampanyalı Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’nı?
Amerika, Avrupa, Japonya merkez bankalarının enflasyonu artırmak için yıllardır yapmadıkları kalmadı. Oysa sorsalardı Berat Bey’e, direkt yüzde 10 zam yapsalardı marketlerde satılan her şeye… Ekonomi nasıl yönetilirmiş öğrenselerdi bu vesileyle…

★★★

Durun baştan anlatayım… McKinsey gitti, slayt gösterileri bitti. Bakan çıktı enflasyonla mücadele dedi, ülke olarak 2 aylık yüzde 10 indirime gidildi.
“Patron çıldırdı” diye bağırıp, kapıya “Kapatıyoruz” pankartı asılsaydı daha etkili mücadele edilirdi! Bari herkese yüzde 10 indirim kuponu verilseydi. Enflasyonla mücadele falan değil bildiğin sezon sonu indirimi…
Bu yüzde 10 indirim enflasyon sepetinde olan maddeler. Dolayısıyla geçici olarak enflasyonu aşağı çekecek. Ya sonra? Tekrar zamma gelecek sıra… Keşke o kadar kolay olsa! Zira zincir marketlerden fedakarlık rica edip indirim kampanyası yaparken, küçük esnaf dükkânı kapatacak erkenden…

★★★

Dolar çıktı, fedakar vatandaş dolarını sattı. İnşaat çakıldı, fedakar bankalar faizleri kırptı. Sahi herkesten fedakarlık isterken, siz ne yapıyorsunuz gerçekten?
Çıkartma bastırılmış, logo yapılmış bir de internet sitesi açılmış. Kriz yokken var mıydı gereği? Kriz var diyenler manipülasyon yapanlar değil miydi? Çıkartmayı takmayanlar fişlenecek mi?

★★★

“Biz de elimizi taşın altına koyduk” dedi… “Elektrik ile doğalgaza yılsonuna kadar zam yapılmayacak” diye devam etti. Yok, yapsaydınız bari!
Yılbaşından beri meskenlerde yüzde 45, sanayide yüzde 72 yapılan zammın nerede yüzde 10 indirimi? Fedakarlıkta sıra hiç devlete gelmeyecek mi

★★★

Firmaların devletten alacağı 140 milyar liralık KDV iadelerinin ödeneceğini söyledi. “Bunun 70 milyarı hemen ödenecek” diye ilave etti. İyi de para nereden bulunacak? Kaynak yok ki! Bir kısmı mahsup edilecek gerisi için para basılacak! Peki, para basılınca topyekun enflasyona ne olacak? Bildiniz, fırlayacak!

En çok okunan haberler

İsmailağacılar’dan şeriat işareti: Hazırlanıyoruz…

Tarikat grubu, ülkede toplumsal yaşamın dinsel kurallara göre ayarlandığı bir düzen için "yavaş yavaş hazırlandıkları"nı söyledi.

Mehmet Eymür: Doğu Perinçek Amerikan ajanıdır

MİT Eski Üyesi Mehmet Eymür, Habertürk'te Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in "fabrikatör" sözleri sonrası bağlanarak Perinçek'e şok bir yanıt verdi. İkili arasında sert bir tartışma yaşandı.

Ünlü anket şirketinden çarpıcı AKP yorumu: ‘Bırakın seçim kazanmayı, Meclis’e girdiklerine dua edecekler!’

Yerel seçimleri yüzde 98’lik başarıyla tahmin eden, tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerini ise tam isabetle bilen Avrasya Araştırma Şirketi’nden siyasi partilerle ilgili yeni tahminler geldi.

Yandaş yazardan Vahdettin çıkışı: İstanbul’u alan dedesiydi, istediğine verir, keyfinin kahyası mısınız?

Türkiye gazetesi yazarı Prof. Dr. Ekinci, Vahdettin'in İstanbul'un temsili anahtarını İngiliz işgalcilere vermesini savundu.

10 Kasım’da Harf Devrimi’ni eleştiren Erdoğan’a Atatürkçü tarihçiden jet yanıt!

Atatürkçü tarihçi Sinan Meydan Erdoğan'a sosyal medya hesabından yanıt verdi. 

‘Tahribatı değil 11 milyon, 111 milyon fidan dikseler yine kapatamazlar’

Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yapılan “Geleceğe Nefes” ağaç dikme kampanyasına ilişkin, “Fidan, nemli toprağa dikilirse tutar. Oysa biz son 10 yılın en kurak kasım ayını yaşıyoruz. 11 milyon ağaç kampanyası, bugüne dek yapılan talanı kapatmak için aldatmacadır” dedi.

Gece yarısı ortalık karıştı… Haluk Levent-Cem Yılmaz kavgası mı başlıyor?

Ünlü komedyen Cem Yılmaz'ın gösterisini izleyen Ekşi Sözlük yazarları, Cem Yılmaz'ın Haluk Levent'le ilgili "büyük vurgun yakında sinemalarda" dediğini yazdı

Bilirkişi: ‘Berkin Elvan’ı vuran polis bilinçliydi’

Berkin Elvan davasına sunulan Jandarma bilirkişi raporunda, Zet silahını ateşleyen sanık polisin, biber gazı kullanmada “bilinçli olduğu” sonucuna varıldı. Rapora göre olay yerinde ve saatinde çatışma yada eylem yoktu.

“Hoca ‘cin çıkaracağım’ deyip benimle defalarca ilişkiye girdi”

İddiaya Göre Manevi sıkıntı yaşayan genç bir kız, Annesi ile birlikte Ankara’da meşhur olan cinci bir hocaya gitti.

Saray’da görev yapanlara yüzde 500 zam!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş sonrasında Saray’daki “kurullarla” ilgili yeni düzenleme yapıldı.

Okul müdürü “seni ve karını köpeğim yapacağım” deyip öğretmeni hastanelik etti

Sinop'ta ortaokul müdürünün tartıştığı öğretmeni hastanelik ettiği iddiası ortalığı karıştırdı.