Enflasyonda Nisan, Mart’tan kötü geçti

Tüketici fiyatları Nisan’da yüzde 1.69 arttı, yıllık enflasyon yüzde 19.5.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2019 yılı Nisan ayında yüzde 2.98 arttı, yıllık yurt içi üretici enflasyonu yüzde 30.12 oldu. Maret ayında aylık TÜFE bir önceki aya göre yüzde 1,03 olarak çıkmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) verilerine göre, yurt içi üretici fiyatları Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2.98, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5.18, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30.12 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 32.24 yükseldi.

enflasyonda-nisan-marttan-kotu-gecti
Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 3.45, imalat sanayi sektöründe yüzde 2.86, elektrik, gaz üretim ve dağıtımı sektöründe yüzde 4.96 ve su temini sektöründe yüzde 0.36 artış oldu.

Bir önceki aya göre en fazla artış; yüzde 17.12 ile ham petrol ve doğal gaz, yüzde 8.83 ile tütün ürünleri, yüzde 7.4 ile kok ve rafine petrol ürünleri olarak gerçekleşti. Buna karşılık içecekler yüzde 0.86, ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) yüzde 0,29 ile bir önceki aya göre azalan alt sektörler oldu.

enflasyonda-nisan-marttan-kotu-gecti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2019 yılı Nisan ayında aylık ve yıllık en fazla artış sırasıyla yüzde 5.29 ve yüzde 47.55 ile enerjide gerçekleşti.

AKP’yle anlaşıp Ahmet Necdet Sezer’e Türkiye’nin en gizli FETÖ’cüsü diyen Cem Uzan’a Ayşenur Arslan’dan bomba yanıt

İktidarla anlaşıp yakın zamanda Türkiye'ye döneceği belirtilen Cem Uzan, sosyal medya hesabından bu kez Ahmet Necdet Sezer'i hedef aldı. Uzan'a yanıt Ayşenur Arslan'dan geldi. 

Erdoğan’dan İmamoğlu uyarısı: İstanbul’un nabzını iyi tutarsak Türkiye’yi de yakalamış oluruz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da AKP İl başkanları Toplantısı'nda konuştu. 

İBB’nin yılda 12 milyon TL’sini Fatih Terim Stadyumu’na gömmüşler

Başakşehir Fatih Terim Stadyumunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne pahalıya patladığı ortaya çıkarken, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devir aşamasında olan stadyum için İBB’nin yıllık yaklaşık 12 milyon liralık masraf yaptığı tespit edildi.

Hükümet medyasında AKP’nin sonu yazıldı: Uzatmalar oynanıyor…

Yandaş Fuat Uğur, Güngören Belediyesi'nde yaşanan skandal üzerinden AKP'yle ilgili çok konuşulacak bir yazı kaleme aldı..

‘Erdoğan ve Bahçeli erken seçime gidiyor’

AKP’den istifa edip Ahmet Davutoğlu’nun partisine katılacağını açıklayan Konya eski Milletvekili Ömer Ünal, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçime gideceğini savundu.
210,589BeğenenlerBeğen
4,588TakipçilerTakip Et